Na dobre i na złe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na dobre i na złe
Gatunek medyczny, obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Anita Sokołowska
Bartosz Opania
Piotr Garlicki
Katarzyna Dąbrowska
Marcin Rogacewicz
Emilia Komarnicka-Klynstra
Michał Żebrowski
Grzegorz Daukszewicz
Liczba odcinków 695 (stan na 14 lutego 2018)
Liczba serii 19
Nagrody Telekamery 2001, 2002 i 2003 za najlepszy serial obyczajowy
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja TVP
Artrama Sp.z o.o.
Reżyseria Maciej Pieprzyca
Krzysztof Rogala
Teresa Kotlarczyk
Maciej Dejczer
Ryszard Zatorski
Wojciech Wójcik
Artur Urbański
Mariusz Malec
Jerzy Łukaszewicz
Waldemar Szarek
Artur Żmijewski
Piotr Wereśniak
Grzegorz Pacek
Jose Iglesias Vigil
Scenariusz Agnieszka Krakowiak
Maria Ciunelis
Robert Mąka
Maciej Maciejewski
Ryszard Zatorski
Ilona Łepkowska
Piotr Wereśniak
Katarzyna Grochola
Renata Frydrych
Agnieszka Błotnicka
Muzyka Krzesimir Dębski
Sebastian Krajewski
Bartłomiej Gliniak
Marcin Kuczewski
Zdjęcia Marian Prokop
Damian Pietrasik
Tomasz Dobrowolski
Marek Traskowski
Piotr Wojtowicz
Arkadiusz Tomiak
Zdzisław Najda
Kamil Król
Scenografia Anna Wunderlich
Czas trwania odcinka 42 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 7 listopada 1999
Stacja telewizyjna TVP2
Lata emisji od 1999
Status trwający
Format obrazu 4:3 (odcinki: 1–243)
16:9 (odcinki: od 244)
Format dźwięku stereo
Strona internetowa

Na dobre i na złe – polski serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 7 listopada 1999, przedstawiający losy personelu i pacjentów szpitala w fikcyjnym podwarszawskim miasteczku Leśna Góra.

Na dobre i na złe to najdłuższy w historii polskiej telewizji cotygodniowy serial obyczajowy i trzeci serial (po Klanie i Świecie według Kiepskich) pod względem liczby lat nieprzerwanej produkcji. 20 maja 2015 został wyemitowany 600. odcinek serialu.

Odcinki 1–449 kończył utwór „Na dobre i na złe” Anny Jurksztowicz, od odcinka 450. piosenka „Masz zawsze mnie” Rafała Brzozowskiego. Jednak obecnie serial kończą różne utwory. W odcinkach 1–374 „W poprzednich odcinkach” głosu użyczał lektor.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Początkowo akcja serialu osnuta była wokół postaci trojga lekarzy: Zosi Stankiewicz (Małgorzata Foremniak), Jakuba Burskiego (Artur Żmijewski) i Brunona Walickiego (Krzysztof Pieczyński) – trójki przyjaciół ze studiów, którzy po latach spotkali się ponownie, mając pracować razem w jednym szpitalu. Z czasem losy tych trzech bohaterów zaczęły rozwijać się równocześnie z perypetiami innych postaci (lekarzy, pielęgniarek, pozostałych pracowników leśnogórskiego szpitala).

Trzema ważnymi postaciami, które występowały w serialu również od samego początku, byli prof. Tadeusz Zybert (Marian Opania), wówczas dyrektor medyczny szpitala, jego córka Monika (Jolanta Fraszyńska) i siostra oddziałowa Danuta Dębska (Daria Trafankowska). Po kilku latach do serialu dołączyli także: Małgorzata „Meg” Donovan (Maja Ostaszewska) i Andrzej Stankiewicz (Michał Grudziński), siostra i ojciec Zosi. Pojawiła się też kolejna dwójka lekarzy, których losy wyszczególniono: dr Witek Latoszek (Bartosz Opania) i stażystka Lena Starska (Anita Sokołowska), mający po czasie stać się także drugą po Zosi i Jakubie serialową parą.

Z czasem na pierwszy plan wysunęła się trójka młodych lekarzy-rezydentów: Wiktoria Consalida (Katarzyna Dąbrowska), Przemysław Zapała (Marcin Rogacewicz) oraz Agata Woźnicka (Emilia Komarnicka-Klynstra).

Oprócz fabuły opartej na życiu pracowników placówki medycznej integralną częścią każdego odcinka serialu są wątki związane z pacjentami leśnogórskiego szpitala.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Od 7 listopada 1999 do 17 czerwca 2001 serial emitowano w niedziele o 16.35. Od 7 października 2001 do 21 grudnia 2008 serial emitowano nadal w niedziele o 16.00. Od 9 stycznia 2009 do 1 czerwca 2012 serial zmienił dzień emisji na piątek z godziną emisji o 20.05. Od 5 września 2012 serial znów zmienił dzień emisji, tym razem na środę i jest nadawany do dzisiaj o 20.40.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Obecni[edytuj | edytuj kod]

 • Milena „Lena” Starska i Witold Latoszek – Witek Latoszek (Bartosz Opania) internista, były ordynator oddziału interny. Podczas studiów przyjaźnił się z Burskimi, a w szczególności z Brunem. Po jego wyjeździe do Radziejowa objął stanowisko internisty w Leśnej Górze, będąc do tej pory prowincjonalnym lekarzem w Grabowie. Niedługo potem do zespołu lekarzy dołączyła młoda stażystka chirurgii – Lena Starska (Anita Sokołowska). Gdy Lena rozstała się z Bartoszem, zakochany Latoszek wykorzystał szansę. Dziewczyna pokochała swojego przełożonego. Nieporozumienia doprowadziły do rozpadu ich związku. Lena wyjechała w celu badań klinicznych do Londynu wraz z Edwardsem. Młoda doktor chciała ułożyć sobie tam życie, ale czuła jeszcze miłość do Witka. Gdy Lena dowiedziała się o raku piersi wróciła do Polski. Gdy Latoszek dowiedział się o chorobie ukochanej zrozumiał jak bardzo jest ważna w jego życiu. Wzięli ze sobą ślub w bardzo wzruszającym momencie. Mają syna Feliksa. Lena gdy dowiedziała się o zdradzie Latoszka z Agatą postanowiła, że wyjedzie na jakiś czas wraz synem do matki do Torunia i rozwiedzie się z Witkiem. Latoszek, jednak nie poddawał się i próbował ratować związek, ale gdy zrozumiał, że nie da się już go uratować, postanowił wyjechać na misję, za Przemka, który w ostatniej chwili zrezygnował z wyjazdu. Tam jednak został ciężko ranny oraz dostał urazu psychicznego i w tajemnicy przed najbliższymi został przetransportowany do Polski. Poruszał się na wózku inwalidzkim czekając na operację. Po operacji pozostał w stanie śpiączki. Niedługo po wybudzeniu Latoszek zaczął pracę w Leśnej Górze. Za jakiś czas również Lena wróciła do pracy w szpitalu obejmując stanowisko ordynatora interny.
