Isias II Filostorgos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Isias II Filostorgos
królowa Kommageny
Jako żona Antiocha I
Dane biograficzne
Data urodzenia I wiek p.n.e.
Ojciec Mitrydates I Kallinikos
Matka Laodika Thea Filadelf
Mąż Antioch I (król Kommageny)
Dzieci Mitrydates II,
Antioch II Epifanes,
? (syn),
Laodika,
Antiochis

Isias II Filostorgos (gr.: η Ισίας, ē Isías) (I wiek p.n.e.) – prawdopodobnie córka króla Kommageny Mitrydatesa I Kallinikosa i królowej Laodiki Thei Filadelf, córki króla państwa Seleucydów Antiocha VIII Epifanesa Filometora Kallinikosa (Gryposa) i jego pierwszej żony Tryfajny, córki Ptolemeusza VIII Euergetesa, króla Egiptu. Żona króla Kommageny Antiocha I Theosa Dikajosa Epifanesa Filoromajosa Filhellena, zapewne swego brata rodzonego.

Isias miała ze swoim mężem Antiochem pięcioro dzieci (trzech synów i dwie córki):

Isias zmarła z nieznanych powodów pod koniec lat 30. lub na początku lat 20. I wieku p.n.e. Została pochowana wraz z córką i wnuczką w grobowcu. Obiekt ten jest znany jako Karakush albo Karakus Tumulus, a także jako Czarny Ptak. Pomnik otrzymał taką nazwę, ponieważ kolumna jest wieńczona przez orła, który dał nazwę nagrobkowi.

Te sanktuarium grobowe zostało zbudowane przez jej syna Mitrydatesa II Antiocha Epifanesa Filoromajosa Filhellena Monokritesa, by pochować i uczcić życie i wspomnienie o Isias, jej córki Antiochis i wnuczki Aki I. Znajduje się 12 km z Kahty, na terenie Turcji. Każdy kopiec jest otoczony przez grupę trzech kolumn doryckich. Każda kolumna miała około 9 metrów wysokości. Były wieńczone stelami, reliefami i posągami byka, lwa i orła.

Pomnik zawiera inskrypcje w języku greckim, które dostarczają informacji o tym miejscu. Zostały wpisane na zewnętrznej powierzchni dwu bębnów centralnej kolumny na północnym wschodzie. Po opuszczeniu kilka wyrażeń, gdzie rekonstrukcja była niepewna, napis brzmi:

: To jest hierotheseion [święte miejsce] Isias, komu wielki król Mitrydates (ona będąca jego własną matką)…uważał za zasługującą tej końcowej godzinie. I…Antiochis leży tutaj, siostra króla z tej samej matki, najbardziej piękna z kobiet, której życie było krótkie, ale jej honory długotrwałe. Oboje z tych, jak widzisz, przewodniczysz tutaj, i z nimi córka córki, córka Antiochis, Aka. Pomnik ich wzajemnego życia i honoru króla.

Imię Isias także znajduje się na innej honorowej inskrypcji ufundowanej przez jej syna Mitrydatesa II, przy grobowcu jej córki Laodiki:

: Wielki król Mitrydates, syn wielkiego Antiocha króla i królowej Isias, poświęcił ten wizerunek dla niewiędnącej pamięci królowej Laodiki, siostry króla i żony Orodesa, króla królów, i jej honorowi.

Gdy królestwo Kommageny było zaanektowane w 72 r. przez cesarza rzymskiego Wespazjana do rzymskiej prowincji Syrii, grobowiec został splądrowany.