Na dobre i na złe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na dobre i na złe
Gatunek serialu medyczny, obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Anita Sokołowska
Bartosz Opania
Piotr Garlicki
Katarzyna Dąbrowska
Marcin Rogacewicz
Emilia Komarnicka
Michał Żebrowski
Grzegorz Daukszewicz
Liczba odcinków 648 (stan na 19 października 2016)
Liczba serii 18
Nagrody Telekamery 2001, 2002 i 2003 za najlepszy serial obyczajowy
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja TVP
Artrama Sp.z o.o.
Reżyseria Maciej Pieprzyca
Krzysztof Rogala
Teresa Kotlarczyk
Maciej Dejczer
Ryszard Zatorski
Wojciech Wójcik
Artur Urbański
Mariusz Malec
Jerzy Łukaszewicz
Waldemar Szarek
Artur Żmijewski
Piotr Wereśniak
Grzegorz Pacek
Scenariusz Agnieszka Krakowiak
Maria Ciunelis
Robert Mąka
Maciej Maciejewski
Ryszard Zatorski
Ilona Łepkowska
Piotr Wereśniak
Katarzyna Grochola
Renata Frydrych
Agnieszka Błotnicka
Muzyka Krzesimir Dębski
Sebastian Krajewski
Bartłomiej Gliniak
Marcin Kuczewski
Zdjęcia Marian Prokop
Damian Pietrasik
Tomasz Dobrowolski
Marek Traskowski
Piotr Wojtowicz
Arkadiusz Tomiak
Zdzisław Najda
Kamil Król
Scenografia Anna Wunderlich
Czas trwania odcinka 42 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna TVP2
Format obrazu 4:3 (odcinki: 1–243)
16:9 (odcinki: od 244)
Format dźwięku stereo
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji od 1999
Data premiery 7 listopada 1999
Status trwający
Oficjalna strona serialu

Na dobre i na złe – polski serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 7 listopada 1999, przedstawiający losy personelu i pacjentów szpitala w fikcyjnym podwarszawskim miasteczku Leśna Góra.

Na dobre i na złe to najdłuższy w historii polskiej telewizji cotygodniowy serial obyczajowy i trzeci serial (po Klanie i Świecie według Kiepskich) pod względem liczby lat nieprzerwanej produkcji. 20 maja 2015 został wyemitowany 600. odcinek serialu.

Do czerwca 2011 serial kończyła piosenka „Na dobre i na złe” Anny Jurksztowicz, a od września tego samego roku serial kończy piosenka „Masz zawsze mnie” Rafała Brzozowskiego. Obecnie jednak serial kończą różne utwory.

Fabuła[edytuj]

Początkowo akcja serialu osnuta była wokół postaci trojga lekarzy: Zosi Stankiewicz (Małgorzata Foremniak), Jakuba Burskiego (Artur Żmijewski) i Brunona Walickiego (Krzysztof Pieczyński) – trójki przyjaciół ze studiów, którzy po latach spotkali się ponownie, mając pracować razem w jednym szpitalu. Z czasem losy tych trzech bohaterów zaczęły rozwijać się równocześnie z perypetiami innych postaci (lekarzy, pielęgniarek, pozostałych pracowników leśnogórskiego szpitala).

Trzema ważnymi postaciami, które występowały w serialu również od samego początku, byli prof. Tadeusz Zybert (Marian Opania), wówczas dyrektor medyczny szpitala, jego córka Monika (Jolanta Fraszyńska) i siostra oddziałowa Danuta Dębska (Daria Trafankowska). Po kilku latach do serialu dołączyli także: Małgorzata „Meg” Donovan (Maja Ostaszewska) i Andrzej Stankiewicz (Michał Grudziński), siostra i ojciec Zosi. Pojawiła się też kolejna dwójka lekarzy, których losy wyszczególniono: dr Witek Latoszek (Bartosz Opania) i stażystka Lena Starska (Anita Sokołowska), mający po czasie stać się także drugą po Zosi i Jakubie serialową parą.

Z czasem na pierwszy plan wysunęła się trójka młodych lekarzy-rezydentów: Wiktoria Consalida (Katarzyna Dąbrowska), Przemysław Zapała (Marcin Rogacewicz) oraz Agata Woźnicka (Emilia Komarnicka). Ostatnio do zespołu lekarzy dołączyły dwie młode stażystki: Ola Pietrzak (Anna Karczmarczyk) i Klaudia Miller (Julia Wyszyńska).

Oprócz fabuły opartej na życiu pracowników placówki medycznej integralną częścią każdego odcinka serialu są wątki związane z pacjentami leśnogórskiego szpitala.

Emisja[edytuj]

Od 7 listopada 1999 do 17 czerwca 2001 serial emitowano w niedziele o 16.35. Od 7 października 2001 do 21 grudnia 2008 serial emitowano nadal w niedziele o 16.00. Od 9 stycznia 2009 do 1 czerwca 2012 serial zmienił dzień emisji na piątek z godziną emisji o 20.05. Od 5 września 2012 serial znów zmienił dzień emisji, tym razem na środę i jest nadawany do dzisiaj o 20.40.

Główni bohaterowie[edytuj]

Obecni[edytuj]