 • Danuta i Stefan Tretter – Danutę Dębską (Daria Trafankowska) i Stefana Trettera (Piotr Garlicki) połączyła miłość, pomimo że Tretter był wówczas żonaty. Gdy jego żona zachorowała na raka Stefan porzucił Danutę. Danuta podjęła pracę w leśnogórskim szpitalu, gdzie pełniła funkcję siostry oddziałowej. Drogi Danuty i Stefana skrzyżowały się ponownie, gdy Tretter podjął pracę w szpitalu jako chirurg. Wkrótce po ślubie Danuta zmarła wskutek tętniaka mózgu. Tretter wiedzie samotne życie i skupiony był na prowadzeniu szpitala (został dyrektorem, następcą Bruna Walickiego). Po akcji, która odbyła się w skutek wybuchu bomby w szpitalu, Tretter zostaje oskarżony o niepoprawnie przeprowadzoną akcję ewakuacyjną. Bierze urlop, a obowiązki przekazuje Michałowi Samborowi. Po urlopie postanawia znów zostać dyrektorem – wygrywa konkurs. Po ataku terrorystycznym stanowisko dyrektora przejmuje Ksawery Stanisławski.
 • Agata Woźnicka – (Emilia Komarnicka-Klynstra) w szpitalu pojawiła się jako rezydentka interny, którą opiekował się doktor Adam Pawica. Miała romans z Przemkiem. W wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez Tomka Burskiego miała trudności z poruszaniem się. Ratunkiem na to, by mogła dalej normalnie funkcjonować była operacja wszczepienia endoprotezy biodra. Agata poznała bankowca Pawła Lewickiego (Maciej Marczewski), któremu uratowała życie i szybko została jego żoną. Okazało się, że Paweł popełnił bigamię i ma już drugą żonę Dorotę (Anna Czartoryska). Gdy prawda wyszła na jaw, Lewicki porwał ją i uwięził w swoim domu. Agata z trudem odzyskała równowagę po tych przeżyciach, a małżeństwo zostało unieważnione. Agata przez pewien czas miała romans z Latoszkiem. Lena, gdy dowiedziała się o zdradzie osądziła Agatę, a w szpitalu wybuchł skandal. Po wielu przejściach Agatę czekał egzamin specjalizacyjny, jednak wcale na nim się nie pojawiła. Po nieudanym egzaminie została zwolniona z pracy w szpitalu. Kolejną pracę znalazła w pogotowiu ratunkowym, a później w klinice profesora Starzyńskiego (Paweł Królikowski). Po pozytywnym wyniku drugiego egzaminu wróciła do pracy w Leśnej Górze.
 • Wiktoria Manuela Consalida – (Katarzyna Dąbrowska) z pochodzenia Hiszpanka, z polskimi korzeniami. Były ordynator oddziału chirurgicznego, następczyni Michała Sambora. Do Leśnej Góry na rezydenturę trafiła wraz ze swoim chłopakiem Przemysławem Zapałą. Ma córkę Blankę, którą wychowywali jej rodzice. Blanka przez długi czas chorowała na niewydolność wątroby. Aby uratować jej życie, Wiktoria odnalazła jej ojca – Wojtka (Łukasz Matecki). Dopiero w trakcie choroby wyznała, że Blanka nie jest jej siostrą, tylko córką. Przez pewien czas związana była także z Piotrem Gawryło. Wykonywała staż w szpitalu dziecięcym, gdzie poznała Tomasza (Ireneusz Czop) – lekarza – chirurga dziecięcego. Ich związek nie przetrwał. Zdała egzamin specjalizacyjny na chirurga. Po wybuchu bomby w szpitalu, zaczęła przychylniej patrzeć na profesora Falkowicza, który był nią zafascynowany. Dopiero po odkryciu prawdy, że jej matka bierze lek na miażdżyce, który dostała od Falkowicza, zmienia zdanie na jego temat. Falkowicz był nieugięty i oświadczył się jej, jednak bez skutku. Z czasem bardzo zbliżyła się do Adama, jednak w jej życiu ponownie pojawił się Tomasz, a ich romans na nowo ożył. Wspólnie z Adamem odkryła skład leku Falkowicza. Oboje założyli fundację, która miała sfinansować leczenie pacjenta w Szwajcarii. Po współpracy oboje znowu się do siebie zbliżyli, lecz wyszła za mąż za Tomasza. Po skandalu z pacjentem, którego prowadzącym był Tomasz, Wiktoria odeszła od męża i wróciła do Adama. Po zamachu terrorystycznym zwolniła się ze szpitala w Leśnej Górze i podjęła pracę w klinice w Otwocku, w której pracuje Piotr Gawryło. Po krótkim czasie wróciła jednak do Leśnej Góry.
 • Przemysław Zapała – (Marcin Rogacewicz) jest chirurgiem, ordynatorem oddziału chirurgicznego w szpitalu w Leśnej Górze. Do szpitala trafił jako rezydent, razem z Wiktorią, ówczesną dziewczyną ze studiów. Rozstali się, gdy Wiktoria okłamywała go w sprawie swojej córki Blanki. Zwrócił wtedy uwagę na Agatę, którą wspierał po tragicznym wypadku. Miał romans z Aśką Dudą (Matylda Damięcka), która zginęła w hotelu dla rezydentów, w wyniku zaczadzenia. Jego wielką miłością okazała się śmiertelnie chora Ludmiła (Paulina Chruściel), pacjentka profesora Falkowicza, u której wykryto nieoperacyjnego guza. Po śmierci Ludmiły bardzo się załamał, a całą winę za stratę ukochanej zrzucił na Falkowicza. Po śmierci Ludmiły poznał Olę (Anna Karczmarczyk). By zapomnieć o cierpieniu, Przemek chciał wyjechać na misję do Afryki i tym sposobem poznał Zuzę (Julia Kamińska), z którą miał romans. Zrezygnował z wyjazdu na misję, ponieważ okazało się, że Ola jest z nim w ciąży. Podczas eksplozji bomby, która miała miejsce w szpitalu został ciężko ranny w rękę, po czym musiał zrezygnować z pracy. Po powrocie do sprawności, postanawia odnowić staż, jednak nie na chirurgii, lecz na anestezjologii. Przemkowi w końcu udaje się zdać egzamin specjalizacyjny na chirurga. Po odejściu Wiktorii został ordynatorem chirurgii. Aktualnie jedyną kobietą w jego życiu jest córeczka Frania.
 • Bożena i Ruud Van Der Graaf – Bożena (Edyta Jungowska) była siostrą oddziałową w Leśnej Górze, wdowa po Marku Zbieciu (Paweł Wilczak), który gdy dowiedział się o swojej bezpłodności, postanowił uciec. Bożena bardzo cierpiała po zniknięciu swojego męża Marka. Z rozpaczy zaczęła sięgać po alkohol, od którego się uzależniła. Już jako wdowa zaczęła układać sobie życie na nowo. Jest bardzo związana ze swoją teściową Marią (Grażyna Zielińska), która zastąpiła jej matkę. W Bożenie zakochał się anestezjolog, Holender Ruud Van Der Graaf (Redbad Klijnstra-Komarnicki). Dla Bożenki zaczął uczyć się polskiego. Miał udar mózgu, dzięki któremu oboje zrozumieli, jak bardzo są dla siebie ważni. Wzięli ślub w górach, skąd pochodzi rodzina Bożeny. Bożena wdała się w konflikt z profesorem Andrzejem Falkowiczem (wtedy ordynatorem chirurgii), zwolnił ją z pracy w szpitalu, ponieważ zaniepokoiła się faktem sprowadzenia pacjenta z jego kliniki i przepisywania mu drogich leków. Bożenka zaszła w ciążę i urodziła dziecko w samolocie. Objął stanowisko dyrektora, po tym jak Stanisławski został wykryty na pomaganiu Lipskiemu w zadłużeniu szpitala.
