Izabela Gwizdak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izabela Gabriela Gwizdak (ur. 23 marca 1984 w Rzeszowie) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Izabela Gwizdak
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1984
Rzeszów, Polska
Zawód aktorka
Lata aktywności od 2008

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Będąc w liceum wyjechała na 2 lata do Anglii. Zdała maturę międzynarodową, dostała się na studia prawnicze, ale wróciła do Polski. W 2008 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie[1].

Debiutowała rolą służącej Filipki w przedstawieniu „Tartuffe albo Szalbierz” Moliera w Teatrze Narodowym w Warszawie. Występuje na deskach teatrów: Ochoty w Warszawie, Kochanowskiego w Opolu i W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Od 2008 roku związana ze Studiem Teatralnym Koło. Jesienią 2012 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Tego samego roku ukończyła roczny program dla międzynarodowych aktorów w Conservatoire National Superieure d’art Dramatique w Paryżu[2].

W swoim dorobku artystycznym ma mnóstwo ról w sztukach teatralnych, m.in. Dolce Vita i Gąska (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu), czy Balladyna (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie), gdzie wcieliła się w rolę siostry Balladyny – Aliny. Można było ujrzeć ją także w filmach i serialach – z telewizji głównie znana jest z roli Zochy w serialu komediowym 39 i pół oraz z roli Gabi w filmie Ki. Zajmuje się również dubbingiem: podłożyła głos postaciom w Victoria znaczy zwycięstwo oraz Czytaj i płacz. Ponadto, uczyła francuską aktorkę Charlotte Gainsbourg języka polskiego do filmu Obietnica poranka[3] oraz wystąpiła w teledysku do piosenki „All the Saints” z repertuaru Smolika[4].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Nagroda za Najlepszy Debiut za rolę Niny Zarjecznej w przedstawieniu „Mewa” A. Czechowa na 47. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
  • II Nagroda aktorska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 26. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role w przedstawieniach „Nosorożce czyli studium przedmiotu” oraz „Oni”
  • Nagroda im. Jana Świderskiego przyznawana przez Związek Artystów Scen Polskich za rolę Mai w „Ukryj mnie w gałęziach drzew” Studia Teatralnego Koło.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Debiuty na premierze "Rękopisu ...", www.dziennikteatralny.pl [dostęp 2018-12-28].
  2. Izabela Gwizdak -, agencja Jump Production Ola Cywka [dostęp 2018-12-28] (ang.).
  3. Na tropie kultury: "Obietnica poranka", RDC [dostęp 2018-12-28] (pol.).
  4. Joanna Pluta, Bydgoszczanie stworzyli teledysk dla duetu Smolik/Kev Fox. Dziś premiera [wideo], expressbydgoski.pl [dostęp 2018-12-28] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]