Ivan Gazidis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ivan Gazidis
Data i miejsce urodzenia 13 września 1964
Johannesburg, Południowa Afryka
Zawód Sportowy kierownik biznesowy
Miejsce zamieszkania Londyn, Wielka Brytania 
Narodowość Południowoafrykańczyk/Brytyjczyk
Tytuł naukowy Główny dyrektor
Edukacja Uniwersytet Oksfordzki
Pracodawca Arsenal F.C.

Ivan Gazidis (ur. 13 września 1964 w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki) – sportowy kierownik biznesowy, obecnie główny dyrektor w klubie Arsenal F.C. z angielskiej Premier League. Najbardziej znany jest z poprzednio sprawowanej funkcji zastępcy komisarza głównej ligi futbolowej w Ameryce, Major League Soccer.

Pochodzący z Grecji Południowoafrykańczyk[potrzebny przypis] przeniósł się do Wielkiej Brytanii w wieku 4 lat i uczęszczał do szkoły St Edmund Hall w Oksfordzie, gdzie dwukrotnie otrzymał tytuł Blue w spotkaniach piłki nożnej przeciwko Cambridge University w 1984 i 1985[1][2]. Studia na wydziale prawa zakończył w 1986 i w 1992 wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie rozpoczął pracę w Latham & Watkins[3].

W 1994 wstąpił do nowo-powstałej Major League Soccer, gdzie w 2001 został zastępcą komisarza[2]. W MLS zarządzał strategicznymi i biznesowymi decyzjami oraz gałęzią marketingową – Soccer United Marketing, której był prezesem[4]. Pomagał również promować Meksykańską Federację Piłkarską oraz Złoty Puchar CONCACAF[4].

W listopadzie 2008 Gazidis przyjął stanowisko szefa wykonawczego Arsenalu, które oficjalnie objął 11 stycznia 2009.[5] Wcześniej funkcję tę pełniła Keith Edelman, natomiast sam Gazidis przejął wiele zadań, które wcześniej wykonywał były wiceprezes David Dein[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]