 • Rafał Konica i Marta Kozioł – Rafał (Robert Koszucki) jest chirurgiem, ortopedą oraz ordynatorem oddziału ratownictwa medycznego leśnogórskiego szpitala. Do Leśnej Góry przybył z Anglii jako bezczelny i pewny siebie lekarz. Był uzależniony od leków przeciwbólowych, z którymi zwycięsko przeszedł walkę. Nie stronił od damskiego towarzystwa. Zakochana w nim była pielęgniarka Marta (Katarzyna Bujakiewicz). Jednak wcześniejsze kłamstwa Rafała i złe traktowanie Marty spowodowało, że się rozstali. Wtedy Marta odkryła, że jest w ciąży i to z bliźniakami. Połączyła ich miłość i razem doczekali się trójki dzieci: bliźniąt Małgosi i Jasia oraz najmłodszego synka Adasia. Wówczas Konica stał się przykładnym i kochającym ojcem. Po jakimś czasie Marta zakochała się w swoim trenerze i wyjechała z nim do USA. Rafał ciężko przeżył jej odejście. Zabrał dzieci od Marty z postanowieniem, że wychowa je samodzielnie. Próbując na nowo ułożyć sobie życie, poznał stażystkę Klaudię (Julia Wyszyńska), rezydentkę oddziału ortopedii, którą się opiekował. Początkowo współpraca między nimi nie układała się najlepiej, ale po czasie między stażystką a ordynatorem nawiązała się nić sympatii. Lekarz przeszedł kłopoty rodzinne, gdy Marta zabrała dzieci bez jego wiedzy. Po wielu niepowodzeniach, sprawa trafiła do sądu, którą wygrał Rafał, odzyskując dzieci. W ich wychowywaniu pomagała mu teściowa, Irena (Małgorzata Zajączkowska). Marta postanowiła wrócić do Leśnej Góry, gdy dowiedziała się, że ich córka Małgosia zostaje poszkodowana w wypadku samochodowym. Po kilku ciężkich operacjach, mimo starań leśnogórskich chirurgów, dziewczynka umiera. By zapomnieć o przykrych wydarzeniach, rodzina wyjechała na urlop. Po powrocie Marta wróciła do pracy w szpitalu. Po niedługim czasie Konica oświadczył się Klaudii, lecz w dniu ślubu dziewczyna dowiedziała się o zdradzie przyszłego męża. Klaudia próbując zapomnieć o zdradzie, postanowiła wyjechać na staż do Niemiec.
 • Piotr Gawryło i Hana Goldberg – Piotr (Marek Bukowski) był chirurgiem w leśnogórskim szpitalu oraz ratownikiem LPR-u. Do szpitala trafił za sprawą Jakuba Burskiego, który zaproponował mu pracę na oddziale, następnie zajął jego miejsce w Leśnej Górze. Miał romans z Magdą Soszyńską (Anna Dereszowska), z którą ma córeczkę Tosię. Hana (Kamilla Baar) była ginekologiem w szpitalu w Leśnej Górze. Jest przyrodnią siostrą Przemka Zapały (Marcin Rogacewicz). Hana i Piotr rozstali się gdy odnalazł się mąż Hany – James Coldwell. Kiedy Piotr wziął całą winę na siebie w sprawie pacjenta chorego na SM odszedł ze szpitala, aby poświęcić czas swojej rodzinie i uporządkować swoje życie. Hana była w ciąży z Piotrem, jednak straciła dziecko w wyniku wypadku. Po stracie dziecka, Piotr postanowił wrócić do szpitala w Leśnej Górze. Hana do Piotra wróciła dopiero po wielu jego staraniach, po czym wstępuje do urzędu stanu cywilnego w Izraelu o unieważnienie małżeństwa z Jamesem. Po unieważnieniu małżeństwa Goldberg z Jamesem, Hana i Piotr pobrali się w szpitalu. Starali się o dziecko. Później w życiu Hany pojawił się Krzysztof Radwan (Mateusz Damięcki), który objął stanowisko ordynatora ginekologii. Wyszło na jaw, że Krzysztof miał żonę Zofię, która zmarła na stole operacyjnym u Piotra, a żeby zemścić się na Piotrze, wdał się w romans z jego żoną. Okazało się, że Hana spodziewa się dziecka i wyjeżdża z Leśnej Góry do Izraela. Wraca do Polski na rozprawę Piotra, oskarżonego przez niezrównoważoną pacjentkę, której Piotr był zmuszony usunąć macicę. Po wygranej rozprawie oboje podejmują decyzję o wylocie do Izraela. Rok później Piotr po trwającym pobycie w Izraelu wraca do Polski, gdzie podejmuje pracę w klinice w Otwocku. Piotr dowiedział się, że Hanna nie żyje i załamał się.
 • Andrzej i Kinga Falkowicz – (Michał Żebrowski) jest profesorem. Były ordynator oddziału chirurgicznego. Jest rozwiedziony z Wandą Falkowicz (Liliana Komorowska), z którą ożenił się dla kariery i przyjął jej nazwisko (wcześniej nazywał się Baran). Przez kolegów uznawany za wybitnego specjalistę, ale niezbyt sympatycznego człowieka. Nie znosi, gdy podwładni mu się sprzeciwiają i ma kilka niebezpiecznych sekretów. Już pierwszego dnia pracy w Leśnej Górze popadł w konflikt z Wiktorią. Tuż po objęciu nowej posady, ordynator zwolnił też siostrę Bożenę. Profesor jako jedyny podjął się usunięcia guza, którego inni lekarze uznali za nieoperacyjnego. Jak się później okazało wcale go nie usunął, a Ludmiła Papierniak zmarła, mimo to prokuratura go uniewinniła. Został postrzelony w serce, bohatersko stając w obronie Hany Goldberg. Bez zgody dyrekcji szpitala rozpoczął tajemnicze badania w Szwajcarii. Po powrocie do szpitala po postrzeleniu, zaczął adorować Wiktorię i wreszcie jej się oświadczył, lecz bez skutku. Andrzej w wyniku zatrucia chemikaliami w laboratorium chemika Wawrzyniaka (Michał Żurawski), przeszedł przeszczep nerki od swojego brata Adama. Przez wiele lat profesor ukrywał przed Adamem fakt, że są braćmi – na prośbę rodziny, która zaadoptowała Adama po śmierci ich rodziców, a prawdę wyznał dopiero niedawno, gdy młody lekarz trafił przez niego do aresztu (niesłusznie oskarżony o atak na Leszka Wawrzyniaka). Andrzej przez intrygę Kingi Walczyk (Marta Dąbrowska), poślubił ją. Laborantka zagroziła, że jeśli się z nią nie ożeni, opowie o nielegalnych badaniach policji. Wspólnie doszli do wniosku, że ich związek nie ma szans i rozstali się. Przed laty Falkowicz wdał się w romans ze swoją byłą studentką – Katarzyną Smudą (Ilona Ostrowska), która oznajmiła, że jest on ojcem jej córki Matyldy. Badania DNA wykazały, że nie jest z Matyldą spokrewniony. Mimo to Falkowicz przywiązał się do Matyldy i postanowił stworzyć dla niej rodzinę razem z Katarzyną.
