Artur Gadowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artur Gadowski
Ilustracja
Artur Gadowski podczas koncertu (2023)
Imię i nazwisko

Artur Dionizy Gadowski

Pseudonim

Gadzio

Data i miejsce urodzenia

1 czerwca 1967
Szydłowiec

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

gitara

Gatunki

rock, hard rock, pop rock

Zawód

wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, producent

Aktywność

od 1985

Wydawnictwo

Zic Zac, BMG Poland, Agencja Artystyczna MTJ

Powiązania

Kurcze Blade, Landrynki dla dziewczynki, Zbigniew Hołdys

Zespoły
Ira (od 1987)

Oddział Zamknięty (2000)

Landrynki Dla Dziewczynki (1985-1986)

Kurcze Blade (1985)

Strona internetowa

Artur Dionizy Gadowski (ur. 1 czerwca 1967[1] w Szydłowcu) – polski muzyk rockowy, wokalista zespołu Ira.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Dionizego i Marianny Gadowskich[2]. Jego ojciec był flecistą, a po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego grał na saksofonie, a matka była instruktorką śpiewu[3]. Ma młodszego o pięć lat brata Rafała. Ukończył szkołę podstawową oraz średnią szkołę zawodową w Radomiu[2]. Będąc dzieckiem, zaczął uczyć się gry na gitarze[4]. Z wykształcenia jest jubilerem[4][5].

W 1985 wraz z kolegami ze szkoły założył zespół Kurcze blade, który po niecałym roku działalności się rozpadł. Następnie założył zespół Landrynki dla dziewczynki, w którym początkowo grał na gitarze, a następnie zajął miejsce wokalisty Dariusza Śniocha, gdy ten został powołany do wojska[6]. Grupa wylansowała przebój „Piosenka”, którego tekst oparty był na wierszu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W 1986 grupa zgłosiła się do udziału na Festiwalu w Jarocinie, ale bez powodzenia. W maju 1987 zdobył z zespołem nagrodę na Przeglądzie Kapel Rockowych w klubie „Mewa” w Radomiu. Jednym z jurorów konkursu był Kuba Płucisz, który w październiku 1987 zaproponował Gadowskiemu współpracę w formującym się zespole Ira[7]. Po skompletowaniu składu grupa rozpoczęła próby w amfiteatrze w Radomiu[8]. Występowali na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach, zdobywając na nich wyróżnienia oraz nagrody. Po jednym z koncertów otrzymali zaproszenie do występu na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wystąpili w czerwcu 1988, a Gadowski otrzymał festiwalową nagrodę dla młodego adepta sztuki estradowej[9]. W tym czasie pracował jako referent ds. administracyjnych w Radomskim Ośrodku Kultury[10].

W grudniu 1989 wydał z Irą debiutancki krążek, a także odbył trasę po Polsce oraz krajach byłego ZSRR. W pierwszej połowie lat 90. muzycy Iry stawali się coraz popularniejsi w Polsce, a sukces zapewniły im albumy Mój dom, 1993 rok oraz koncertowy Ira Live. Zespół koncertował w Polsce, grając rocznie ponad 150 koncertów, wspierał też wiele rockowych oraz hardrockowych zagranicznych zespołów, m.in. w maju 1994 zagrał przed koncertem Aerosmith. W drugiej połowie lat 90. zespół popadał w kryzys, coraz mniej koncertował, a nagrane kolejne dwa krążki nie osiągnęły sukcesu komercyjnego, co poskutkowały zawieszeniem działalności Iry we wrześniu 1996.

