Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
Institute of Systematics and Evolution of Animals Polish Academy of Science
Data założenia

1865

Typ

państwowy

Państwo

 Polska

Adres

ul. Sławkowska 17,
31-016 Kraków

brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie jest prawdopodobnie najstarszą placówką badawczą Polskiej Akademii Nauk, działającą bez przerwy w tym samym miejscu.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Założony w 1865 przez Towarzystwo Naukowe Krakowskie, pierwotnie pod nazwą: Komisja Fizjograficzna. W tym samym roku jako integralna całość zostało utworzone Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN – początkowo nazwane: Muzeum Fizjograficzne.

Instytut przetrwał mimo wojen, zmian rządów i wpływów zagranicznych. W następstwie burzliwych wydarzeń politycznych, zarówno nazwa, jak i przynależność instytutu były przedmiotem wielu zmian w trakcie jego istnienia. Większość decyzji w sprawie tych zmian zostało podjętych pod naciskiem osób nie związanych z Instytutem, a nie przez jego władze.

Prawie od samego początku swego istnienia Instytut był placówką prowadzącą równolegle trzy kierunki działalności: badania naukowe, gromadzenie zbiorów naukowych, oraz organizowanie wystaw przyrodniczych.

Lata Nazwa Przynależność
1865 Komisja Fizjograficzna Towarzystwo Naukowe Krakowskie
1872 Akademia Umiejętności
1918 Polska Akademia Umiejętności
1953 Oddział Krakowski Instytutu Zoologicznego w Warszawie Polska Akademia Nauk
1962 Zakład Zoologii Systematycznej
1969 Zakład Zoologii Systematycznej i Doświadczalnej
1989 Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt

Zadania Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem Instytutu jest prowadzenie badań poświęconych różnym aspektom systematyki zwierząt współcześnie żyjących oraz kopalnych, faunistyki oraz cytologii. Projekty naukowe prowadzone w działach Instytutu koncentrują się na trzech głównych kierunkach badań:

  • badaniach kopalnych kręgowców i bezkręgowców
  • badaniach taksonomicznych i filogenetycznych Paramecium, owadów i innych bezkręgowców również z wykorzystaniem technik molekularnych i metod kladystycznych
  • badaniach ekologicznych mających na celu poznanie współzależności różnorodności biotycznej i funkcjonowania ekosystemów

Instytut uzyskaniem prawo do nadawania tytułu doktora oraz doktora habilitowanego nauk biologicznych.

Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN[edytuj | edytuj kod]

Integralną częścią Instytutu jest Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN. Od 1992 roku siedziba Muzeum znajduje się przy ul. św. Sebastiana, w budynku dawnej „Łaźni Rzymskiej”. Na terenie Muzeum zorganizowano kilkadziesiąt wystaw okresowych, również przy współpracy z zagranicznymi muzeami m.in. z Francji, Szwajcarii, Ukrainy i Niemiec. Muzeum przygotowało ponad 40 wystaw wyjazdowych w Polsce oraz kilkanaście konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych.

Należące do Instytutu zbiory naukowe liczą ponad 1,7 miliona, bardzo często unikalnych, okazów bezkręgowców i kręgowców zarówno kopalnych, jak i współczesnych.

Wydania własne[edytuj | edytuj kod]

Instytut Acta Zoologica Cracoviensia (półrocznik), Folia Biologica (kwartalnik) i Monografie Fauny Polski, a także książki autorstwa swoich pracowników.

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka ISEZ PAN posiada jeden z największych w Polsce księgozbiorów z zakresu zoologii. Księgozbiór ten obejmuje łącznie blisko 108 tys. pozycji, w tym ponad 53 tys. książek i odbitek oraz ponad 52 tys. woluminów czasopism. Pozostałą liczbę stanowią zbiory specjalne, wśród nich 539 woluminów starodruków (stan z grudnia 2012).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]