 • Adam Krajewski – (Grzegorz Daukszewicz) jest chirurgiem, a zarazem prawą ręką i bratem Andrzeja Falkowicza (Michał Żebrowski). Wprowadził się do hotelu dla rezydentów, gdzie od razu zaprzyjaźnił się z Przemkiem Zapałą. Od razu wdał się w romans z Dorotą Rogalską (Aneta Todorczuk-Perchuć). Jest bardzo pewny siebie i tak naprawdę nie wiadomo, gdzie zdobył swoje umiejętności i doświadczenie. Nie zdawał sobie sprawy, że profesor wykorzystywał go do swoich interesów. Poprzez chorobę matki dowiedział się, że nie jest jej biologicznym synem. W tym czasie pomogła mu Wiktoria, którą się zaopiekował, po oblaniu kwasem przez pacjenta. Nagle w jego życiu pojawił się Kocul, który zażądał, aby Adam zoperował jego brata. Jednak dzięki pomocy Falkowicza, udało się uniknąć problemu. Gdy Falkowicz ciężko zachorował, zdecydował się oddać mu nerkę. Dzięki coraz większej przyjaźni z Wiktorią, Adam zmienił się i skończył z imprezowym trybem życia. Oboje zbliżyli się do siebie, lecz pojawiła się była dziewczyna Adama, twierdząc że jest on ojcem jej dziecka. Adam na nowo chciał zdobyć serce Wiktorii, lecz bez skutku. Na własną rękę prowadził dochodzenie na temat leku Falkowicza, za co trafił do więzienia. W więzieniu dowiedział się, że profesor jest jego bratem. Razem z Wiktorią założyli fundację, która miała sfinansować leczenie syna Wawrzyniaka w Szwajcarii. Adam z Wiktorią znowu zbliżyli się do siebie i zamieszkali razem.
 • Aleksandra Pietrzak – (Anna Karczmarczyk) jest ginekologiem, była stażystką w szpitalu w Leśnej Górze na oddziale ginekologii pod okiem Hany Goldberg. Zanim pojawiła się w szpitalu poznała Przemka, z którym zaszła w ciążę. Mają córeczkę Franię. Po narodzinach dziecka zamieszkali razem w hotelu rezydentów, próbując ułożyć swoje życie na nowo, lecz bezskutecznie. Ola związała się z Janem Stanisławskim (Krzysztof Kwiatkowski), chirurgiem pracującym w Leśnej Górze, z którym miała wziąć ślub. W dniu ślubu Jan zostaje postrzelony i ginie na stole operacyjnym. Po śmierci ukochanego lekarka dowiedziała się, że jest w ciąży. Została poszkodowana w wybuchu gazu, do którego doprowadziła próba samobójcza Ksawerego Stanisławskiego (Marek Ślosarski). Wkrótce potem na świat przyszedł Janek, nazwany tak na cześć zmarłego ojca - Jana.
 • Krzysztof Radwan – (Mateusz Damięcki) był ordynatorem ginekologii, następcą doktora Wójcika. Opiekuje się swoją byłą teściową Teresą (Anna Tomaszewska), która cierpi na chorobę Alzheimera. Jeszcze przed objęciem funkcji ordynatora, trafił do szpitala w Leśnej Górze jako pacjent. Początkowo zimnie i niechętnie nastawiony do Hany Goldberg, potem jednak zmienia co do niej swoje zdanie i ich stosunki ocieplają się. Obwinia doktora Gawryłę za śmierć swojej żony i dziecka, w wyniku zemsty nawiązał krótki romans z Haną, który zakończył się nieoczekiwaną ciążą. Po wyjeździe Hany z Polski, próbuje zapomnieć o przeszłości i ułożyć sobie życie na nowo, a w jego życiu pojawiła się doktor Sylwia Mróz (Magdalena Turczeniewicz). Radwan został także dawcą nasienia dla swojej przyjaciółki z młodości Justyny, która jest lesbijką. Został ciężko ranny w wypadku, do którego doprowadził Robert Dębski (Bartosz Porczyk), mąż Sylwii. Obecnie przebywa w Szwajcarii, gdzie odbywa rehabilitację.

Dawni[edytuj | edytuj kod]

 • Zosia i Jakub Burscy – w momencie rozpoczęcia akcji serialu Zosia (Małgorzata Foremniak) miała za sobą jedno nieudane małżeństwo i związana była z muzykiem Mikołajem Mellado (Robert Janowski), dla którego specjalnie przeniosła się z Krakowa i podjęła pracę w leśnogórskim szpitalu jako anestezjolog. Rozstali się, ponieważ wyszła na jaw podwójna orientacja seksualna Mikołaja. Kuba (Artur Żmijewski) do Polski przyleciał z Bostonu, gdzie pracował w klinice swojego ojca. Mając zaplanowany tylko kilkumiesięczny pobyt w Polsce, postanowił pozostać w kraju, gdy dowiedział się, że jest ojcem szesnastoletniego Tomka Kozala (Bartosz Obuchowicz), o którego istnieniu wcześniej nie wiedział. Podjął pracę w Leśnej Górze jako chirurg, gdzie został ordynatorem oddziału ratownictwa medycznego. Nie licząc na związek ze swoją pierwszą miłością Zosią, która przez długi czas opierała się miłości do niego, pocieszenie znalazł u boku dyrektor administracyjnej szpitala Agaty Kwiecińskiej (Dorota Segda). Skutkiem romansu była niechciana ciąża. Agata poroniła i zerwała z Burskim, a Zosia dowiedziała się o biseksualizmie i niewierności Mikołaja. Zosia wspólnie z Kubą zaadoptowali Julkę (Sara Müldner), osieroconą dziewczynkę i wkrótce potem zostali małżeństwem. Pomimo wielu przeciwności losu, na świat przyszła ich córka Amelia. Zosia wygrała też walkę z nowotworem – ziarnicą. Jakub wyjechał na jakiś do Australii, do Julki, która studiowała tam medycynę. Po skończonych studiach Julia postanowiła wrócić do Polski i odszukać swojego biologicznego ojca. Okazało się że jej biologicznym ojcem wcale nie był mąż jej matki, tylko rockman Ryszard[1]. Obecnie Kuba wraz z Zosią i Amelką przebywają w Berlinie, gdzie Kuba robi karierę naukową.
 • Bruno i Elżbieta Waliccy – druga po Burskich rodzina tworząca na początku filar serialu, składająca się z Bruna (Krzysztof Pieczyński), który był chirurgiem, wówczas ordynatorem oddziału chirurgicznego, Elżbiety (Ewa Skibińska) i dwójki dzieci – Agnieszki (Karolina Borkowska) i Pawła (Jan Prosiński). Bruno był najlepszym przyjacielem Zosi i Jakuba jeszcze z czasów studenckich. To dzięki niemu we trójkę znaleźli się w Leśnej Górze. Ela, by w pełni poświęcić się rodzinie zapomniała o karierze zawodowej. W pewnym momencie zapragnęła zrealizować się także w pracy. Zaczęła projektować stroje i otworzyła butik. Narobiła długów, co doprowadziło do rozłamu w małżeństwie. Mimo przeciwności losu, Waliccy postanowili dać sobie kolejną szansę. Także tym razem zostali wystawieni na ciężką próbę – Bruno uległ wypadkowi i czekała go długa rehabilitacja. Ela, będąc w ciąży ze Stasiem, miała wypadek. Mimo walki, nie udało się uratować jej życia. Po śmierci żony Bruno związał się z Moniką Zybert (Jolanta Fraszyńska), która urodziła mu córkę. Bruno nieświadomy ciąży i tego, że to on jest ojcem dziecka, zdecydował się odejść z Leśnej Góry do pobliskiego szpitala w Radziejowie. Tam objął stanowisko dyrektora. Niespodziewanie dla wszystkich wyjechał wraz z Pawłem i Stasiem do Sztokholmu, gdzie poznał swoją drugą żonę. Dwa lata później dołączyła do nich Agnieszka.
