Jacques Bertin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacques Bertin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 lipca 1918
Maisons-Laffitte
Data i miejsce śmierci 3 maja 2010
Paryż
Zawód geograf, kartograf
Alma Mater Uniwersytet Paryski

Jacques Bertin (ur. 27 lipca 1918 w Maisons-Laffitte, w departamencie Yvelines, zm. 3 maja 2010 w Paryżu) – kartograf i geograf francuski, teoretyk grafiki, twórca semiologii graficznej.

W książce Sémiologie Graphique (1967) zawarł teoretyczne podstawy zobrazowania informacji – przedstawił obszerną teorię stosowania symboli graficznych i modeli graficznej prezentacji, wprowadził pojęcie zmiennych graficznych.

W wieku 10 lat otrzymał pierwszą nagrodę kartografii w szkole podstawowej. Doskonale rysował, interesował się też architekturą. Ukończył studia w zakresie geografii i kartografii na Sorbonie.

Był założycielem i dyrektorem Pracowni Kartograficznej w École pratique des hautes études (EPHE), profesorem Sorbony (od 1967), dyrektorem Pracowni Geograficznej w École des hautes études en sciences sociales (EHESS), i szefem badań w Krajowym Centrum Badań Naukowych (Centre national de la recherche scientifique, CNRS).

W 1993 Bertin otrzymał Medal Merkatora Niemieckiego Towarzystwa Kartograficznego, a w 1999 – Złoty Medal Carla Mannerfelta Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacques Bertin: Sémiologie Graphique. Les diagrammes, les réseaux, les cartes. Paris: Gauthier-Villars, 1967.