 • Milena „Lena” i Witold Latoszek – Witek Latoszek (Bartosz Opania) internista, były ordynator oddziału interny. Podczas studiów przyjaźnił się z Burskimi, a w szczególności z Brunem. Po jego wyjeździe do Radziejowa objął stanowisko internisty w Leśnej Górze, będąc do tej pory prowincjonalnym lekarzem w Grabowie. Niedługo potem do zespołu lekarzy dołączyła młoda stażystka chirurgii – Lena Starska (Anita Sokołowska). Gdy Lena rozstała się z Bartoszem, zakochany Latoszek wykorzystał szansę. Dziewczyna pokochała swojego przełożonego. Nieporozumienia doprowadziły do rozpadu ich związku. Lena wyjechała w celu badań klinicznych do Londynu wraz z Edwardsem. Młoda doktor chciała ułożyć sobie tam życie, ale czuła jeszcze miłość do Witka. Gdy Lena dowiedziała się o raku piersi wróciła do Polski. Gdy Latoszek dowiedział się o chorobie ukochanej zrozumiał jak bardzo jest ważna w jego życiu. Wzięli ze sobą ślub w bardzo wzruszającym momencie. Mają syna Feliksa. Lena gdy dowiedziała się o zdradzie Latoszka z Agatą postanowiła, że wyjedzie na jakiś czas wraz synem do matki do Torunia i rozwiedzie się z Witkiem. Latoszek, jednak nie poddawał się i próbował ratować związek, ale gdy zrozumiał, że nie da się już go uratować, postanowił wyjechać na misję, za Przemka, który w ostatniej chwili zrezygnował z wyjazdu. Tam jednak został ciężko ranny oraz dostał urazu psychicznego i w tajemnicy przed najbliższymi został przetransportowany do Polski. Poruszał się na wózku inwalidzkim czekając na operację. Po operacji pozostał w stanie śpiączki. Niedługo po wybudzeniu Latoszek zaczął pracę w Leśnej Górze. Za jakiś czas również Lena wróciła do pracy w szpitalu obejmując stanowisko ordynatora interny.
 • Agata Woźnicka – (Emilia Komarnicka) – w szpitalu pojawiła się jako rezydentka interny, którą opiekował się dr Adam Pawica. Była zakochana w Witku Latoszku, miała romans z Przemkiem. W wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez Tomka Burskiego miała trudności z poruszaniem się. Jej mężem został Paweł Lewicki (Maciej Marczewski), któremu uratowała życie. Ślub został unieważniony, ponieważ wyszło na jaw, że Paweł ma już żonę Dorotę (Anna Czartoryska), którą zostawił w Irlandii. Agata przez pewien czas miała romans z Latoszkiem. Lena, gdy dowiedziała się o zdradzie osądziła Agatę. Dziewczyna spóźniając się na egzamin specjalizacyjny - nie zdała go. Po zwolnieniu jej przez Trettera, Agata znalazła pracę, najpierw w pogotowiu, a później w klinice Starzyńskiego. Po pozytywnym wyniku drugiego egzaminu zaczęła znów pracować w Leśnej Górze.
 • Wiktoria Manuela Consalida – (Katarzyna Dąbrowska) – Hiszpanka z polskimi korzeniami, były ordynator oddziału chirurgicznego, następczyni Michała Sambora. Do Leśnej Góry na rezydenturę trafiła wraz z swoim chłopakiem Przemysławem Zapałą. Jest matką Blanki. Była związana z Przemkiem i z Piotrem Gawryło. Wykonywała staż w szpitalu dziecięcym, gdzie poznała Tomasza (Ireneusz Czop) – lekarza, który stał się jej ukochanym. Jej związek nie przetrwał. Zdała egzamin specjalizacyjny na chirurga. Po wybuchu bomby w szpitalu, zaczęła przychylniej patrzeć na prof. Falkowicza, który zaczął się do niej zalecać, lecz po odkryciu prawdy, że jej matka bierze lek na miażdżyce, który dostała od Falkowicza, Wiktoria nie chciała mieć z nim nic wspólnego. Falkowicz był nieugięty i oświadczył się jej, ale ona dała mu kosza. Z czasem bardzo zbliżyła się do Adama, jednak Wiktoria nie chciała wiązać się z playboyem. W jej życiu ponownie pojawił się Tomasz – chirurg dziecięcy. Ich romans na nowo ożył. Jednak Wiktoria dalej coś czuje do Adama, z którym odkryła skład leku Falkowicza, prosząc o pomoc jego byłą żonę. Założyli fundację, która miała sfinansować leczenie syna Wawrzyniaka w Szwajcarii. Ponownie zbliżyła się do Adama, natomiast Tomasz jej się oświadczył. Wyszła za niego za mąż, jednak nie przyjęła jego nazwiska. Po skandalu z pacjentem Tomasza, Miłoszem kobieta odeszła od męża, który postanowił zwolnić się z Leśnej Góry i wyjechać, a Wiki spędza namiętne chwile z Adamem, zaczynając budować nowy związek. Po zamachu terrorystycznym zwolniła się z Leśnej Góry, a później podejmuje pracę w klinice w Otwocku wraz z Piotrem Gawryło.
 • Przemysław Zapała – (Marcin Rogacewicz) – chirurg z Leśnej Góry. Był związany z Wiktorią, Agatą, którą wspierał po tragicznym wypadku, Aśką Dudą, która zginęła w wyniku zaczadzenia w hotelu dla rezydentów, Ludmiłą Papierniak, u której wykryto nieoperacyjnego guza oraz Zuzą, która chciała wejść w jego życie na miejsce Oli. Wskutek eksplozji bomby został ciężko ranny w rękę. Po powrocie do sprawności postanawia odnowić staż, jednak nie na chirurgii, lecz na anestezjologii. Zdał egzamin specjalizacyjny na chirurga. Zrezygnował z wyjazdu na misję ze względu na ciążę stażystki Oli. Aktualnie jest sam, a jedyną kobietą w jego życiu jest córeczka Frania.
 • Danuta i Stefan Tretter – Danutę Dębską (Daria Trafankowska) i Stefana Trettera (Piotr Garlicki) połączyła miłość, pomimo że Tretter był wówczas żonaty. Gdy jego żona zachorowała na raka Stefan porzucił Danutę. Danuta podjęła pracę w leśnogórskim szpitalu, gdzie pełniła funkcję siostry oddziałowej. Drogi Danuty i Stefana skrzyżowały się ponownie gdy Tretter podjął pracę w szpitalu, jako chirurg. Wkrótce po ślubie Danuta zmarła wskutek tętniaka mózgu. Tretter wiedzie samotne życie i skupiony był na prowadzeniu szpitala (został dyrektorem, następcą Bruna Walickiego). Po akcji, która się odbyła po wybuchu bomby w szpitalu, Tretter zostaje oskarżony o niepoprawnie przeprowadzoną akcję ewakuacyjną. Bierze urlop a obowiązki przekazuje Michałowi Samborowi. Postanawia po urlopie zostać znów dyrektorem. Wygrał konkurs. Po ataku terrorystycznym stanowisko dyrektora przejmuje Ksawery Stanisławski, a Tretter traci pracę.
 • Bożena i Ruud Van Der Graaf – Bożena (Edyta Jungowska) była m.in. żoną Marka (Paweł Wilczak), który gdy dowiedział się o swojej bezpłodności, postanowił uciec. W Bożenie zakochał się anestezjolog, Ruud Van Der Graaf (Redbad Klynstra), z którym ma syna. Ordynator Andrzej Falkowicz zwolnił Bożenę z pracy w szpitalu, ponieważ zaniepokoił ją fakt sprowadzenia pacjenta z jego kliniki i przepisywania mu drogich leków. Bożenka zaszła w ciążę i urodziła dziecko w samolocie.
