Nagroda Goldmanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nagroda Goldmanów – nagroda przyznawana przez Fundację Ochrony Środowiska Goldmanów, osobom indywidualnym działającym na rzecz ochrony środowiska. Jest to najważniejsza światowa nagroda w dziedzinie ochrony środowiska, nazywana ekologicznym Noblem. Nagroda ufundowana została przez działaczy społecznych i filantropów Richarda i Rhodę Goldmanów w 1990 roku.

Przyznawana jest corcznie przedstawicielom każdego z sześciu zamieszkanych kontynentów. Zwycięzcy nagrody Goldmanów w dziedzinie ochrony środowiska wybierani są przez międzynarodowe jury na podstawie nominacji zgłaszanych przez ogólnoświatową sieć organizacji ochrony środowiska i osoby indywidualne. Po około pięciu miesiącach zostaje wyłoniona grupa zwycięzców, z których każdy otrzymuje nagrodę w wysokości USD$150,000 dolarów.

Polskimi lauretami tej nagrody są Jadwiga Łopata w 2002 roku, współ-dyrektor Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (International Coalition to Protect the Polish Countryside, ICPPC) oraz Małgorzata Górska w 2010, działaczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, koordynatorka kampanii w obronie Doliny Rospudy zagrożonej planami budowy drogi ekspresowej Via Baltica[1][2].

Kontrowersje[edytuj]

Decyzje jury w sprawie nagrodzonych w niektórych kręgach budzą spore kontrowersje. Przykładem mogą być przedstawiciele Ameryki Południowej, nagrodzeni w 2008 r.: Luis Yanza i Pablo Fajardo. Wnieśli oni pozew przeciwko koncernowi paliwowemu Chevron, oskarżając go o zanieczyszczenie rejonów Ekwadoru, na których prowadził swoje inwestycje oraz spowodowanie pogorszenia się stanu zdrowia okolicznych mieszkańców. Przedsiębiorstwo nie przyznaje się do winy, zarzucając skarżącym kierowanie się pobudkami czysto finansowymi i fabrykowanie doniesień o stanie zdrowia mieszkańców, a także wspieranie państwowego koncernu – Petroecuadoru.

Przypisy

  1. PAP: Broniła Rospudy i dostała Zielonego Nobla. dziennik.pl, 19 kwietnia 2010. [dostęp 20/04/2010].
  2. otop: Nagroda Goldmanów dla Małgorzaty Górskiej za kampanię Via Baltica. otop, 19 kwietnia 2010. [dostęp 21/04/2010].

Linki zewnętrzne[edytuj]