Jadwiga Miszalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jadwiga Miszalska
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1954

profesor nauk humanistycznych
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Doktorat

1989 – literaturoznawstwo
Uniwersytet Jagielloński

Habilitacja

2004 – literaturoznawstwo
Uniwersytet Jagielloński

Profesura

2015

Jadwiga Miszalska (ur. 1954[1]) – polska italianistka, literaturoznawczyni, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1989 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, w 2004 nadano jej stopień doktora habilitowanego, tytuł profesora otrzymała w 2015[2]. Obecnie kieruje Zakładem Filologii Włoskiej na Wydziale Filologicznym UJ[3]. Członkini Komisji Neofilologicznej PAU[4]. Kierowała pracami nad opracowaniem bibliografii polskich przekładów literatury włoskiej (Od Dantego do Fo, Od Boccaccia do Eco)[2].

Książki[edytuj | edytuj kod]

 • Z ziemi włoskiej do Polski. Przekłady z literatury włoskiej w Polsce do końca XVIII wieku, Collegium Columbinum, Kraków 2015
 • Tragicznych igrzysk pieśń uczy nas cnoty. Przekłady z języka włoskiego jako źródło polskiej dramaturgii poważnej do końca XVIII wieku, Wydawnictwo Columbinum, Kraków 2013
 • Od Boccaccia do Eco. Włoska proza narracyjna w Polsce od XVI wieku do XXI wieku, Collegium Columbinum, Kraków 2011 (z Moniką Gurgul, Moniką Surmą-Gawłowską, Moniką Woźniak)
 • Historia teatru i dramatu włoskiego od XIII do XVIII wieku, Universitas, Kraków 2008 (z Moniką Surmą-Gawłowską)
 • Od Dantego do Fo. Włoska poezja i dramat w Polsce od XVI do XXI wieku, Collegium Columbinum, Kraków 2007 (z Moniką Gurgul, Moniką Surma-Gawłowską, Moniką Woźniak)
 • „Koloander wierny“ i „Piękna Dianea“ polskie przekłady włoskich romansów barokowych w wieku XVII i w epoce saskiej na tle ówczesnych teorii romansu i przekładu, Universitas, Kraków 2003
 • Letteratura e impegno. La critica di Franco Fortini e la sua concezione della letteratura, Universitas, Kraków 1993

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Prolib Integro - Katalog Bibliotek Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, integro.ciniba.edu.pl [dostęp 2018-12-27].
 2. a b Prof. dr hab. Jadwiga Anna Miszalska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-12-27].
 3. Zakład Filologii Włoskiej. Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2018-12-27].
 4. Komisja Neofilologiczna PAU. Polska Akademia Umiejętności. [dostęp 2018-12-27].