 • Andrzej i Kinga Falkowicz – (Michał Żebrowski) – Profesor. Były ordynator oddziału chirurgicznego. Przez kolegów uznawany za wybitnego specjalistę, ale niezbyt sympatycznego człowieka. Nie znosi, gdy podwładni mu się sprzeciwiają i ma kilka niebezpiecznych sekretów. Już pierwszego dnia pracy w Leśnej Górze popadł w konflikt z Wiktorią. Tuż po objęciu nowej posady, ordynator zwolnił też siostrę Bożenę. Profesor jako jedyny podjął się usunięcia guza, który inni lekarze uznali za nieoperacyjny. Jak się później okazało wcale nie usunął guza, a Ludmiła Papierniak zmarła, jednak prokuratura uniewinniła Falkowicza. Bez zgody dyrekcji szpitala rozpoczął tajemnicze badania w Szwajcarii. Po powrocie do szpitala po postrzeleniu, zaczął adorować Wiktorię, później jej się oświadczył, lecz ona odrzuciła go. Andrzej przez intrygę Kingi Walczak (Marta Dąbrowska) pobrał się z nią. Wspólnie doszli do wniosku, że ich związek nie ma szans. Rozstali się. Andrzej w wyniku zatrucia chemikaliami w laboratorium Wawrzyniaka przechodzi przeszczep nerki od swojego brata Adama. W ostatnim odcinku 16. sezonu dowiaduje się, że jest ojcem Matyldy (córki mecenas Smudy). Jednak po zrobieniu badań genetycznych, okazuje się to nie prawdą.
 • Rafał Konica i Marta Kozioł – Rafał (Robert Koszucki) jest chirurgiem, ortopedą oraz ordynatorem oddziału ratownictwa medycznego leśnogórskiego szpitala. Do Leśnej Góry przybył z Anglii jako bezczelny i pewny siebie lekarz. Był uzależniony od leków przeciwbólowych, z którymi zwycięsko przeszedł walkę. Nie stronił od damskiego towarzystwa. Zakochana w nim była Marta Kozioł (Katarzyna Bujakiewicz) która pracowała tam jako pielęgniarka. Połączyła ich miłość i razem doczekali się trójki dzieci: bliźniąt Małgosi i Jasia oraz najmłodszego synka Adasia. Wówczas Konica stał się przykładnym ojcem. Po jakimś czasie Marta zakochała się w swoim trenerze i wyjechała z nim do USA. Rafał ciężko przeżył jej odejście. Zabrał dzieci od Marty z postanowieniem, że wychowa je samodzielnie. Ostatnio jednak lekarz przeszedł kłopoty rodzinne, gdy Marta porwała dzieci bez jego wiedzy. Po wielu niepowodzeniach sprawa trafiła do sądu, którą wygrał Rafał i odzyskał swoje dzieci. W ich wychowywaniu pomagała mu teściowa, Irena. Doktor Konica i Marta, przechodzą dramat. Ich córka, Małgosia zostaje poszkodowana w wypadku, który miał miejsce na przystanku tramwajowym. Po kilku ciężkich operacjach, mimo starań leśnogórskich chirurgów, dziewczynka umiera. Rodzice i bliscy są zdruzgotani. By zapomnieć o przykrych wydarzeniach, rodzina wyjeżdża na urlop. Po niedługim czasie chirurg postanowił oświadczyć się Klaudii, lecz ta nie przyjęła jego oświadczyn.
 • Adam Krajewski – (Grzegorz Daukszewicz) jest chirurgiem, a zarazem prawą ręką Falkowicza. Nie zdaje sobie sprawy, że profesor wykorzystuje go do swoich interesów. Wprowadził się do hotelu dla rezydentów, gdzie od razu zaprzyjaźnił się z Przemkiem Zapałą (Marcin Rogacewicz). Jest bardzo pewny siebie i tak naprawdę nie wiadomo, gdzie zdobył swoje umiejętności i doświadczenie. Poprzez chorobę matki dowiedział się, że nie jest jej biologicznym synem. W tym czasie pomogła mu Wiktoria. Zaopiekował się nią po oblaniu kwasem. Nagle w jego życiu pojawił się Kocul, który zażądał, aby Adam zoperował jego brata. Jednak dzięki pomocy Falkowicza, który jak się okazało jest jego bratem udało mu się uniknąć tej operacji. Dzięki coraz większej przyjaźni z Wiki, Adam zmienił się. Skończył z imprezowym trybem życia oraz coraz to nowymi panienkami. Wylądował z Wiki w łóżku, ale ona dała mu kosza, ponieważ pojawiła się jego była dziewczyna twierdząc, że Adam jest ojcem jej dziecka. Jednak on nie poddawał się i na nowo chciał zdobyć zaufanie Wiktorii. Lecz ona dostała propozycję ordynatury w Gorzowie, co Adamowi się nie podobało. Gdy ona związała się z Tomaszem, stał się o nią zazdrosny. Cały czas próbował się dowiedzieć o co chodzi z lekiem Falkowicza, co z tym wspólnego ma Wawrzyniak i za co trafił do więzienia. W więzieniu dowiedział się, że profesor to jego brat. Po odrzuceniu przez Wiktorię, zbliżył się do Agaty, co opacznie zrozumiała Wiki myśląc, że ze sobą spali. Razem z Wiktorią założyli fundację, która sfinansuje leczenie syna Wawrzyniaka w Szwajcarii. Ponownie zbliżył się do Wiktorii, po jej rozstaniu z Tomaszem odnowili swój romans, do tego stopnia że postanowili zamieszkać ze sobą.
 • Aleksandra Pietrzak – (Anna Karczmarczyk) jest stażystką w szpitalu w Leśnej Górze na oddziale ginekologii pod okiem Hany Goldberg (Kamilla Baar), przyrodniej siostry Przemka. Była w związku z Przemkiem, są rodzicami małej Frani. Mieszkają razem w hotelu dla rezydentów. Związała się z Janem Stanisławskim, chirurgiem pracującym w Leśnej Górze, lecz później Jan Stanisławski zginął w zamachu terrorystycznym.
 • Klaudia Miller – (Julia Wyszyńska) jest stażystką na oddziale ratunkowym. Współpraca między nią a Konicą nie układała się najlepiej, ale po czasie między stażystką a ordynatorem nawiązała się nić sympatii. Klaudia i Ola mieszkały razem.
 • Krzysztof Radwan – (Mateusz Damięcki) ordynator ginekologii po doktorze Wójciku. Jeszcze przed objęciem swej obecnej funkcji trafił do szpitala w Leśnej Górze jako pacjent. Początkowo zimnie i niechętnie nastawiony do Hany Goldberg potem jednak zmienia co do niej swoje zdanie i ich stosunki ocieplają się. Nowy ordynator nie lubi doktora Gawryły, męża Hany, ponieważ obwinia go za śmierć swojego dziecka. Krzysztof błądzi myślami w przeszłości nie mogąc zapomnieć o tragicznym wypadku w wyniku, którego potem umiera jego żona i dziecko. Nawiązał krótki romans z Haną, aby zemścić się na jej mężu. Zakończył się on nieoczekiwaną ciążą, po pewnym czasie okazuje się że to dziecko, którego spodziewa się Hana jest Piotra, a Krzysztof zajmuje się prowadzeniem jej ciąży na prośbę swojego rywala. Zostaje dawcą nasienia dla swojej przyjaciółki z młodości Justyny, która jest lesbijką.

