Iwan Gołubiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iwan Gołubiec
Иван Голубец
ilustracja
starszy marynarz starszy marynarz
Pełne imię i nazwisko

Iwan Karpowicz Gołubiec

Data i miejsce urodzenia

25 kwietnia?/8 maja 1916
Taganrog

Data i miejsce śmierci

25 marca 1942
Sewastopol

Przebieg służby
Lata służby

1939–1942

Siły zbrojne

 MW ZSRR

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Medal „Za obronę Odessy” Medal „Za obronę Sewastopola” (ZSRR)

Iwan Karpowicz Gołubiec (ros. Иван Карпович Голубец, ur. 25 kwietnia?/8 maja 1916 w Taganrogu, zm. 25 marca 1942 w Sewastopolu) – radziecki żołnierz marynarki wojennej, Bohater Związku Radzieckiego (1942)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w ukraińskiej rodzinie robotniczej. Skończył szkołę uniwersytetu fabrycznego, pracował jako elektromonter w zakładzie metalurgicznym, był członkiem Komsomołu, od 1937 służył w radzieckiej Marynarce Wojennej, w 1939 ukończył morską szkołę pograniczną. Służył w oddziałach okrętów pogranicznych w Noworosyjsku, od czerwca 1941 uczestniczył w wojnie z Niemcami, był żołnierzem garnizonu sewastopolskiego podczas walk o Półwysep Krymski, brał udział w transportowaniu amunicji, żywności i posiłków oraz ewakuacji rannych, kobiet i dzieci na pokładach statków. 25 marca 1942 brał udział w ratowaniu załogi i pasażerów kutra trafionego bombą głębinową, jednak sam zginął w wybuchu na pokładzie.

W Taganrogu postawiono jego pomnik, jego imieniem nazwano ulice w Taganrogu, w Kaniowie, Anapie i Sewastopolu oraz trawler. W 2005 roku przemianowano jego imieniem trałowiec „Radist”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Указ Президиума Верховного Совета СССР «О присвоении звания Героя Советского Союза начальствующему составу Военно-морского флота» от 14 июня 1942 года // Ведомости Верховного Совета Союза Советских Социалистических Республик: газета. – 1942. – 30 июня (№ 24 (183)). – С. 1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]