 • Tomek Burski i Agnieszka Walicka – Tomek (Bartosz Obuchowicz) i Agnieszka (Karolina Borkowska) poznali się w liceum. Połączyła ich młodzieńcza miłość. Jednak związek nie przetrwał próby czasu. Podczas studiów medycznych, Tomek związał się z Anią Bochenek (Alicja Bachleda-Curuś), po jakimś czasie zamieszkali razem. Ich związek nie wytrzymał presji czasu i legł w gruzach na skutek narastających problemów. Ania wyjechała na kontrakt do Mediolanu, gdzie robi karierę modelki. Agnieszka była w związku z kolegą Tomka z liceum, Igorem Kurowskim (Maciej Zakościelny). Agnieszka po niezdanej maturze postanowiła zbuntować się i wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała jako pomoc domowa. Parę miesięcy później wróciła z nowym mężczyzną u boku, Paulem. Ten związek jednak nie był szczęśliwy. Była w ciąży, którą usunęła. Po śmierci mamy zajęła się najmłodszym bratem. Próbowała wrócić do Tomka, ale bezskutecznie. Aktualnie razem z rodziną przebywa w Szwecji.
 • Gabriela i Michał Kalita – Gabrysia (Emilia Krakowska) była gospodynią domu Zosi i Kuby. W rodzinie Burskich była od zawsze. Dla Jakuba była jak druga matka. Kibicowała związkowi Jakuba i Zosi, zarówno na samym początku, jak i wtedy, gdy chcieli się rozwieść. Po długim czasie odnalazła w Leśnej Górze miłość – Michała Kalitę (Leon Niemczyk), którego poślubiła. Kalita zawsze wspierał w trudnych chwilach swoją córkę Elżbietę. Podczas pobytu Walickich w Stanach, razem z żoną opiekował się wnukami.
 • Małgorzata i Robert Donovan – Małgosia (Maja Ostaszewska) jest siostrą Zosi. Była dyrektor administracyjną szpitala w Leśnej Górze po Agacie Kwiecińskiej. Po rozwodzie rodziców wyjechała razem z ojcem, Andrzejem Stankiewiczem (Michał Grudziński) do Australii. Po latach wróciła do Polski wraz ze swoim kochankiem Jerzym Kozerskim (Piotr Adamczyk), mającym zamiar uruchomić polską filię zagranicznego koncernu farmaceutycznego. Po zawodzie miłosnym, próbowała popełnić samobójstwo. Pomimo początkowego konfliktu pomiędzy siostrami, wiadomość o chorobie ich ojca, przebywającego w Australii, zmobilizowała je do współpracy i walki o jego życie. Cały czas współpracowała także z Jakubem, prowadzącym badania kliniczne nad nowym lekiem. Spotkania na tyle zbliżyły ich do siebie, że po raz kolejny doszło do konfliktu między siostrami. Między innymi przez to rozpadło się małżeństwo Burskich. Po wielu miesiącach kryzysu i pokonaniu przeciwności losu, udało jej się ostatecznie pogodzić z siostrą i powrócić do szpitala w Leśnej Górze. Tym razem w charakterze dyrektor administracyjnej. Robert (Oleksandr Nikitin) jest mężem Małgorzaty. W przeszłości prowadził firmę razem z teściem – Andrzejem. Po przyjeździe do Polski z Australii postanowił walczyć o miłość swojej żony. Dopiero jego choroba, psychoza maniakalno-depresyjna i pobyt w szpitalu doprowadziły do pojednania. Bardzo zbliżyła się do męża. Po jakimś czasie na świat przyszedł ich synek Igor. Po porodzie Małgosia zrezygnowała ze stanowiska dyrektora szpitala, poświęcając się opiece nad dzieckiem i leczeniem męża.
 • Tadeusz i Monika Zybert – Tadeusz Zybert (Marian Opania) jest profesorem, wykładowcą Akademii Medycznej. Początkowo dyrektor leśnogórskiego szpitala, był ordynatorem nowo otwartego oddziału onkologii. Po zawale musiał zrezygnować z zawodu chirurga, a gdy chciał wrócić, okazało się, że choruje na chorobę Parkinsona. Monika (Jolanta Fraszyńska), córka Tadeusza, internista. Zamierzała poświęcić się psychiatrii, ale została lekarzem i tym samym zrealizowała marzenia ojca. Początkowo była związana z muzykiem Mikołajem Mellado (Robert Janowski). Tadeusz związał się z siostrą swojej zmarłej żony Klarą (Magdalena Zawadzka). Związek Moniki i Mikołaja rozpadł się, podobnie jak Tadeusza i Klary. Klara zmarła na raka. Dwa lata po śmierci Klary, Monika związała się z Brunem Walickim, z którym ma dziecko – córkę Hanię. Mężem Moniki został ortopeda, Krzysztof Jędras (Andrzej Bienias).
 • Agata i Maciej Depczyk – Agata (Dorota Segda) była dyrektor administracyjną leśnogórskiego szpitala. W przeszłości łączył ją romans z Jakubem Burskim, który skończył się niechcianą ciążą i poronieniem. Następnie w jej życiu pojawił się Maciej (Krzysztof Zawadzki), adwokat, syn docenta Depczyka (Marek Barbasiewicz), zmarłego na zawał. Gdy Maciej zaczął robić brudne interesy z grupą przestępczą, ich życie zamieniło się w koszmar. Obawiając się zemsty bandytów, Maciej zdecydował się zarzucić praktykę adwokacką w Polsce. Po licznych perypetiach Agata i Maciej zdecydowali się wyjechać za granicę na stałe, a miejsce Agaty w szpitalu zajęła Małgorzata Donovan.
 • Adam i Katarzyna Pawica – Adam (Andrzej Zieliński) był internistą i endokrynologiem w leśnogórskim szpitalu. Jego żoną została Katarzyna Jaskólska (Antonina Choroszy), rozwódka wychowująca syna – Adama, wicedyrektor radziejowskiego szpitala, który wszedł w fuzję ze szpitalem w Leśnej Górze. W związku z perturbacjami w szpitalu Pawica przyjął propozycję Marioli i Patrycji Sambor, objęcia stanowiska dyrektora medycznego nowo utworzonej klinki „Health & Beauty”. Po cudzołóstwie żony z byłym mężem, profesorem Jaskólskim (Jacek Borkowski) rozwiedli się. Adam przez pewien czas pełnił funkcję dyrektora szpitala po Stefanie Tretterze, jednak nie sprawdził się na tym stanowisku. Obecnie przebywa na misji w Afganistanie.
 • Jacek Mejer i Alicja Siedlecka – Jacek (Cezary Kosiński) był chirurgiem leśnogórskiego szpitala. Trafił tam jako stażysta na oddziale chirurgii, po którym udało mu się pozostać w szpitalu. Nieszczęśliwie zakochany był w Monice Zybert (Jolanta Fraszyńska), u której tymczasowo mieszkał po wybuchu w swoim mieszkaniu. Został ojcem chrzestnym małej Hani. Gdy zrozumiał, że nie ma u niej szans postanowił poszukać szczęścia gdzie indziej. Zakochał się w Alicji Siedleckiej (Anna Cieślak), która była anestezjologiem po studiach w szpitalu w Leśnej Górze. Chciała wprowadzić swoje zasady pracy, co wywoływało spore konflikty z jej bezpośrednią przełożoną – Zosią Burską. Jacek razem z Alicją opuścili Polskę, wyjeżdżając do Szwecji. Po kilku latach Jacek odwiedził przyjaciół, przyjeżdżając na jubileusz profesora Zyberta.