Dawni[edytuj]

 • Zosia i Jakub Burscy – w momencie rozpoczęcia akcji serialu Zosia (Małgorzata Foremniak) miała za sobą jedno nieudane małżeństwo i związana była z muzykiem Mikołajem Mellado (Robert Janowski), dla którego specjalnie przeniosła się z Krakowa i podjęła pracę w leśnogórskim szpitalu jako anestezjolog. Rozstali się, ponieważ wyszła na jaw podwójna orientacja seksualna Mikołaja. Kuba (Artur Żmijewski), mając zaplanowany tylko kilkumiesięczny pobyt w Polsce postanowił pozostać w kraju dowiedziawszy się, iż od 16 lat jest ojcem Tomka Kozala (Bartosz Obuchowicz). Podjął prace w Leśnej Górze jako chirurg, gdzie został ordynatorem oddziału ratownictwa medycznego. Nie licząc na związek ze swoją pierwszą miłością, pocieszenie znalazł u boku dyrektor administracyjnej szpitala Agaty Kwiecińskiej (Dorota Segda), spodziewającej się jego dziecka. Zosia zaadoptowała Julkę, osieroconą dziewczynkę. Agata straciła ciążę i zerwała z Burskim, a Zosia dowiedziała się o biseksualizmie i niewierności Mikołaja. Zosia i Jakub zostali małżeństwem i na świat przyszła Amelka. Zosia pokonała raka. Jakub wyjechał do Australii z Julią, która tam studiowała, niedawno przyleciała do Polski, okazało się że jej biologicznym ojcem wcale nie był mąż jej matki, tylko rockman Ryszard[1]. Obecnie Kuba wraz z Zosia przebywają w Berlinie, gdzie Kuba otwiera swoje kliniki.
 • Bruno i Elżbieta Waliccy – druga po Burskich rodzina tworząca na początku filar serialu, składała się z Bruna (Krzysztof Pieczyński) który był chirurgiem, wówczas ordynatorem oddziału chirurgicznego, Elżbiety (Ewa Skibińska) i dwójki dzieci – Agnieszki (Karolina Borkowska) i Pawła (Jan Prosiński). W 2002 roku Elżbieta ciężko potrącona przez samochód umarła, zdążywszy przed śmiercią wydać na świat synka – Stasia. Po śmierci Elżbiety Bruno związał się z Moniką, która urodziła ich córkę. Bruno nieświadomy ciąży Moniki wraz z Pawłem i Stasiem wyjechał do Sztokholmu, gdzie poznał swoją drugą żonę. Dwa lata później dołączyła do nich Agnieszka.
 • Małgorzata i Robert Donovan – po rozwodzie rodziców Zosia została z matką, a Małgosia na ponad 20 lat wyjechała z ojcem, Andrzejem Stankiewiczem (Michał Grudziński) do Australii. Po latach wróciła do Polski wraz ze swoim kochankiem Jerzym Kozerskim (Piotr Adamczyk), mającym zamiar uruchomić polską filię zagranicznego koncernu farmaceutycznego. Małgosia objęła stanowisko dyrektora administracyjnego szpitala. Robert (Oleksandr Nikitin) jest chorym psychicznie mężem Małgorzaty a Igor ich synem. Po porodzie Małgosia zrezygnowała ze stanowiska dyrektora szpitala poświęcając się opiece nad dzieckiem i leczeniem męża.
 • Mariola i Henryk Weiss-Korzyccy – Henryk Weiss-Korzycki (Tomasz Kot) to biznesmen milioner, który do Leśnej Góry trafił jako pacjent, a Mariola (Agnieszka Dygant) jest salową, w której się zakochał. Biznesmen ma kłopoty finansowe i w efekcie oświadcza się Marioli. Po szybkim ślubie biznesmen przepada bez wieści a właścicielką kliniki zostaje Mariolka. Zgoda na przejęcie majątku ochrania go przed wierzycielami i doprowadza do otwarcia „Health & Beauty”, w której pracę rozpoczyna Patrycja Sambor (Urszula Grabowska) i dr Stanisław Drzewiecki (Paweł Deląg), chirurg plastyczny. Henryk został bankrutem a Mariola sprzedała udziały kliniki Drzewieckiemu. Niedługo potem Mariola wróciła do pracy w Leśnej Górze jako szefowa firmy sprzątającej, w której zatrudniła swoją bratanicę Jagodę.
 • Tomek i Agnieszka – Tomek (Bartosz Obuchowicz) i Agnieszka (Karolina Borkowska) poznali się w liceum. Połączyła ich młodzieńcza miłość. Rozgoryczona i załamana niezdaniem matury córka Brunona wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tomek był związany z poznaną na studiach Anią Bochenek (Alicja Bachleda-Curuś), a Agnieszka była w związku z kolegą Tomka, Igorem Kurowskim (Maciej Zakościelny), po rozpadzie którego przeprowadziła się do rodziny do Szwecji i tam podjęła studia. Ania wyjechała na kontrakt do Mediolanu rzucając studia medyczne i robiąc tam karierę modelki.
 • Monika i Tadeusz Zybert – Tadeusz Zybert (Marian Opania) jest profesorem, niegdyś dyrektorem leśnogórskiego szpitala, a obecnie ordynatorem nowo otwartego oddziału onkologii. Monika (Jolanta Fraszyńska), córka Tadeusza, zamierzała poświęcić się psychiatrii, ale została ratownikiem medycznym. Początkowo była związana z muzykiem Mikołajem Mellado. Tadeusz związał się z siostrą swojej zmarłej żony Klarą (Magdalena Zawadzka). Związek Moniki i Mikołaja rozpadł się, podobnie jak Tadeusza i Klary. Klara zmarła na raka. Dwa lata po śmierci Klary, Monika związała się z Brunem Walickim, który wyjechał skonfliktowany z Moniką. Monika urodziła niechciane przez niego dziecko, córeczkę Hanię, ukrywając przed nim prawdę o wspólnym dziecku. Mężem Moniki został ortopeda Krzysztof Jędras (Andrzej Bienias).
 • Elżbieta Żak i Katarzyna Maj – po odejściu Meg Donovan jej następczynią została Elżbieta Żak (Ewa Kasprzyk). Podczas jej pracy w szpitalu do grona lekarzy dołączyła jej pasierbica – Katarzyna Maj (Monika Węgiel). Epizod radiolog Katarzyny w Leśnej Górze skończył się, gdy przez pomyłkę podała pacjentowi (Sylwester Matulka) baryt podczas tomografii, czym omal nie doprowadziła do jego śmierci. Po aferze z Falkowiczem Elżbieta odchodzi z Leśnej Góry.