Po zawieszeniu działalności zespołu rozpoczął karierę solową i podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną BMG Poland. Pierwszy album Gadowskiego miał ukazać się w październiku 1996, ale materiał nagrany na płytę nie spełnił oczekiwań wokalisty, a taśmy z nagranym materiałem zostały wyrzucone. W kwietniu 1997 na zaproszenie Marka Kościkiewicza zaśpiewał piosenkę „Szczęśliwego Nowego Jorku”, która stała się piosenką przewodnią filmu o tym samym tytule[11]. We wrześniu rozpoczął pracę nad nagraniem solowej płyty, zatytułowanej po prostu Artur Gadowski, która ukazała się 20 kwietnia 1998 i zawierała 10 kompozycji z 30 nagranych, w tym piosenkę „Wszystko jedno jak”, którą Gadowski zarejestrował już podczas sesji nagraniowej w 1996[11]. Płytę promował m.in. utworami „Ona jest ze snu” i „Szczęśliwego Nowego Jorku”, które stały się przebojami i podbiły listy przebojów w Polsce. Do obu utworów powstały także teledyski[12]. W tym samym roku wystąpił na 35. KFPP w Opolu, gdzie pierwszego dnia zaprezentował się z utworami „Na kredyt[13]” oraz „Szczęśliwego Nowego Jorku”, a następnego dnia wykonał utwór Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. W tym czasie współpracował też z innymi artystami, m.in. ze Zbigniewem Hołdysem. 30 września wystąpił w warszawskiej Stodole w roli supportu przed gitarzystą zespołu Queen, Brianem Mayem. Występował też na benefisach: 26 września 1998 zaśpiewał w duecie z Anną Marią Jopek na benefisie George’a Gershwina, a dwa dni później wykonał „Mszę beatową” na benefisie Katarzyny Gaertner w Krakowskim Teatrze STU, poza tym 1 maja 1999 wykonał piosenkę „Trzynastego” na benefisie Ryszarda Poznakowskiego. 16 grudnia wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie wraz ze Zbigniewem Hołdysem, gdzie wykonał „Autobiografię” oraz „Niewiele ci mogę dać” z repertuaru grupy Perfect.

W lutym 2000 zajął się tworzeniem oprawy muzycznej do programów: Ferie z 2, Mogę wszystko i Wakacje z 2. Miesiąc później wydał drugi solowy album pt. G.A.D., na którym znalazły się piosenki skomponowane przez Marka Tyspera z tekstami Krzysztofa Jaryczewskiego[14]. W marcu wystąpił w roli supportu przed Joe Cockerem w Warszawie oraz Poznaniu, a w kwietniu ukazała się limitowana edycja płyty G.A.D., zawierająca dodatkowo dołączone w formie singla akustyczne wersje piosenek „Inny wymiar”, „Stoisz obok mnie”, „Poziom wód”, „Wish You Were Here” (z repertuaru Pink Floyd) oraz „What a Wonderful World” (z repertuaru Louisa Armstronga). Z powodu słabego zainteresowania płytą oraz niezbyt dużą liczbą zaplanowanych koncertów, Gadowski wraz z Piotrem Sujką i Wojciechem Owczarkiem wyleciał do USA, gdzie pracował jako malarz pokojowy[15], a w wolnych chwilach ćwiczył z kolegami stary repertuar Iry. Na przełomie maja i czerwca 2000 koncertował ze Zbigniewem Hołdysem po USA. W sierpniu 2000 premierę miał utwór „Najlepsi z najlepszych”, który nagrał wspólnie z Grzegorzem Markowskim oraz Ryszardem Rynkowskim i który został zatwierdzony przez sztab olimpijski jako hymn polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Sydney. W listopadzie poinformowano, że miał zostać nowym wokalistą Oddziału Zamkniętego, jednak ostatecznie nie doszło do finalizacji pomysłu. Z zespołem nagrał jedynie utwór „Niepotrzebnie”, który znalazł się później na płycie zespołu pt. Co na to ludzie?. 4 stycznia 2001 wziął udział w nagraniu piosenki „Serce sercu” m.in. z grupą Ha-Dwa-O! i Małgorzatą Ostrowską. W 2002 wyprodukował płytę Szymona Wydry i Carpe Diem pt. Teraz wiem[16].

W czasie pobytu w USA wraz z Piotrem Sujką i Wojciechem Owczarkiem zatrudnili gitarzystę Tomasza Ciastko, z którym zaczęli występować w amerykańskich klubach, gdzie wykonywali piosenki z repertuaru Iry. Po powrocie do Polski reaktywował zespół, początkowo jako „Artur Gadowski i Ira”. W 2003 wraz z Irą zagrał w Radomiu podczas jubileuszowego koncertu z okazji 15-lecia istnienia grupy. Pod koniec 2004 zaczął mieć problemy z głosem, która doprowadziły do zabiegu operacyjnego, który odbył się 18 października – wokaliście usunięto przerośnięte wole tarczycy[17]. Podczas operacji nastąpiły poważne komplikacje, Gadowski był nieprzytomny dwie doby, ale dosyć szybko odzyskał głos oraz siły.

