Ireneusz Betlewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ireneusz Betlewicz
Data urodzenia

18 września 1954

Data i miejsce śmierci

4 kwietnia 2014
Ostróda

Zawód, zajęcie

plastyk, poeta

Ireneusz Betlewicz (ur. 18 września 1954, zm. 4 kwietnia 2014 w Ostródzie) – polski artysta plastyk, poeta[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości zajmował się rzeźbą, tkaniem i malarstwem olejowym. W miarę postępującej choroby ograniczył się do techniki rysunku piórkiem oraz słowa.

Został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w 2001[1]. Jest laureatem Przeglądu Małych Form Plastycznych w Wenecji (1999). Otrzymał też wyróżnienie w ogólnopolskim plebiscycie Telewizji Polskiej i Redakcji czasopisma „Integracja” – „Człowiek bez barier 2003[2].

Należał do Stowarzyszenia Autorów Polskich, Związku Literatów Polskich, a także do Międzynarodowego Związku Artystów Malujących Ustami i Stopami w Lichtensteinie[1].

Swój pierwszy tomik poezji „I wszystko nadzieją podparte” wydał w 1999 roku. W kolejnych latach publikował poezję oraz prozę poetycką, do której można zaliczyć poemat „Jednoskrzydły” oraz ostatnie dzieło „W kropli oddechu objęci” wydane w 2014 roku.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Prace plastyczne wystawiał w kraju i za granicą od 1985 roku m.in. w Galerii Franciszka Kafki w Pradze, w Galerii „EL” w Elblągu, w Galerii Mariackiej w Gdańsku, w BWA w Piotrkowie Trybunalskim. Wziął udział w wystawie w Instytucie Polskim w Sztokholmie, w Galerii Polskiej w Wilnie oraz podczas Spring Annual Venezia.

Wiodąca techniką artysty był rysunek piórkiem i tuszem:

Każdy kształt rozbity jest na tysiące drobniutkich cząsteczek, wirujących rozpryskujących się i rozrastających unerwienie organicznych form. Zaskakuje i zdumiewa ujawniona w tych pracach skromność środków technicznych w zestawieniu z bogactwem komplikacji materii plastycznej, kontrast między benedyktyńskim trudem ich wykonania a wrażeniem lekkości jakie wywołują. Na obrazowanie plastyczne Ireneusza Betlewicza składają się formy wymyślone przez artystę, wywodzące się z wyglądów – realnych bądź prawdopodobnych – mimetycznego świata. Przedstawienia te znajdują oparcie w rzeczywistości, choć poddane zostały szczególnej deformacji, stając się formami antropomorficznymi i izomorficznymi. W swych miniaturach autor kreuje szczególny fragment natury, odsłaniając przy tym przed nami pewne tajemnice… [Witold Warzywoda, fragment ze wstępu do katalogu Ireneusza Betlewicza „Życia rozpisane tchnienie”][3]

Swoją poezję lub felietony publikował także w kwartalniku Konteksty[4], miesięczniku Integracja[5], Bibliotece Poezji (Wydawnictwo Książkowe IBiS) i w zbiorowych antologiach.

Wydał kilka tomików poezji[6]:

  • Toczy się jabłko po trawie (Warszawa, 2002),
  • Fruwam między upadkami (Warszawa, 2005),
  • Jednoskrzydły (Warszawa, 2008),
  • Dożywotnia tajemnica nieba (Bydgoszcz, 2009),
  • Być nie czekaniem (Warszawa, 2012),
  • W kropli oddechu objęci (Warszawa, 2014).

Kilkakrotny laureat przeglądów „OPTAN” w Grudziądzu[7], członek tamtejszego „Teatru Życia”, laureat nagrody im. Biskupa Jana Chrapka, nagrodzony dyplomem przyznanym przez kapitułę ruchu „Piękniejsza Polska” prowadzonym pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ireneusz Betlewicz – o autorze, artysta plastyk, poeta [online], Ireneusz Betlewicz [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  2. Wybrano Człowieka bez barier 2003 [online], www.niepelnosprawni.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  3. Ireneusz Betlewicz – galeria prac, rysenki piórkiem, obrazy olejne [online], Ireneusz Betlewicz [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  4. Numer 2014/2 (305) – Kręgi Sztuki – Konteksty. Polska Sztuka Ludowa. [online], www.konteksty.pl [dostęp 2020-05-21].
  5. Ireneusz Betlewicz, poeta i malarz [online], www.niepelnosprawni.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  6. Ireneusz Betlewicz – Leksykon kultury Warmii i Mazur [online], leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 2020-05-21].
  7. Jubileusz multiartystycznego wydarzenia [online], „Nasze Sprawy”, 18 września 2017 [dostęp 2020-05-21] (ang.).
  8. Dorota Suwalska: Portrety Myśli.Wystawa rysunku i malarstwa Ireneusza Betlewicza | WYSPA [online] [dostęp 2020-05-21] (pol.).