 • Agata i Maciej Depczyk – Agata (Dorota Segda) była dyrektor administracyjną leśnogórskiego szpitala. W przeszłości łączył ją romans z Jakubem Burskim, który skończył się niechcianą ciążą i poronieniem. Następnie w jej życiu pojawił się Maciej (Krzysztof Zawadzki), syn docenta Depczyka (Marek Barbasiewicz), zmarłego na zawał. Po licznych perypetiach Agata i Maciej zdecydowali się wyjechać za granicę na stałe, a miejsce Agaty w szpitalu zajęła Małgorzata Donovan.
 • Adam i Katarzyna Pawica – Adam (Andrzej Zieliński) był internistą w leśnogórskim szpitalu. Jego żoną została Katarzyna Jaskólska (Antonina Choroszy), rozwódka wychowująca syna – Adama, wicedyrektorka radziejowskiego szpitala, który wszedł w fuzję ze szpitalem w Leśnej Górze. W związku z perturbacjami w szpitalu Pawica przyjął propozycję Marioli i Patrycji Sambor (Urszula Grabowska) objęcia stanowiska dyrektora medycznego nowo utworzonej klinki „Health & Beauty”. Po cudzołóstwie żony z byłym mężem (Jacek Borkowski), Adam Pawica odszedł od Katarzyny. Pełnił funkcję dyrektora szpitala po Stefanie Tretterze, jednak nie sprawdził się na tym stanowisku. Obecnie przebywa na misji w Afganistanie.
 • Alicja Siedlecka i Jacek Mejer – Jacek (Cezary Kosiński) był chirurgiem leśnogórskiego szpitala. Trafił tam jako stażysta na oddziale chirurgii, po którym udało się mu pozostać. Nieszczęśliwie zakochany był w Monice Zybert, u której tymczasowo mieszkał po wybuchu w swoim mieszkaniu. Gdy zrozumiał, że nie ma u niej szans postanowił poszukać szczęścia gdzie indziej. Zakochał się w Alicji Siedleckiej (Anna Cieślak), która była anestezjologiem po studiach w szpitalu w Leśnej Górze. Razem opuścili Polskę, wyjeżdżając do Anglii. Po kilku latach Jacek odwiedził przyjaciół, przyjeżdżając na jubileusz profesora Zyberta.
 • Marek Zbieć – Marek (Paweł Wilczak), bezpośredni i ujmujący swoim stylem bycia, dawny więzień i pacjent szpitala. Od pierwszego wejrzenia zakochany w siostrze Bożence. Z miłości do niej porzucił dawny styl życia i zmienił się nie do poznania. Rozpoczął pracę jako salowy w Leśnej Górze, następnie został ratownikiem medycznym. Pierwszego dnia w pracy, jego karetka została porwana. Dzięki opanowaniu i sprytowi, udało mu się wyjść zwycięsko z podbramkowej sytuacji. Dzielnie bronił Bożenki przed mężczyzną, który chciał ją zgwałcić. Marzył o powiększeniu rodziny. Jednak po przeprowadzonych badaniach okazało się, że jest bezpłodny. Po tej wiadomości, bez pożegnania wyszedł z domu i nie wrócił. Po kilku latach w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala. Nie udało się go uratować.
 • Michał Sambor i Nina Rudnicka – Michał (Radosław Krzyżowski) jest chirurgiem – byłym ordynatorem oddziału chirurgicznego w leśnogórskim szpitalu a także szwagrem Patrycji Sambor, miał żonę Dorotę która zmarła w wyniku wypadku samochodowego z którą ma syna Krzysia. Mężczyzna miał porachunki z mafią przez swojego nieżyjącego brata. Związał się z Niną Rudnicką (Agnieszka Judycka), która doprowadziła do tego, że stracił na pewien czas prawo do opieki nad Krzysiem mieszkającym z Bożenką i Ruudem. Utworzyli szczęśliwą rodzinę.
 • Hana Goldberg i Piotr Gawryło – Piotr (Marek Bukowski) był chirurgiem w leśnogórskim szpitalu oraz ratownikiem LPR-u. Do szpitala trafił za sprawą Jakuba Burskiego, który zaproponował mu pracę na oddziale, następnie zajął jego miejsce w Leśnej Górze. Miał romans z Magdą Soszyńską (Anna Dereszowska), z którą ma córeczkę, Tosię. Hana (Kamilla Baar) była ginekologiem w szpitalu w Leśnej Górze. Jest przyrodnią siostrą Przemka Zapały (Marcin Rogacewicz). Hana i Piotr rozstali się gdy odnalazł się mąż Hany – James. Kiedy Piotr wziął całą winę na siebie w sprawie pacjenta chorego na SM odszedł ze szpitala, aby poświęcić czas swojej rodzinie i uporządkować swoje życie. Hana była w ciąży z Piotrem, jednak straciła dziecko w wyniku wypadku. Po jakimś czasie Piotr dowiaduje się o straconej ciąży Hany i wraca do szpitala w Leśnej Górze. Stara się wrócić do Hany, ale to nie jest takie proste. Jednak po długich tygodniach starań o odzyskanie miłości Gawryło odnosi sukces. Niedługo po pogodzeniu się z Piotrem Hana wstępuje do urzędu stanu cywilnego w Izraelu o unieważnienie małżeństwa z Jamesem ponieważ będąc z Piotrem nie może dalej być żoną Coldwela. Po unieważnieniu małżeństwa Goldberg z Jamesem, Hana i Piotr pobrali się w szpitalu. Starają się o dziecko. Później w życiu Hany pojawił się Krzysztof Radwan, który objął stanowisko ordynatora ginekologii, po Darku Wójciku. Wyszło na jaw że Krzysztof miał żonę Zofię, która zmarła na stole operacyjnym u Piotra, za co winę ponosi szef Hany, a żeby zemścić się na Piotrze nawiązał romans z jego żoną później wyszło na jaw, że kobieta spodziewa się dziecka. Hana bierze urlop bezpłatny i wyjeżdża z Leśnej Góry. Kontakt z nią, a zarazem wiedzę o miejscu jej przebywania ma jej brat Przemek Zapała. Wraca do Polski na rozprawę Piotra, oskarżonego przez niezrównoważoną pacjentkę, której Piotr był zmuszony usunąć macicę. Po wygranej rozprawie oboje podejmują decyzję o wylocie do Izraela. Rok później Piotr po trwającym pobycie w Izraelu wraca do Polski, gdzie podejmuje pracę w klinice w Otwocku.

