Ja, Klaudiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ja, Klaudiusz
I, Claudius
Autor Robert Graves
Tematyka starożytność
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1934
Wydawca Arthur Baker
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1938
Przekład Stefan Essmanowski
Popiersie cesarza Klaudiusza znajdujące się w zbiorach Gliptoteki Kopenhaskiej

Ja, Klaudiusz (tytuł oryginalny I, Claudius) – powieść brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa z 1934 roku. Napisana w formie pseudo autobiografii cesarza rzymskiego, Klaudiusza jest pierwszą częścią dylogii o starożytnym Rzymie, portretując działalność dynastii julijsko-klaudyjskiej od zamachu na Juliusza Cezara w 44 p.n.e. do zabójstwa Kaliguli w 41 roku naszej ery. Akcja książki toczy się za panowania kolejnych cesarzy: Augusta, Tyberiusza i Kaliguli. Dziś uważa się, iż powieść stanowi nie tylko fresk o rzymskim Imperium, ale także traktat o władzy i metaforę czasów, w których Graves pisał książkę.[potrzebny przypis]

Dylogia otrzymała w 1934 roku nagrodę James Tait Black Memorial Prize[1], a książka Ja, Klaudiusz znalazła się na liście 100 najlepszych powieści anglojęzycznych opublikowanych po 1923 r. tygodnika „Time”[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Opowiadający swe losy Klaudiusz jest członkiem cesarskiej rodziny. Kuternoga i jąkała przystosowuje się do sytuacji udając głupca, dzięki czemu walcząca o władzę i mordująca się nawzajem rodzina pozostawia go przy życiu. Wydrwiwany i pogardzany przez wszystkich jest bystrym obserwatorem rzeczywistości i stosunków panujących na dworze cesarskim. Po morderstwie Kaliguli nieoczekiwanie Klaudiusz zostaje obwołany cezarem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James Tait Black Prizes previous fiction winners (ang.). The University of Edinburgh. [dostęp 2013-11-09].
  2. Richard Lacayo: All-TIME 100 Novels – I, Claudius (ang.). TIME, 7 stycznia 2010. [dostęp 2013-11-09].