Przejdź do zawartości

Józef Karol Wittelsbach (Pfalz-Sulzbach)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joseph Karl von Pfalz Sulzbach

Józef Karol Emanuel Wittelsbach (ur. 2 listopada 1694 w Sulzbach-Rosenberg, zm. 18 lipca 1729 w Oggersheim) – hrabia Palatynatu-Sulzbach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy syn księcia Palatynatu-Sulzbach Teodora i Maria Eleonora Hessen-Rotenburg-Rheinfels. Jego dziadkami byli: Christian i Amelia Nassau-Siegen oraz Wilhelm landgraf Hesji-Rheinfels-Rothenburg i Maria Anna hrabina zu Löwenstein.

Linia książąt Pfalz-Sulzbach była drugą po linii Pfalz-Neuburg uprawnioną do dziedziczenia Palatynatu-Reńskiego. Elektor Palatynatu-Reńskiego Karol III Filip Wittelsbach nie miał męskich potomków. Dlatego postanowiona połączyć dwie linie Wittelsbachów Reńskich przez małżeństwo córki elektora Elżbiety Augusty i Józefa Karola.

2 maja 1717 roku w Innsbrucku odbył się ich ślub. Zgodnie z umową dzieci płci męskiej miały dziedziczyć Palatynat Reński. Elżbieta i Józef doczekali siedmiorga dzieci:

Elżbieta zmarła przy porodzie w 1728 roku, Józef zmarł rok później. Nie doczekali syna, dlatego też następcą Karola III Filipa został młodszy brat Józefa, Jan Christian, który zmarł w 1733 roku. Po jego śmierci następcą elektora został jedyny syn Jana Karol Teodor.