Józef Klebba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Józefa Klebby w Kosakowie

Józef Klebba (ur. 24 grudnia 1860 w Żelistrzewie, zm. 31 maja 1931 w Kosakowie) – kowal, polski działacz społeczny i kulturalny, kaszubski poeta i pisarz.

Uczestnik strajku szkolnego w zaborze pruskim, założyciel Polskiego Związku Śpiewaczego i Związku Ludowego. W 1913 pomagał Aleksandrowi Majkowskiemu w tworzeniu Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego w Sopocie. Za propolską działalność społeczną był wielokrotnie szykanowany przez władze pruskie, m.in. niemieckim chłopom zakazywano korzystania z jego usług kowalskich i obciążono go nadmiernymi podatkami. Trudności finansowe pokonał dzięki pomocy Banku Kaszubskiego w Wejherowie.

Był organizatorem budowy Domu Ludowego w Kosakowie. Po zakończeniu I wojny światowej był mężem zaufania Komisji Delimitacyjnej – Subkomisji Północnej wytyczającej granicę polsko-niemiecką i Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem.

W okresie międzywojennym był członkiem Rady Powiatowej przy Sądzie Pokoju w Wejherowie i naczelnikiem poczty w Kosakowie.

W 1923, po odzyskaniu przez Pomorze niepodległości, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a gen. Józef Haller nazwał go nauczycielem ludu kaszubskiego[1].

Autor[edytuj | edytuj kod]

  • Dwa uerłe
  • Tonący uekręt
  • Godki Kaszubskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]