Przejdź do zawartości

Jary Band

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jary Band
Rok założenia

1991

Rok rozwiązania

2013

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

rock

Strona internetowa

Jary Band – polski zespół rockowy, który powstał w 1991 roku. Został założony przez Krzysztofa Jaryczewskiego, założyciela i pierwszego wokalistę Oddziału Zamkniętego.

Pierwsze wydawnictwo grupy to MC Ogniste miecze wydane w 1991 roku nakładem wytwórni Polton. Następnie nagrana w 1996 roku płyta Dekadencja (jako "Jaryczewski Band"). Po tej płycie nastąpiła kilkuletnia przerwa, spowodowana leczeniem częściowego paraliżu gardła - choroby nabytej jeszcze, gdy Krzysztof Jaryczewski śpiewał w Oddziale Zamkniętym. Zespół Jary Band wznowił działalność w 2002 roku, a po dwóch latach powstała płyta Vinyl. Na płycie znaleźli się tacy artyści jak Jarek Szlagowski, Paweł Kukiz, Wojtek Konikiewicz, Marek Surzyn, Darek Aksanow, Krzysztof Ścierański, Pih, Chada, Andrzej „e-moll” Kowalczyk czy Artur Gadowski. Muzyka, którą gra obecnie Jary Band to mieszanka rocka, bluesa i funky. Zespół nie stroni od repertuaru dawnego Oddziału Zamkniętego.

W lutym 2012 roku ukazała się płyta zespołu Jary Band, na której znalazł się duet z piosenkarką Urszulą Kasprzak "Jesteś tu". W nagraniu utworu wziął udział również gitarzysta Maciej Gładysz. Pierwszym singlem pochodzącym z płyty Trudno powiedzieć była piosenka "Jesteś tu".

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grzegorz K. Witkowski: Jaryczewski, Krzysztof. Uczęszczałem na lekcje języka polskiego. terazrock.pl. [dostęp 2012-05-20]. (pol.).
  2. Vinyl w bazie Archiwum Polskiego Rocka
  3. Robert Filipowski: Krzysztof Jaryczewski / Jary Band: Trudno powiedzieć. terazrock.pl. [dostęp 2012-05-20]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]