Przejdź do zawartości

Jan Galicz-Suliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Galicz-Suliński
Miejsce urodzenia

Wilno

Pochodzenie

polskie

Data i miejsce śmierci

1900
Wilno

Gatunki

muzyka poważna

Jan Galicz-Suliński (zm. 1900 w Wilnie[1][2]) – polski ksiądz katolicki, kompozytor.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był wikarym w kościele św. Ducha w Wilnie[1][2]. Jego kompozycje muzyczne cieszyły się dużą popularnością i były wykonywane w czasie nabożeństw kościelnych także poza Wilnem[1]. Wydał Szkołę na organy, z dodatkiem nut na powszechniejsze śpiewy kościelne (Wilno 1861–1863)[1][2]. Z powodu wybuchu powstania styczniowego i przeniesienia Galicza-Sulińskiego na parafię w Kluszczanach, tom 4 tego wydawnictwa ukazał się dopiero w 1873 roku we Włocławku[1]. Jako proboszcz w Kluszczanach odremontował i rozbudował tamtejszy drewniany kościół św. Joachima[1]. W kolejnych latach wrócił do Wilna, gdzie w 1879 roku wydał własnym sumptem broszurę Muzyka organowa, nowa metoda z nut literalnych z informacją użycia takowych, zbiór preludii ze wszystkich tonów, na ciche i głośne granie po kościołach podczas nabożeństwa[1][2]. Opublikował także Pytania katechizmowe, na które każdy chrześcijanin katolik z łatwością odpowiedzieć powinien (Wilno 1885)[1].

Został pochowany na wileńskim cmentarzu Na Rossie[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i Polski Słownik Biograficzny. T. VII. Wrocław: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, 1948–1958, s. 225–226.
  2. a b c d Encyklopedia Ziemi Wileńskiej. T. I. Wileński słownik biograficzny. Bydgoszcz: Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, 2002, s. 83.