Jadwiga Łopata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jadwiga Łopata
Ilustracja
Jadwiga Łopata udziela wywiadu Radiu WNET w stroju ludowym, Stryszów, Małopolska,

14 lipca 2015r.

Zawód działaczka na rzecz środowiska
Narodowość polska
Odznaczenia
Nagroda Goldmanów 2002 rok

Złoty Krzyż Zasługi 2009 rok

Jadwiga Łopata - polska aktywistka, zaangażowana w działania na rzecz zachowania wartości kulturowych i przyrodniczych polskiej wsi oraz promocję rolnictwa ekologicznego oraz agroturystyki. Zamieszkała w Stryszowie w województwie małopolskim, gdzie prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne. W przeszłości programistka komputerowa, od lat 80-tych zajmuje się działaniem na rzecz ochrony terenów rolnych.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Łopata za swoją działalność została w 2002 r. uhonorowana, jako pierwsza osoba z Polski, Nagrodą Goldmanów, czyli tzw. ekologicznym Noblem. W 2009 roku otrzymała najwyższe państwowe odznaczenie za działania społeczne, Złoty Krzyż Zasługi.[1] W 2008 roku otrzymała nagrodę Człowieka Roku Gazety Krakowskiej[2], a w 2016 uzyskała tytuł "Zasłużona dla Gminy Stryszów"[3].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Założycielka (w 1993 roku) i przez niemal 10 lat prezes polskiego oddziału stowarzyszenia Europejskiego Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki w Polsce ECEAT[4]. Wspólnie z Sir Julianem Rose powołała Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi (International Coalition to Protect the Polish Countryside, ICPPC), której siedziba EKOCENTRUM ICPPC[5] znajduje się w Stryszowie koło Wadowic. Ekocentrum ICPPC zostało uhonorowane nagrodą Energy Globe National Award 2011[6] jako jeden z najlepszych projektów ekologicznych na świecie oraz wyróżnienie w kategorii eko-projekt w konkursie „Eko-Liderzy 20-lecia”[7]

Jadwiga Łopata jako założyciela polskiego oddziału ECEAT oraz ICPPC była zaangażowana w przygotowanie szkoleń dla mieszkańców obszarów wiejskich. Szkolenia poświęcone były ekologicznemu, promocji ekoturystyki oraz rozwojowi produktów regionalnych. W związku rosnącym zainteresowaniem żywnością ekologiczną, biopaliwami i przyjaznym środowisku miejscu zamieszkania w czasie przystępowania Polski do Unii Europejskiej, Łopata widziała możliwość dla rozwoju polskiego rolnictwa ekologicznego oraz dla polskich rolników, aby stali się konkurencyjni w stosunku do pozostałych europejskich krajów.

W ramach wielu projektów Jadwigi Łopaty, powstała sieć gospodarstw ekologicznych na terenie całej Polski, które oferowały spędzenie wolnego czasu na swoim terenie oraz zdobycie wiedzy na temat korzyści zdrowotnych oraz środowiskowych płynących z uprawy żywności w gospodarstwach ekologicznych. Projekty spotkały się z odzewem lokalnych społeczności, które gościły w swoich gospodarstwach około 3000 turystów w latach między 1993 a 1996.  W ciągu kolejnych 6 lat między 2000 and 2002 rokiem liczba turystów odwiedzających polskie gospodarstwa ekologiczne wzrosła, sięgając 13 tys., a liczba rodzinnych gospodarstw ekologicznych wzrosła do 130. W swojej rodzinnej wsi Łopata zdołała nakłonić lokalną społeczność oraz lokalne władze do inwestowania w turystykę regionalną i jej bogactwo zamiast nakładu finansowych w infrastrukturę nowych ośrodków wypoczynkowych[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]