W 2006 powrócił do koncertowania z Irą. W maju zagrali na Juwenaliach, a w październiku świętowali 18-lecie istnienia koncertem w krakowskim klubie „Studio”. W tym czasie Gadowski wystąpił gościnnie w teledysku Sebastiana Piekarka do piosenki „Bruk”. 16 kwietnia 2007 premierę miał album Sebastiana Piekarka pt. Human, na którym zaśpiewał. Również w 2007 wystąpił na Rynku Głównym w Krakowie na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanym przez Annę Dymną oraz na koncercie „Breakout Festiwal” w Rzeszowie, który był poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej oraz Tadeusza Nalepy. Poza tym 21 września wystąpił na uroczystości Miss Polonia 2007 z nową wersją utworu „Ona jest ze snu”. 15 października był gościem programu Weekend z Gwiazdą, który został nakręcony na lotnisku Stansted w Londynie. 12 listopada wystąpił podczas ceremonii wręczenia „Róż Gali”, na której wykonał utwór „Freedom” wraz z Andrzejem Piasecznym i Łukaszem Zagrobelnym. 15 grudnia wystąpił w toruńskiej „Od nowie” na koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

28 stycznia 2008 premierę miała debiutancka płyta zespołu Nefer, na której znalazł się m.in. utwór „Samotni w sieci”, zaśpiewany przez Gadowskiego w duecie z wokalistą grupy[18]. Latem 2009 wystąpił na koncercie jubileuszowym 40-lecia Festiwalu Woodstock podczas XV Przystanku Woodstock, na którym wykonał utwór Boba DylanaKnockin’ on Heaven’s Door” w towarzystwie chóru Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetki Warszawskiej. 26 listopada wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie podczas koncertu „Magia obłoków” poświęconemu pamięci Marka Grechuty. 18 stycznia 2010 wystąpił w koncercie „60 lat minęło” z okazji jubileuszu WFDiF, na którym wykonał utwór „Szczęśliwego Nowego Jorku”. 30 grudnia w Sali Kongresowej w Warszawie miała miejsce premiera widowiska muzycznego Krzyżacy, w którym Gadowski wystąpił w roli króla Władysława Jagiełły i wykonał dwie piosenki: „Tutaj jest Polska” i „Śnił mi się sen” (duet z Cezarym Studniakiem). W październiku 2012, po niemal rocznej współpracy, ukazała się płyta Klary Jędrzejewskiej pt. Away, wyprodukowana przez Gadowskiego w studio MSG w Łodzi. W tym samym roku nagrał piosenkę „Wszystko to co mam” z repertuaru Golden Life, która została umieszczona na akustycznym albumie grupy pt. AQQ Akustycznie... Wystąpił także gościnnie na płycie Marka Kościkiewicza wydanej z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej, wykonując utwór „Moje miasto nocą” z repertuaru De Mono.

W 2007 i 2013 wystąpił na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie. Od początku 2014 wraz z basistą Hubertem Kozerą realizuje kameralny projekt koncertowy „Artur Gadowski Akustyk Duo”[19]. 31 marca 2014 wydał trzeci solowy album pt. TanGado, który nagrał z zespołem Tangata Quintet[20].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W wieku 21 lat ożenił się z Barbarą, z którą ma troje dzieci: Wiktorię, Kacpra i Zuzannę[potrzebny przypis]. W 2009 poślubił Irminę, z którą ma córkę, Idę. Do 1986 mieszkał w Radomiu, później do 2001 mieszkał w Szydłowcu. Przez krótki okres mieszkał w Warszawie, następnie zamieszkał w Łodzi[21].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 1988: nagroda „Młody adept sztuki estradowej” przyznana podczas Festiwalu w Opolu
 • 1994: tytuł „Symbol Sexu” przyznany przez program „Rock Noc”
 • 2001: nominacja do nagrody Fryderyki 2000 w kategorii „Wokalista”[22]
 • 2010: trzy Superjedynki na 47. KFPP w Opolu[23][24].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Iry.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu
Artur Gadowski
 • Data: 20 kwietnia 1998[25]
 • Wydawca: Zic Zac/BMG Poland
G.A.D.
 • Data: 20 marca 2000[26]
 • Wydawca: Zic Zac/BMG Poland
TanGado (oraz Tangata Quintet)
 • Data: 31 marca 2014[27]
 • Wydawca: Agencja Artystyczna MTJ