Obsada[edytuj]

Aktor Rola Status
Marian Opania Tadeusz Zybert od 1999
Renata Berger Jadwiga Ziemiańska od 1999
Katarzyna Bujakiewicz Marta Kozioł 2000–2011, od 2016
Piotr Garlicki Stefan Tretter od 2000
Bartosz Opania Witold Latoszek od 2001
Grażyna Zielińska Maria Zbieć od 2001
Anita Sokołowska Milena „Lena” Starska od 2004
Redbad Klijnstra Ruud Van Der Graaf od 2007
Robert Koszucki Rafał Konica od 2007
Maria Góralczyk Beata Nowakowska od 2007
Katarzyna Dąbrowska Wiktoria Consalida od 2008
Emilia Komarnicka Agata Woźnicka od 2008
Marcin Rogacewicz Przemysław Zapała od 2008
Marcin Zacharzewski Borys Jakubek od 2010
Marek Bukowski Piotr Gawryło od 2010
Marcin Sianko Paweł Gracz od 2011
Michał Żebrowski Andrzej Falkowicz od 2011
Grzegorz Daukszewicz Adam Krajewski od 2013
Anna Karczmarczyk Aleksandra Pietrzak od 2013
Julia Wyszyńska Klaudia Miller od 2013
Julia Kamińska Zuza Krakowiak od 2013
Mateusz Damięcki Krzysztof Radwan od 2014
Marek Ślosarski Ksawery Stanisławski od 2014
Pola Gonciarz Blanka Consalida (#2) od 2014
Kamil Kula Szczepan Lipski od 2015
Ilona Ostrowska Katarzyna Smuda od 2015
Amelia Czaja Matylda Smuda od 2015
Magdalena Turczeniewicz Sylwia Mróz od 2015
Bartosz Porczyk Robert Dębski od 2015
Natalia Rybicka Aneta Gniewosz od 2015
Aleksandra Hamkało Julia Burska (#2) od 2016
Piotr Głowacki Artur Bart od 2016
Jan Zmit Jan „Góral” Antkowiak od 2016
Magdalena Czerwińska Katarzyna Orłowska od 2016
Monika Figura Anna Oleszkówna od 2000
Joanna Pach Joanna Kalinowska 2001–2009, od 2011
Sławomir Wierzbicki Sławomir od 2007
Anna Lucińska Anna Styczeń od 2012
Paulina Janczak Anna Kryńska od 2013
Maksymilian Jakubczyk Feliks Latoszek (#2) od 2014
Maryla Morydz Dagmara Pawlikowska od 2015
Helena Zawistowska Frania Zapała (#2) od 2016
Agnieszka Warchulska Katarzyna Gostyńska 1999–2000
Jacek Borcuch Daniel Stolarski 1999–2000
Jakub Przebindowski Krzysztof Siedlecki 1999–2000
Magdalena Stużyńska-Brauer Magdalena Szymczak 1999–2000
Robert Janowski Mikołaj Mellado 1999–2001
Beata Kawka Anna Wolniak 1999–2002
Ewa Skibińska Elżbieta Walicka 1999–2002
Leon Niemczyk Michał Kalita 1999–2003
Krzysztof Pieczyński Bruno Walicki 1999–2003
Jan Prosiński Paweł Walicki 1999–2003
Zofia Merle Genowefa Burczyk 1999–2003
Daria Trafankowska Danuta Dębska-Tretter 1999–2004
Dorota Segda Agata Kwiecińska-Depczyk 1999–2005
Karolina Borkowska Agnieszka Walicka 1999–2005
Sara Müldner Julia Burska (#1) 1999–2007
Robert Rutkowski Robert Mróz 1999–2008
Mariusz Pilawski Majchrzak 1999–2008
Emilia Krakowska Gabriela Krukowska-Kalita 1999–2007, 2009
Sławomir Holland sanitariusz 1999–2009
Jolanta Fraszyńska Monika Zybert-Jędras 1999–2010
Andrzej Zieliński Adam Pawica 1999–2011
Bartosz Obuchowicz Tomek Burski 1999–2011
Artur Żmijewski Jakub Burski 1999–2012
Małgorzata Foremniak Zofia Stankiewicz-Burska 1999–2012
Dariusz Jakubowski Dariusz Wójcik 1999–2014
Krzysztof Chamiec Jan Burski 2000
Barry Abdullaje Abdul Dialo 2000–2001
Aneta Zając Jolanta Wolniak 2000–2001
Karolina Wojciechowska Karolina 2000–2001
Jakub Wons Robert 2000–2001
Magdalena Zawadzka Klara Zybert 2000–2001
Barbara Brylska Barbara Burska 2000–2002
Bogdan Baer Edward Ryszkiewicz 2000–2002
Michał Milowicz Zenon Słodki 2000–2001, 2003
Paweł Wilczak Marek Zbieć 2000–2003
Paweł Szwed Witold Gołąbek 2000–2004
Marek Barbasiewicz Dariusz Depczyk 2000–2005
Marzena Zając Karolina 2000–2005, 2007
Juliusz Krzysztof Warunek Szymański 2000, 2004–2009
Cezary Kosiński Jacek Mejer 2000–2007, 2010
Hanna Dunowska Hanna Kalinowska 2000–2001, 2004, 2007–2008, 2010
Jolanta Rzaczkiewicz Anna 2000–2011
Edyta Jungowska Bożena Van Der Graaf 2000–2012
Paweł Burczyk Kazimierz Bąk 2001–2004
Maria Reif Izabela Zawadowska 2001–2007, 2009
Agnieszka Dygant Maria „Mariola” Weiss-Korzycka 2001–2009
Olga Bończyk Edyta Kuszyńska 2001–2010
Krzysztof Janczar Małecki-Pawiński 2001–2011
Agnieszka Pilaszewska Dobrochna Kościelska 2002
Bartłomiej Pyrek Staś Walicki 2002–2003
Maciej Zakościelny Igor Kurowski 2002–2004
Anna Antonowicz „Ruda” 2002–2004
Alicja Bachleda-Curuś Anna Bochenek 2002–2004
Mariusz Bonaszewski Jan Sarapata 2002–2004
Angelika i Natalia Kukulskie Amelia Burska (#1) 2002–2006
Andrzej Mrowiec Andrzej Kalarus 2002–2007
