Janome

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janome Sewing Machine Co., Ltd.
Ilustracja
Państwo  Japonia
Siedziba Hachiōji
Data założenia 16 października 1921
Forma prawna spółka publiczna
Prezes Hachiro Makabe
brak współrzędnych
Strona internetowa

Janome (jap. 蛇の目ミシン工業株式会社 Janome Mishin Kōgyō Kabushiki-gaisha) – japoński koncern produkujący maszyny do szycia w swoich zakładach w Japonii, Tajlandii i na Tajwanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia firmy Janome sięga 16 października 1921 roku, kiedy to w Tokio powstała Wytwórnia Maszyn do Szycia Pine. Była to pierwsza fabryka maszyn do szycia w Japonii. W 1935 roku spółka zarejestrowała nazwę Janome i zastrzegła znak towarowy. Od tamtego czasu maszyny są produkowane pod marką Janome. Rok później, w 1936 roku w mieście Koganei, wchodzącym w skład aglomeracji Tokio, została oddana do użytku pierwsza w Japonii linia produkcyjna do wytwarzania domowych maszyn do szycia na skalę przemysłową. Od roku 1949 obowiązywała oficjalna nazwa spółki Janome Sewing Machine Co. Ltd, a od 1954 roku jest to Janome Co. Ltd[1]. W 1960 roku Janome przejęło New Home Sewing Machine Company, amerykańską firmę z tradycjami sięgającymi 1862 roku[2], i prawa do marki „New Home”. Ekspansja japońskiej firmy trwała nadal – w 1968 roku powstał jej oddział w Wielkiej Brytanii, a rok później – w Australii[3]. Od sierpnia 2006 roku do koncernu Janome należy marka Elna, firma produkująca maszyny do szycia, założona w 1940 roku w Szwajcarii[4].

Janome w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Dziś firma Janome jest obecna w ponad stu krajach na całym świecie. Od 1992 roku – także w Polsce. W latach 1991-99 roku importem maszyn do szycia Janome do Polski zajmowała się firma Aska Poland. W 2003 dystrybucję produktów Janome przejęła spółka Axal Polska i zajmowała się tym do 2005 roku. Od 2006 roku oficjalnym dystrybutorem marki Janome w Polsce jest poznańska spółka ETI Radość Szycia[5].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Japońskie słowo Janome ( 蛇の目) oznacza „oko węża”. Założyciel firmy Yosaku Ose wynalazł metalową szpulkę montowaną do maszyn, która zastąpiła stosowany dotychczas system czółenkowy. Szpulka przypominała z wyglądu oko węża i stąd wzięła się nazwa najpierw maszyny, a potem całej firmy[6].

Maszyny Janome[edytuj | edytuj kod]

Janome jest jednym z największych producentów maszyn do szycia na świecie. Na taśmach produkcyjnych w Japonii, Tajlandii i na Tajwanie powstają zarówno podstawowe modele maszyn do szycia używane w domu, jak i, używane w zakładach produkcyjnych, hafciarki wieloigłowe. Rocznie jest to ok. 2,1 miliona maszyn. 29 października 2013 roku spółka pochwaliła się, że wypuściła na rynek 60-milionową maszynę do szycia[7]. Wśród nich było wiele nowatorskich i innowacyjnych modeli. W 1971 roku ukazała się Janome 801 – pierwsza na świecie maszyna, na której można było szyć ściegiem zygzakowym[8]. W 1976 roku wypuszczono na rynek Janome Excel 813, w której zastosowano wolne ramię[9]. Rok 1979 to z kolei debiut Janome Memory 7 Model 5001 – pierwszej komputerowej maszyny do szycia przeznaczonej do użytku domowego[10]. W 1990 roku z taśm produkcyjnych zeszła Janome Memory Craft 8000, która jako pierwsza pozwalała uzyskiwać profesjonalne hafty w warunkach domowych. Łączyła w sobie trzy funkcje – maszyny do szycia, pikowania i hafciarki[11]. Z kolei 2013 roku Japończycy zaprezentowali Janome MC 15000 – pierwszą domową maszyno-hafciarkę wyposażoną w moduł bezprzewodowej komunikacji WiFi[12]. W ofercie Janome są maszyny do szycia mechaniczne i komputerowe, hafciarki jedno- i wieloigłowe, maszyno-hafciarki, owerloki, coverloki i covery. Urządzenia są przeznaczone dla właścicieli zakładów produkcyjnych, usługowych, użytkowników domowych, a są też modele maszyn dla dzieci.

Nie tylko maszyny Janome[edytuj | edytuj kod]

Choć Janome jest znane na świecie przede wszystkim z produkcji maszyn do szycia, to pod jej szyldem powstają również imprintery, roboty przemysłowe: roboty kartezjańskie, roboty portalowe, roboty desktop, prasy mechaniczne, podajniki śrubowe, roboty SCARA. A także domowe podgrzewacze wody[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]