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
LP3
[28]
30 ton
[29]
RMF
[30]
SLiP
[31]
Na kredyt 1998 Artur Gadowski
Ona jest ze snu 42 17
Szczęśliwego Nowego Jorku”00 19
Stoisz obok mnie 2000 37 G.A.D.
Inny wymiar 47
Moje prawdy 50
Patrycja Markowska – „Ocean” (gościnnie: Artur Gadowski) 2014 2 35 Alter Ego
„– utwór nie był notowany.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Piotr ZanderPora na seks 1988 gościnnie śpiew [32]
SkawalkerSkawalker 1992 gościnnie śpiew [33]
KramerTylko Ty gościnnie śpiew w utworze „Noc” [34]
Piersi60/70 Piersi i przyjaciele 1994 gościnnie śpiew w utworach „Nikt na świecie nie wie”,
„Płonąca stodoła” i „Szanujmy wspomnienia”
[35]
Polska młodzież śpiewa klasyków (kompilacja) 1999 wykonanie utworu „Inwokacja” [36]
Zbigniew HołdysHołdys.com 2000 gościnnie śpiew [37]
Oddział ZamkniętyCo na to ludzie 2001 gościnnie śpiew w utworze „Niepotrzebnie (mówisz mi...)” [38]
W pustyni i w puszczy (ścieżka dźwiękowa) śpiew w utworze „Mama Afryka” [39]
Szymon Wydra & Carpe DiemTeraz wiem 2002 produkcja muzyczna [16]
Zemsta (ścieżka dźwiękowa) "Oj kot!” [40]
Ewelina FlintaPrzeznaczenie 2003 gościnnie śpiew [41]
Święta Święta vol.1 (kompilacja) śpiew w utworze „Gloria” [42]
Krzysztof JaryczewskiVinyl 2004 gościnnie śpiew w utworze „Siebie masz” [43]
Mrowisko – Kawa, Papieros (singel) gościnnie śpiew [44]
Piotr Zastróżny – Album live in studio 2005 gościnnie śpiew [45]
Największe Polskie Gwiazdy Dla Fundacji (kompilacja) śpiew w utworze „Nie jesteś sam” [46]
Święta Święta vol.2 (kompilacja) śpiew w utworze „Daj im znak” [47]
Robert ChojnackiSaxophonic 2006 gościnnie śpiew w utworze „Janek S” [48]
SebaHuman 2007 gościnnie śpiew [49]
NeferNefer 2008 gościnnie śpiew w utworze „Samotni w sieci” [18]
HasiokZnak niepokoju 2009 gościnnie śpiew w utworze „Nie mam pieniędzy” [50]
Breakout Festiwal 2007 – Wysłuchaj mojej pieśni Panie
(kompilacja)
wykonanie utworów „Daję ci próg”,
„Na drugim brzegu tęczy” i „Koło mego okna”
[51]
Krzyżacy; Rock+Opera;
Na Podstawie Powieści Henryka Sienkiewicza
(kompilacja)
2011 wykonanie utworów „Oddajcie ją” i „Śnił mi się sen” [52]
Andrzej „e-moll” Kowalczyk – Zemollem session gościnnie śpiew [53]
Golden LifeAqq 2012 gościnnie śpiew [54]
Marek Kościkiewicz25 gościnnie śpiew [55]
Klara Jędrzejewska – Away produkcja muzyczna [56]
Patrycja MarkowskaAlter ego 2013 gościnnie śpiew w utworze „Ocean” [57]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Album
„Szczęśliwego Nowego Jorku” 1997 Marek Kościkiewicz Artur Gadowski
„Na kredyt” 1998 Jerzy Grabowski
„Ona jest ze snu”
„Inny wymiar” 2000 G.A.D.
„Moje prawdy”
„Wish You were here” 2001 Mark Tysper G.A.D. – Limitowana edycja
Hasiok – „Nie mam pieniędzy” (gościnnie: Artur Gadowski) 2009 Sabin Kluszczyński[58] Znak niepokoju
Patrycja Markowska – „Ocean” (gościnnie: Artur Gadowski)[59] 2014 Alter Ego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997. ISBN 83-7129-570-7. (pol.).
 2. a b Buczkowski 2018 ↓, s. 19.
 3. Buczkowski 2018 ↓, s. 19, 24–25.
 4. a b Buczkowski 2018 ↓, s. 20–21.
 5. https://www.kobieta.pl/artykul/artur-gadowski
 6. Buczkowski 2018 ↓, s. 24–25.
 7. Buczkowski 2018 ↓, s. 22–25.
 8. Buczkowski 2018 ↓, s. 26.
 9. Sylwia Gawłowska: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018, s. 95–96. ISBN 978-83-938344-7-1.
 10. Buczkowski 2018 ↓, s. 40.
 11. a b Buczkowski 2018 ↓, s. 108.
 12. Buczkowski 2018 ↓, s. 110.
 13. ARTUR GADOWSKI – NA KREDYT. [dostęp 2021-03-25].
 14. Buczkowski 2018 ↓, s. 112–113.
 15. Wywiad z Irą „Teraz Rock” – 1 IV 2004.