Krzysztof Zawadzki Maciej Depczyk 2002–2005, 2008
Anna Radwan Justyna Bachman 2002–2003, 2008
Magdalena Ogórek Magda 2002–2014
Małgorzata Zajączkowska Irena Kozioł 2002, 2009–2010, 2012, 2014, 2016
Piotr Adamczyk Jerzy Kozerski 2003–2004
Piotr Kozłowski Grzegorz 2003–2005
Kamil Klier Franek Koziński 2003–2005
Ignacy Gogolewski Franciszek Koziński 2003–2005
Małgorzata Zawadzka Sylwia Kozińska 2003–2005
Szymon Bobrowski Hubert Koziński 2003–2005
Bożena Dykiel Maria Mejer 2003, 2006
Antonina Choroszy Katarzyna Pawica 2003–2006, 2008
Maja Ostaszewska Małgorzata „Meg” Donovan 2003–2008
Jarosław Jakimowicz Rafał Oleński 2004–2005
Artur Dziurman Milecki 2004–2006
Ewa Wiśniewska Helena Weiss-Korzycka 2004–2006
Tomasz Kot Henryk Weiss-Korzycki 2004–2007
Michał Grudziński Andrzej Stankiewicz 2004–2007
Krzysztof Janczak Konstanty Pliszka 2004–2008
Marta Zięba Ewa 2004–2008, 2010–2014
Radosław Krzyżowski Michał Sambor 2004–2015
Artur Chamski Mariusz Kuberski 2005–2006
Aleksandra Bożek Justyna Marczewska 2005–2006
Michał Czernecki Piotr Kusy 2005–2006
Mariusz Drężek Bartosz Domagalski 2005–2007
Jacek Borkowski Jerzy Jaskólski 2005–2008
Urszula Grabowska Patrycja Sambor 2005–2008
Jerzy Braszka Roman Czyż 2005–2006, 2009
Joanna Liszowska Dorota Lewkiewicz-Czyż 2005–2009
Paweł Królikowski Sławomir Starzyński 2005–2006, 2010, 2013
Maria Gładkowska Maria Starska 2005–2008, 2010, 2012–2013
Anna Cieślak Alicja Siedlecka 2006–2007
Kacper Cybulski Krzyś Sambor (#1) 2006–2008
Katarzyna Jamróz Ewa Piasecka 2006–2008
Sandra Dziwiszek Olga Piasecka 2006–2008
Oleksandr Nikitin Robert Donovan 2006–2009
Edwin Petrykat Rafał Mazurkiewicz 2006–2009
Karol Wróblewski Sylwester Bielecki 2006–2009
Gabriela Juszczuk Hanna Zybert-Jędras 2006–2010
Gabriela Czyżewska Gabriela 2006–2010
Julia Kornacka Amelia Burska (#2) 2006–2012
Aleksander Bednarz Adam Hanisz 2007
Paweł Deląg Stanisław Drzewiecki 2007–2008
Daniel Wieleba Maciej 2007–2009
Maciej Radel Konstanty Matuszka 2007–2010
Beata Ścibakówna Karolina Orlicka 2007–2011
Jacek Labijak Jacek Duda 2007–2008, 2010–2011
Andrzej Bienias Krzysztof Jędras 2007–2011
Tadeusz Pluciński Wójcik 2008–2009
Alicja Dąbrowska Ada Karwacka 2008–2009
Agata Sasinowska Jagoda „Gunia” Muślinek 2008–2010
Lech Mackiewicz Richard Edwards 2008–2010
Dariusz Wasilewski psychiatra 2008–2012
Ewa Kasprzyk-Bernatowicz Elżbieta Żak 2008–2012
Jakub Kłys Krzyś Sambor (#2) 2008–2014
Piotr Nowak Hubert Woźnicki 2008–2009, 2014
Marzena Pawlak Marzena 2008–2015
Zdzisław Kuźniar Zygmunt Niedziela 2009
Łukasz Matecki Wojciech Sarnecki 2009–2010
Karolina Gorczyca Iwona Kalicka 2009–2010
Monika Węgiel Katarzyna Maj 2009–2010
Rafał Fudalej Marcin Maciejewski 2009–2011
Marcin Mroziński Kazimierz Janoszy 2009–2011
Zbigniew Waleryś Manfred Piątkowski 2009–2011
Jagoda Szaluś Blanka Consalida (#1) 2009, 2011
Barbara Lauks Wanda Consalida 2009, 2013–2014
Matylda Damięcka Joanna Duda 2010–2011
Magdalena Górska Iza 2010–2011
Krzysztof Kuliński Andrzej Maj 2010–2011
Magdalena Łaska Aleksandra Marzec 2010–2011
Maciej Marczewski Paweł Lewicki 2010–2013
Grażyna Barszczewska Anna Chrzan 2010–2013
Agnieszka Judycka Nina Rudnicka 2010–2014
Krzysztof Wakuliński Andrzej Soszyński 2011
Anna Stępień Karen Wronski 2011–2012
Paulina Chruściel Ludmiła Papierniak 2011–2012
Anna Dereszowska Magda Soszyńska 2011–2014
Anna Ćwięka Kinga 2011–2015
Gabriela Świerczyńska Tosia Soszyńska 2011–2015
Kamilla Baar Hana Goldberg 2011–2015
Anna Iberszer Anna 2011–2013, 2015
Marta Dąbrowska Kinga Walczyk-Falkowicz 2011–2015
Teresa Stępień-Nowicka Latoszkowa 2012
Ewa Serwa Barbara Wasiak 2012–2013
Jake Michaels James Coldwell 2012–2013
Kamil Kołodziński Radek Rogalski 2012–2013
Oliwier Górka Feliks Latoszek (#1) 2012–2014
Liliana Komorowska Wanda Falkowicz 2012, 2014
Jan Wieczorkowski Marek Rogalski 2012–2014
Magdalena Waligórska Izabela Rutka 2012–2015
Aneta Todorczuk-Perchuć Dorota Rogalska 2012–2015
Piotr Stramowski Szymon Dryl 2012–2015
Ireneusz Czop Tomasz Rzepecki 2012, 2014–2016
Maja Bohosiewicz Paula Olech 2013–2014
Michał Żurawski Leszek Wawrzyniak 2013–2014
Krzysztof Kwiatkowski Jan Stanisławski 2014–2016
Karolina Wańszys Frania Zapała (#1) 2014–2016

