Języki dene-jenisejskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozmieszczenie języków dene-jenisejskich w XVII wieku

Języki dene-jenisejskie – hipotetyczna rodzina języków używanych w Ameryce Północnej i na Syberii. Pokrewieństwo języków na-dene i jenisejskich zostało zaproponowane na sympozjum przez Edwarda Vajdę z Western Washington University w 2008 roku, a w 2010 hipoteza ukazała się w druku.

Po opublikowaniu hipoteza Vajdy została przychylnie, chociaż czasem z ostrożnością, zrecenzowana przez kilku specjalistów od języków na-dene i jenisejskich, w tym Michaela Kraussa, Jeffa Leera, Jamese Kariego i Heinricha Wernera, a także wielu szanowanych językoznawców, takich jak Bernard Comrie, Johanna Nichols, Victor Golla, Michael Fortescue, Eric Hamp i Bill Poser (Kari and Potter 2010:12)[1]. Znaczącym wyjątkiem jest krytyczna ocena wyrażona przez Lyle'a Campbella[2] i odpowiedź Vajdy[3] opublikowana pod koniec 2011, które jasno wskazują, że propozycja nie jest jeszcze w pełni ugruntowana. Dwie inne recenzje i uwagi do tomu zostały wydane w 2011 przez Keren Rice i Jareda Diamonda.

Podział[edytuj | edytuj kod]

Nieliczni naukowcy do języków na-dene zaliczają również język haida, ale nie udowodniono pokrewieństwa z innymi etnolektami tej grupy[4][5]. Zatem wydaje się, że jest to język izolowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Language Log » The languages of the Caucasus
  2. Lyle Campbell, 2011, "Review of The Dene-Yeniseian Connection (Kari and Potter)," International Journal of American Linguistics 77:445-451. "In summary, the proposed Dene-Yeniseian connection cannot be embraced at present. The hypothesis is indeed stimulating, advanced by a serious scholar trying to use appropriate procedures. Unfortunately, neither the lexical evidence (with putative sound correspondences) nor the morphological evidence adduced is sufficient to support a distant genetic relationship between Na-Dene and Yeniseian." (pg. 450).
  3. Edward Vajda, 2011, "A Response to Campbell," International Journal of American Linguistics 77:451-452. "It remains incumbent upon the proponents of the DY hypothesis to provide solutions to at least some of the unresolved problems identified in Campbell's review or in DYC itself. My opinion is that every one of them requires a convincing solution before the relationship between Yeniseian and Na-Dene can be considered settled." (pg. 452).
  4. Haida related to Miwok, not Na-Dene? [online], listserv.linguistlist.org [dostęp 2018-01-13].
  5. https://www.jstor.org/stable/30028930

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]