Okultyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – doktryny ezoteryczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta). Zwykle "wiedzą" o naturze w sensie używanym w przeszłych pierwotnych erach.[1] Jest to termin o mocno pejoratywnych konotacjach.[2][3]

Quote-alpha.png
Człowiek pierwotny stara się przede wszystkim panować nad procesami przyrodniczymi dla celów praktycznych i czyni to w sposób bezpośredni, rytuałem [opartym o pory roku/dnia] i zaklęciem [rozkazem], zmuszając wiatr i pogodę, zwierzęta i uprawy do okazywania posłuszeństwa swej woli. Dopiero dużo później, uświadomiwszy sobie ograniczenie własnej mocy magicznej, kierując się strachem lub nadzieją, błagając lub rzucając wyzwanie, zwraca się do istot wyższych, do demonów, duchów przodków, lub bogów. [...] Magia oparta na wierze, że człowiek może bezpośrednio opanować przyrodę pod warunkiem, że zna jej prawa, które rządzą nią w sposób magiczny, jest w tym zakresie pokrewna nauce.
James Frazer, „Złota gałąź

Zjawiska paranormalne badane przez okultystów stanowią przedmiot zainteresowania parapsychologii i psychotroniki.

Zjawiska, którymi zajmują się okultyści są znacznie lepiej znane i w różnej mierze akceptowane (w formie znacznie bardziej rozwiniętej i uwspółcześnionej) w niektórych światowych religiach, np. buddyzmie (tantra), hinduizmie, islamie (głównie w sufizmie), judaizmie (kabała), chrześcijaństwie (gnostycyzm).

Przypisy

  1. "Czy magia i alchemia umrą śmiercią naturalną?" Eliade i Malinowski o tradycji ezoterycznej; Referat wygłoszony podczas konferencji "Filozoficzna wizja świętości" zorganizowanej przez Instytut Filozofii UW, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie i redakcję “Przeglądu Filozoficznego”, Warszawa, 20-21 VI 2007 r.
  2. http://historia.newsweek.pl/okultysci-trzeciej-rzeszy,97371,1,1.html
  3. http://www.fronda.pl/blogi/amdg/okultystyczne-zrodla-nazizmu,43000.html