 • Marek Zbieć – (Paweł Wilczak) był synem Marii Zbieć (Grażyna Zielińska). W przeszłości miał problemy z prawem, za które odbywał wyrok w więzieniu, do Leśnej Góry trafił jako pacjent szpitala. Od pierwszego wejrzenia zakochany w siostrze Bożence (Edyta Jungowska). Z miłości do niej porzucił dawny styl życia i zmienił się nie do poznania. Rozpoczął pracę jako salowy w szpitalu w Leśnej Górze, następnie został ratownikiem medycznym. Pierwszego dnia w pracy, jego karetka została porwana. Dzięki opanowaniu i sprytowi, udało mu się wyjść zwycięsko z podbramkowej sytuacji. Dzielnie bronił Bożenki przed mężczyzną, który chciał ją zgwałcić. Marzył o powiększeniu rodziny. Jednak po przeprowadzonych badaniach okazało się, że jest bezpłodny. Po tej wiadomości, bez pożegnania wyszedł z domu i nie wrócił. Po kilku latach w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala. Nie udało się go uratować.
 • Maria „Mariola” i Henryk Weiss-Korzyccy – Mariola (Agnieszka Dygant) była salową w szpitalu w Leśnej Górze, następnie właścicielką Kliniki „Health & Beauty”. Henryk Weiss-Korzycki (Tomasz Kot) był biznesmenem – milionerem, który do Leśnej Góry trafił jako pacjent. Podczas pobytu w szpitalu zakochał się w Mariolce. Gdy popadł w kłopoty finansowe, okazało się że jedynym sposobem na zachowanie majątku jest ślub i darowizna na rzecz małżonki. Postanowił oświadczyć się Marioli i cały majątek przepisał na nią. Po szybkim ślubie biznesmen przepadł bez wieści, a właścicielką kliniki została Mariolka. Zgoda na przejęcie majątku ochrania go przed wierzycielami i doprowadza do otwarcia klinki. Henryk został bankrutem, a Mariola sprzedała udziały kliniki doktorowi Drzewieckiemu, chirurgowi plastycznemu. Niedługo potem Mariola wróciła do pracy w Leśnej Górze jako szefowa firmy sprzątającej, w której zatrudniła swoją bratanicę Jagodę.
 • Michał Sambor i Nina Rudnicka – Michał (Radosław Krzyżowski) był chirurgiem i ordynatorem oddziału chirurgicznego w Leśnej Górze, a także szwagrem Patrycji Sambor. W przeszłości miał porachunki z mafią przez swojego nieżyjącego brata. Początkowo związany był z Dorotą (Joanna Liszowska), z którą ma syna Krzysia. Po śmierci w wypadku samochodowym swojej partnerki, samotnie musiał zająć się wychowywaniem syna. Po pewnym czasie związał się z Niną Rudnicką (Agnieszka Judycka), przez którą Sambor na pewien czas stracił prawo do opieki nad synem, a Krzyś trafił pod opiekę Bożenki i Ruuda. Gdy Rudnicka zorientowała się, że źle oceniła sytuację i popełniła błąd, próbowała za wszelką cenę go naprawić. Po wspólnej walce o syna, Michał i Nina utworzyli szczęśliwą rodzinę.
 • Patrycja Sambor i Stanisław Drzewiecki – Patrycja (Urszula Grabowska) była dyrektor administracyjną kliniki „Health & Beauty”. Pojawiła się w Leśnej Górze jako kandydatka na stanowisko dyrektor administracyjnej, które zostało zwolnione przez dotychczasową dyrektor Agatę Kwiecińską. W przeszłości łączył ją romans z Michałem Samborem (Radosław Krzyżowski), ale gdy z jego strony ta znajomość zaczęła przeradzać się w uczucia, wybrała jego brata. Mimo dalszej fascynacji Michałem, zdecydowała wykreślić go ze swojego życia. Niedługo potem zawiązała się z chirurgiem plastycznym, pracującym w klinice „Health & Beauty”, Stanisławem Drzewieckim (Paweł Deląg), z którym wyjechała z Polski.
 • Elżbieta Żak i Katarzyna Maj – Elżbieta (Ewa Kasprzyk) była dyrektor administracyjną szpitala w Leśnej Górze, następczyni Małgorzaty Donovan. Przyjaźniła się z Tretterem, jest ciężko doświadczona przez los z mężem alkoholikiem, który znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Nawet po rozwodzie nie zdołała się od niego uwolnić, dopiero po jego śmierci odzyskała wewnętrzny spokój. Podczas jej pracy w szpitalu do grona lekarzy dołączyła jej pasierbica – Katarzyna Maj (Monika Węgiel). Zatrudniając się w szpitalu miała jeden cel – nękać macochę. Uważała, że ta zniszczyła życie jej ojcu, oskarżając go o znęcanie się nad nią. Nie mogła pogodzić się z faktem, że to była prawda. Epizod radiolog Katarzyny w Leśnej Górze skończył się, gdy przez pomyłkę podała pacjentowi baryt podczas tomografii, czym omal nie doprowadziła do jego śmierci. Po aferze z Falkowiczem Elżbieta odeszła z Leśnej Góry.