Odcinki[edytuj]

Serie serialu liczą do 40 odcinków, przy czym najkrótsza jak do tej pory była seria I, licząca 34 odcinki. Najdłuższe natomiast były serie VII i XVI, liczące po 40 odcinków.

Rok produkcji Odcinki Seria Lata Odcinki Liczba Rozpoczęcie emisji Zakończenie emisji
1999 1–13 I 1999/2000 1–34 34 7 listopada 1999 25 czerwca 2000
2000 14–52 II 2000/2001 35–71 37 8 października 2000 17 czerwca 2001
2001 53–89 III 2001/2002 72–107 36 7 października 2001 9 czerwca 2002
2002 90–130 IV 2002/2003 108–145 38 6 października 2002 15 czerwca 2003
2003 131–167 V 2003/2004 146–184 39 21 września 2003 6 czerwca 2004
2004 168–205 VI 2004/2005 185–223 39 19 września 2004 26 czerwca 2005
2005 206–243 VII 2005/2006 224–263 40 18 września 2005 18 czerwca 2006
2006 244–281 VIII 2006/2007 264–299 36 24 września 2006 10 czerwca 2007
2007 282–317 IX 2007/2008 300–337 38 23 września 2007 15 czerwca 2008
2008 318–355 X 2008/2009 338–374 37 21 września 2008 19 czerwca 2009
2009 356–397 XI 2009/2010 375–412 38 11 września 2009 11 czerwca 2010
2010 398–432 XII 2010/2011 413–449 37 24 września 2010 17 czerwca 2011
2011 433–470 XIII 2011/2012 450–488 39 9 września 2011 1 czerwca 2012
2012 471–508 XIV 2012/2013 489–526 38 5 września 2012 29 maja 2013
2013 509–547 XV 2013/2014 527–563 37 4 września 2013 11 czerwca 2014
2014 548–584 XVI 2014/2015 564–603 40 3 września 2014 10 czerwca 2015
2015 585–622 XVII 2015/2016 604–640 37 2 września 2015 8 czerwca 2016
2016 od 623 XVIII 2016/2017 od 641 31 sierpnia 2016 maj/czerwiec 2017

Nagrody[edytuj]

 • Medal „Bene Meritus” Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
 • 2000: Nagroda Niptel
 • 2001: Telekamery 2001 – w kategorii najlepszy serial
 • 2002: Telekamery 2002 – w kategorii najlepszy serial
 • 2003: Telekamery 2003 – w kategorii najlepszy serial
 • 2004: Telekamery 2004 – Złota Telekamera
 • 2011: Nagroda specjalna Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w kategorii „promocja zdrowia i profilaktyka”
 • 2011: Tytuł „Aktywny w walce z depresją” Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]