Israel Singer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Israel Singer (ur. 29 lipca 1942 w Nowym Jorku) – amerykański prawnik i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego, w latach 1986–2001 sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w nowojorskim Brooklynie jako syn imigrantów z Austrii. Studiował politologię i teorię polityki w Nowym Jorku[1].

Udzielał się jako aktywista i adwokat ofiar Holokaustu. Jako przewodniczący Światowej Żydowskiej Organizacji Restytucyjnej zajmował się rekompensatami finansowymi dla ocalałych z Holokaustu. Negocjował w tej sprawie z Norwegią, Szwecją, Szwajcarią, Austrią, Niemcami i Polską[1].

Według niepotwierdzonej nigdzie indziej relacji Iwo Pogonowskiego w 1996 na kongresie Światowego Kongresu Żydów w Buenos Aires Singer miał rzekomo zakomunikować:

Quote-alpha.png
Ponad trzy miliony Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie pozwolimy (…) Będą słyszeli o tym od nas tak długo, jak Polska będzie istnieć. Jeżeli Polska nie spełni roszczeń Żydów, będzie «publicznie atakowana i upokarzana» na forum międzynarodowym[2]

W październiku 2001 został powołany na stanowisko przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów. W 2002 został wybrany przewodniczącym Konferencji Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec (ang. Conference on Jewish Material Claims Against Germany). Pełnił również rolę wiceprzewodniczącego Instytutu Jad Waszem[3].

14 marca 2007 Singer został odwołany z pełnionych funkcji przez przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów Edgara M. Bronfmana za sprzeniewierzanie środków finansowych[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Restitution: The Second Round – An Interview with Israel Singer, www.jcpa.org [dostęp 2018-02-06].
  2. Rzekomy, nie potwierdzony u źródła fragment depeszy agencji Reutera z Buenos Aires, nadanej rzekomo w piątek 19 kwietnia 1996, poświęconej Światowemu Kongresowi Żydów, w tłumaczeniu(?) Iwo C. Pogonowskiego, [za:] Iwo C. Pogonowski: Krzywe zwierciadło. Komentarz do „Upiornej Dekady” (Sprawy dotyczące odszkodowań dla Polaków i Żydów za straty poniesione w wyniku hitlerowskiej i sowieckiej okupacji). W: Cena „Strachu”. Gros w oczach historyków. pod red. R. Jankowskiego. Wyd. II. Warszawa: Fronda, 2008, s. 29. ISBN 978-83-60335-13-0.
  3. Chairman of the Board of Trustees, World Jewish Congress – Dr. Israel Singer | www.yadvashem.org, www.yadvashem.org [dostęp 2018-02-06] (ang.).
  4. https://mobile.nytimes.com/2007/03/16/us/16jewish.html?_r=0.