 • Marek i Dorota Rogalscy – Marek (Jan Wieczorkowski) i Dorota (Aneta Todorczuk-Perchuć) są małżeństwem. Mają syna Radka. Marek jest znakomitym kardiologiem, byłym chirurgiem, który nie może operować w wyniku choroby – po kuracji sterydami stracił czucie w palcach. Pracował jako kardiolog w szpitalu w Leśnej Górze, na oddziale interny. Dorota, specjalistka w dziedzinie neurochirurgii. Podczas chwilowej nieobecności Trettera, była jedną z kandydatek na stanowisko dyrektora w Leśnej Górze. Miała romans z Adamem Krajewskim. Rogalski pomimo zdrady żony, postanowił walczyć o swoje małżeństwo i wybaczył żonie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Status
Marian Opania Tadeusz Zybert od 1999
Renata Berger Jadwiga Ziemiańska od 1999
Katarzyna Bujakiewicz Marta Kozioł 2000–2011, od 2016
Piotr Garlicki Stefan Tretter od 2000
Bartosz Opania Witold Latoszek od 2001
Grażyna Zielińska Maria Zbieć od 2001
Anita Sokołowska Milena „Lena” Starska od 2004
Redbad Klijnstra-Komarnicki Ruud Van Der Graaf od 2007
Robert Koszucki Rafał Konica od 2007
Maria Góralczyk Beata Nowakowska od 2007
Katarzyna Dąbrowska Wiktoria Consalida od 2008
Emilia Komarnicka-Klynstra Agata Woźnicka od 2008
Marcin Rogacewicz Przemysław Zapała od 2008
Marcin Zacharzewski Borys Jakubek od 2010
Marek Bukowski Piotr Gawryło od 2010
Marcin Sianko Paweł Gracz od 2010
Marta Dąbrowska Kinga Walczyk-Falkowicz 2011–2015, od 2017
Michał Żebrowski Andrzej Falkowicz od 2011
Grzegorz Daukszewicz Adam Krajewski od 2012
Anna Karczmarczyk Aleksandra Pietrzak od 2013
Mateusz Damięcki Krzysztof Radwan od 2014
Pola Gonciarz Blanka Consalida (#2) od 2014
Kamil Kula Szczepan Lipski od 2015
Ilona Ostrowska Katarzyna Smuda od 2015
Amelia Czaja Matylda Smuda od 2015
Aleksandra Hamkało Julia Burska (#2) od 2016
Piotr Głowacki Artur Bart od 2016
Jan Zmit Jan „Góral” Antkowiak od 2016
Magdalena Czerwińska Katarzyna Orłowska od 2016
Adam Bobik Maciej Kowal od 2016
Iwona Bielska Aurelia „Lilka” Bart od 2016
Magdalena Schejbal Sara Mandel od 2016
Marta Bryła Oliwia Popławska od 2017
Monika Pikuła Karolina Szałapak od 2017
Filip Bobek Marcin Molenda od 2018
Marta Żmuda Trzebiatowska Hanna Sikorka od 2018
Monika Figura Anna Oleszkówna od 2000
Joanna Pach Joanna Kalinowska 2001–2009, od 2011
Sławomir Wierzbicki Sławomir od 2007
Anna Lucińska Anna Styczeń od 2012
Paulina Janczak pielęgniarka od 2013
Agnieszka Mrozińska Anna od 2013
Maryla Morydz Dagmara Pawlikowska od 2015
Helena Zawistowska Frania Zapała (#2) od 2016
Joanna Gruszka Arleta Kordula od 2016
Iwo Rajski Feliks Latoszek (#3) od 2017
Agnieszka Warchulska Katarzyna Gostyńska 1999–2000
Jacek Borcuch Daniel Stolarski 1999–2000
Jakub Przebindowski Krzysztof Siedlecki 1999–2000
Magdalena Stużyńska-Brauer Magdalena Szymczak 1999–2000
Robert Janowski Mikołaj Mellado 1999–2001
Beata Kawka Anna Wolniak 1999–2002
Ewa Skibińska Elżbieta Walicka 1999–2002
Leon Niemczyk Michał Kalita 1999–2003
Krzysztof Pieczyński Bruno Walicki 1999–2003
Jan Prosiński Paweł Walicki 1999–2003
Zofia Merle Genowefa Burczyk 1999–2003
Daria Trafankowska Danuta Dębska-Tretter 1999–2004
Dorota Segda Agata Kwiecińska-Depczyk 1999–2005
Karolina Borkowska Agnieszka Walicka 1999–2005
Sara Müldner Julia Burska (#1) 1999–2007
Robert Rutkowski Robert Mróz 1999–2008
Mariusz Pilawski Majchrzak 1999–2008
Emilia Krakowska Gabriela Krukowska-Kalita 1999–2007, 2009
Sławomir Holland sanitariusz 1999–2009
Jolanta Fraszyńska Monika Zybert-Jędras 1999–2010
Andrzej Zieliński Adam Pawica 1999–2011
Bartosz Obuchowicz Tomek Burski 1999–2011
Artur Żmijewski Jakub Burski 1999–2012
Małgorzata Foremniak Zofia Stankiewicz-Burska 1999–2012
Dariusz Jakubowski Dariusz Wójcik 1999–2014
Krzysztof Chamiec Jan Burski 2000
Barry Abdullaje Abdul Dialo 2000–2001
Aneta Zając Jolanta Wolniak 2000–2001
Karolina Wojciechowska Karolina 2000–2001
Jakub Wons Robert 2000–2001
Magdalena Zawadzka Klara Zybert 2000–2001
Barbara Brylska Barbara Burska 2000–2002
Bogdan Baer Edward Ryszkiewicz 2000–2002
Michał Milowicz Zenon Słodki 2000–2001, 2003
Paweł Wilczak Marek Zbieć 2000–2003
Paweł Szwed Witold Gołąbek 2000–2004
Marek Barbasiewicz Dariusz Depczyk 2000–2005
Marzena Zając Karolina 2000–2005, 2007
Juliusz Krzysztof Warunek Szymański 2000, 2004–2009
Cezary Kosiński Jacek Mejer 2000–2007, 2010
Hanna Dunowska Hanna Kalinowska 2000–2001, 2004, 2007–2008, 2010
Jolanta Rzaczkiewicz Anna 2000–2011
Edyta Jungowska Bożena Van Der Graaf 2000–2012
Paweł Burczyk Kazimierz Bąk 2001–2004
Maria Reif Izabela Zawadowska 2001–2007, 2009
Agnieszka Dygant Maria „Mariola” Weiss-Korzycka 2001–2009
Olga Bończyk Edyta Kuszyńska 2001–2010
Krzysztof Janczar Małecki-Pawiński 2001–2011
Agnieszka Pilaszewska Dobrochna Kościelska 2002
Bartłomiej Pyrek Staś Walicki 2002–2003
Maciej Zakościelny Igor Kurowski 2002–2004
Anna Antonowicz „Ruda” 2002–2004
Alicja Bachleda-Curuś Anna Bochenek 2002–2004
Mariusz Bonaszewski Jan Sarapata 2002–2004
Angelika i Natalia Kukulskie Amelia Burska (#1) 2002–2006
Andrzej Mrowiec Andrzej Kalarus 2002–2007
Krzysztof Zawadzki Maciej Depczyk 2002–2005, 2008
Anna Radwan Justyna Bachman 2002–2003, 2008
Magdalena Ogórek Magda 2002–2014
Małgorzata Zajączkowska Irena Kozioł 2002, 2009–2010, 2012, 2014, 2016
Piotr Adamczyk Jerzy Kozerski 2003–2004
Piotr Kozłowski Grzegorz 2003–2005
Kamil Klier Franek Koziński 2003–2005
Ignacy Gogolewski Franciszek Koziński 2003–2005
Małgorzata Zawadzka Sylwia Kozińska 2003–2005
Szymon Bobrowski Hubert Koziński 2003–2005
Bożena Dykiel Maria Mejer 2003, 2006
Antonina Choroszy Katarzyna Pawica 2003–2006, 2008
Maja Ostaszewska Małgorzata „Meg” Donovan 2003–2008
Jarosław Jakimowicz Rafał Oleński 2004–2005
Artur Dziurman Milecki 2004–2006
Ewa Wiśniewska Helena Weiss-Korzycka 2004–2006
Tomasz Kot Henryk Weiss-Korzycki 2004–2007
Michał Grudziński Andrzej Stankiewicz 2004–2007
Krzysztof Janczak Konstanty Pliszka 2004–2008
Marta Zięba Ewa 2004–2008, 2010–2014
