Israel Singer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Israel Singer (ur. 29 lipca 1942 w Nowym Jorku) – amerykański prawnik i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego, w latach 1986–2001 sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w nowojorskim Brooklynie jako syn imigrantów z Austrii. Studiował politologię i teorię polityki w Nowym Jorku[1].

Udzielał się jako aktywista i adwokat ofiar Holokaustu. Jako przewodniczący Światowej Żydowskiej Organizacji Restytucyjnej zajmował się rekompensatami finansowymi dla ocalałych z Holokaustu. Negocjował w tej sprawie z Norwegią, Szwecją, Szwajcarią, Austrią, Niemcami i Polską[1].

W październiku 2001 został powołany na stanowisko przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów. W 2002 został wybrany przewodniczącym Konferencji Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec (ang. Conference on Jewish Material Claims Against Germany). Pełnił również rolę wiceprzewodniczącego Instytutu Jad Waszem[2].

14 marca 2007 Singer został odwołany z pełnionych funkcji przez przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów Edgara M. Bronfmana za sprzeniewierzanie środków finansowych[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]