Jack Chick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jack Thomas Chick (ur. 13 kwietnia 1924, zm. 23 października 2016) – amerykański autor i wydawca komiksów religijnych, założyciel Chick Publications. Był baptystą i zwolennikiem King James Only Movement.

Chick jest znany z kontrowersyjnego stylu swoich komiksów („traktatów”), które przedstawiają wierzenia chrześcijańskie z perspektywy protestanckiego fundamentalizmu. Wiele z nich obraca się wokół teorii spiskowych dotyczących Watykanu i katolicyzmu – włączając w to twierdzenie, że Holokaust był zaplanowany i zorganizowany przez papieża[1]; autor często posądza też naukowców, muzyków rockowych, oraz graczy RPG o przymierze z szatanem i okultyzm. W niektórych traktatach pojawiają się wątki antysemickie[2]. Mimo tego, a może dzięki temu, publikacje osiągnęły znaczący światowy sukces – sprzedano ponad 500 milionów kopii przetłumaczonych na kilkadziesiąt różnych języków[3]. Ze względu na ów radykalizm i swoją popularność, traktaty często stają się przedmiotem internetowych parodii.

Autor prowadził bardzo skryte życie – nie udzielał wywiadów i nie występował publicznie. Nie istnieją dostępne fotografie jego osoby z wyjątkiem zdjęcia ze szkoły, choć kilka osób próbowało tworzyć szkice[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]