Radosław Krzyżowski Michał Sambor 2004–2015
Artur Chamski Mariusz Kuberski 2005–2006
Aleksandra Bożek Justyna Marczewska 2005–2006
Michał Czernecki Piotr Kusy 2005–2006
Małgorzata Pieczyńska Anna Sulak-Hartmann 2005–2006
Mariusz Drężek Bartosz Domagalski 2005–2007
Jacek Borkowski Jerzy Jaskólski 2005–2008
Urszula Grabowska Patrycja Sambor 2005–2008
Jerzy Braszka Roman Czyż 2005–2006, 2009
Joanna Liszowska Dorota Lewkiewicz-Czyż 2005–2009
Paweł Królikowski Sławomir Starzyński 2005–2006, 2010, 2013
Maria Gładkowska Maria Starska 2005–2008, 2010, 2012–2013
Anna Cieślak Alicja Siedlecka 2006–2007
Kacper Cybulski Krzyś Sambor (#1) 2006–2008
Katarzyna Jamróz Ewa Piasecka 2006–2008
Sandra Dziwiszek Olga Piasecka 2006–2008
Paweł Deląg Stanisław Drzewiecki 2006–2008
Oleksandr Nikitin Robert Donovan 2006–2009
Edwin Petrykat Rafał Mazurkiewicz 2006–2009
Karol Wróblewski Sylwester Bielecki 2006–2009
Gabriela Juszczuk Hanna Zybert-Jędras 2006–2010
Gabriela Czyżewska Gabriela 2006–2010
Julia Kornacka Amelia Burska (#2) 2006–2012
Aleksander Bednarz Adam Hanisz 2007
Daniel Wieleba Maciej 2007–2009
Maciej Radel Konstanty Matuszka 2007–2010
Beata Ścibakówna Karolina Orlicka 2007–2011
Jacek Labijak Jacek Duda 2007–2008, 2010–2011
Andrzej Bienias Krzysztof Jędras 2007–2011
Tadeusz Pluciński Wójcik 2008–2009
Alicja Dąbrowska Ada Karwacka 2008–2009
Agata Sasinowska Jagoda „Gunia” Muślinek 2008–2010
Lech Mackiewicz Richard Edwards 2008–2010
Dariusz Wasilewski psychiatra 2008–2012
Ewa Kasprzyk-Bernatowicz Elżbieta Żak 2008–2012
Jakub Kłys Krzyś Sambor (#2) 2008–2014
Piotr Nowak Hubert Woźnicki 2008–2009, 2014
Marzena Pawlak Marzena 2008–2015
Zdzisław Kuźniar Zygmunt Niedziela 2009
Łukasz Matecki Wojciech Sarnecki 2009–2010
Karolina Gorczyca Iwona Kalicka 2009–2010
Monika Węgiel Katarzyna Maj 2009–2010
Rafał Fudalej Marcin Maciejewski 2009–2011
Marcin Mroziński Kazimierz Janoszy 2009–2011
Zbigniew Waleryś Manfred Piątkowski 2009–2011
Jagoda Szaluś Blanka Consalida (#1) 2009, 2011
Barbara Lauks Wanda Consalida 2009, 2013–2014
Matylda Damięcka Joanna Duda 2010–2011
Magdalena Górska Iza 2010–2011
Magdalena Łaska Aleksandra Marzec 2010–2011
Grażyna Barszczewska Anna Chrzan 2010–2013
Agnieszka Judycka Nina Rudnicka 2010–2014
Maciej Marczewski Paweł Lewicki 2010–2013, 2017
Krzysztof Wakuliński Andrzej Soszyński 2011
Anna Stępień Karen Wronski 2011–2012
Paulina Chruściel Ludmiła Papierniak 2011–2013
Anna Dereszowska Magda Soszyńska 2011–2014
Anna Ćwięka Kinga 2011–2015
Gabriela Świerczyńska Tosia Soszyńska 2011–2015
Kamilla Baar Hana Goldberg 2011–2015
Anna Iberszer Anna 2011–2013, 2015
Teresa Stępień-Nowicka Latoszkowa 2012
Ewa Serwa Barbara Wasiak 2012–2013
Jake Michaels James Coldwell 2012–2013
Kamil Kołodziński Radek Rogalski 2012–2013
Oliwier Górka Feliks Latoszek (#1) 2012–2014
Magdalena Waligórska-Lisiecka Izabela Rutka 2012–2015
Aneta Todorczuk-Perchuć Dorota Rogalska 2012–2015
Piotr Stramowski Szymon Dryl 2012–2015
Liliana Komorowska Wanda Falkowicz 2012, 2014, 2017
Jan Wieczorkowski Marek Rogalski 2012–2014, 2017
Ireneusz Czop Tomasz Rzepecki 2012, 2014–2017
Maja Bohosiewicz Paula Olech 2013–2014
Michał Żurawski Leszek Wawrzyniak 2013–2014
Julia Kamińska Zuza Krakowiak 2013–2016
Julia Wyszyńska Klaudia Miller 2013–2016
Krzysztof Kwiatkowski Jan Stanisławski 2014–2016
Karolina Wańszys Frania Zapała (#1) 2014–2016
Maksymilian Jakubczyk Feliks Latoszek (#2) 2014–2017
Marek Ślosarski Ksawery Stanisławski 2014–2017
Natalia Rybicka Aneta Gniewosz 2015–2016
Olgierd Łukaszewicz Andrzej Pietrzak 2015–2016
Magdalena Turczeniewicz Sylwia Mróz 2015–2017
Bartosz Porczyk Robert Dębski 2015–2017
Marcin Kwaśny Stanisław Zaremba 2015–2017
Rafał Rutkowski Andrzej Lipski 2016–2017

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Serie serialu liczą do 40 odcinków, przy czym najkrótsze jak do tej pory były serie I i XVIII, liczące 34 odcinki. Najdłuższe natomiast były serie VII i XVI, liczące po 40 odcinków.

Rok emisji Odcinki Seria Lata Odcinki Liczba Rozpoczęcie emisji Zakończenie emisji
1999 1–13 I 1999/2000 1–34 34 7 listopada 1999 25 czerwca 2000
2000 14–52 II 2000/2001 35–71 37 8 października 2000 17 czerwca 2001
2001 53–89 III 2001/2002 72–107 36 7 października 2001 9 czerwca 2002
2002 90–130 IV 2002/2003 108–145 38 6 października 2002 15 czerwca 2003
2003 131–167 V 2003/2004 146–184 39 21 września 2003 6 czerwca 2004
2004 168–205 VI 2004/2005 185–223 39 19 września 2004 26 czerwca 2005
2005 206–243 VII 2005/2006 224–263 40 18 września 2005 18 czerwca 2006
2006 244–281 VIII 2006/2007 264–299 36 24 września 2006 10 czerwca 2007
2007 282–317 IX 2007/2008 300–337 38 23 września 2007 15 czerwca 2008
2008 318–355 X 2008/2009 338–374 37 21 września 2008 19 czerwca 2009
2009 356–397 XI 2009/2010 375–412 38 11 września 2009 11 czerwca 2010
2010 398–432 XII 2010/2011 413–449 37 24 września 2010 17 czerwca 2011
2011 433–470 XIII 2011/2012 450–488 39 9 września 2011 1 czerwca 2012
2012 471–508 XIV 2012/2013 489–526 38 5 września 2012 29 maja 2013
2013 509–547 XV 2013/2014 527–563 37 4 września 2013 11 czerwca 2014
2014 548–584 XVI 2014/2015 564–603 40 3 września 2014 10 czerwca 2015
2015 585–622 XVII 2015/2016 604–640 37 2 września 2015 8 czerwca 2016
2016 623–659 XVIII 2016/2017 641–674 34 31 sierpnia 2016 24 maja 2017
2017 660–690 XIX 2017/2018 od 675 30 sierpnia 2017
2018 od 691

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • Medal „Bene Meritus” Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
 • 2000: Nagroda Niptel
 • 2001: Telekamery 2001 – w kategorii najlepszy serial
 • 2002: Telekamery 2002 – w kategorii najlepszy serial
 • 2003: Telekamery 2003 – w kategorii najlepszy serial
 • 2004: Telekamery 2004 – Złota Telekamera
 • 2011: Nagroda specjalna Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w kategorii „promocja zdrowia i profilaktyka”
 • 2011: Tytuł „Aktywny w walce z depresją” Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]