Isla de la Cartuja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Isla de la Cartuja
Ilustracja
Klasztor Santa María de las Cuevas
Kontynent Europa
Państwo  Hiszpania
Akwen rzeka Gwadalkiwir
Położenie na mapie Andaluzji
Mapa lokalizacyjna Andaluzji
Isla de la Cartuja
Isla de la Cartuja
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Isla de la Cartuja
Isla de la Cartuja
Ziemia37°23′55″N 6°00′26″W/37,398611 -6,007222

Isla de la Cartuja (pol. Wyspa kartuzów) – hiszpańska wyspa rzeczna zlokalizowana w północno-zachodniej części Sewilli, na rzece Gwadalkiwir.

Na wyspie umieszczono tereny Wystawy Światowej z 1992 o powierzchni 215 hektarów. Centralnym punktem założenia był poddany renowacji klasztor zakonu kartuzów Santa María de las Cuevas (XV wiek). W jego budynkach przebywał Krzysztof Kolumb, przygotowując swoją drugą wyprawę do Ameryki. Spotykał się tutaj z mnichem Gasparem de Gorricio (Włochem) i przechowywał część dokumentów oraz cennych przedmiotów osobistych. W 1841 klasztor zakupił Anglik z Londynu – Charles Pickman i otworzył tutaj fabrykę ceramiczną.

Z okazji Wystawy Światowej wyspa została całkowicie zrewitalizowana – powstały ciągi kanałów, fontanny, wodospady i parki. Zbudowano sztuczne jezioro. Wybudowano wiele pawilonów, w tym najbardziej charakterystyczny - Torre Panorámica. Po wystawie obiekty zagospodarowano na różny sposób (park tematyczny, wystawa historyczna, rekonstrukcja portu sewilskiego z XVI wieku, kino Omnimax i tereny biznesowe).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brigitte Hintzen-Bohlen, Sztuka i architektura – Andaluzja, Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki, 2006, ss.110-111, ​ISBN 978-3-8331-5106-4​.