 16. a b Szymon Wydra & Carpe Diem – Teraz wiem, www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-23] (pol.).
 17. Buczkowski 2018 ↓, s. 201.
 18. a b Nefer – Nefer, www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 19. Artur Gadowski Akustyk Duo, kulturaonline.pl [zarchiwizowane z adresu 2014-03-02]..
 20. Warszawa. Dziś ukaże się płyta ''TanGado'', e-teatr.pl, 31 marca 2014 [dostęp 2014-05-28].
 21. Buczkowski 2018 ↓, s. 281.
 22. Nominowani i laureaci 2000 [dostęp 2013-06-16] (pol.).
 23. SuperJedynki 2010 [dostęp 2013-06-16] (pol.).
 24. Nagrody [dostęp 2013-06-16] (pol.).
 25. Artur Gadowski – Artur Gadowski, muzyka.wp.pl [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 26. Artur Gadowski, G.A.D., muzyka.interia.pl [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 27. ARTUR GADOWSKI I TANGATA QUINTET WSPÓLNIE, www.mtj.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 28. LP3 – statystyki dla wykonawcy Artur Gadowski, www.lp3.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
  LP3 – statystyki dla wykonawcy Marek Kościkiewicz & Artur Gadowski, www.lp3.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 29. 30 ton – lista, lista przebojów, rmfpoplista.phorum.pl [dostęp 2013-09-26] (pol.).
 30. Patrycja Markowska i Artur Gadowski – Ocean, rmf.fm [dostęp 2014-11-06] (pol.).
 31. Patrycja Markowska i Artur Gadowski – Ocean (Notowanie 1184), radioszczecin.pl [dostęp 2014-11-06] (pol.).
 32. Zander – Pora Na Seks, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 33. Skawalker – Skawalker, www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (pol.).
 34. Kramer – Tylko ty, www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-18] (pol.).
 35. Piersi – Piersi I Przyjaciele, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 36. Polska młodzież śpiewa klasyków, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 37. Hołdys – Hołdys.com, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 38. Oddział Zamknięty – Co Na To Ludzie, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 39. Muzyka z filmu „W pustyni i w puszczy” nagrodzona, film.onet.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 40. OJ KOT! – RÓŻNI WYKONAWCY, www.twojejaslo.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 41. Ewelina Flinta – Przeznaczenie?, www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-20] (pol.).
 42. Płyta Święta, Święta vol. 1 – Kompilacja, muzyka.wp.pl [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 43. Krzysztof Jaryczewski – Vinyl, www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-19] (pol.).
 44. m.r.o.w.i.s.k.o. w Elblągu [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 45. Piotr Zastróżny – Album live in studio, muzyka.onet.pl [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 46. „Nie jesteś sam” Hymn fundacji TVN „Nie jesteś sam”, www.nataliakukulska.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 47. Płyta Święta, Święta vol. 2 – Kompilacja, muzyka.onet.pl [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 48. Robert Chojnacki – Saxophonic, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 49. Seba – Human, www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-20] (pol.).
 50. Hasiok – Znak Niepokoju, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 51. Marek Toma, „Breakout Festiwal 2007 – Wysłuchaj mojej pieśni Panie” recenzja, www.rockarea.eu [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 52. Golden Life – Aqq, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 53. „Zemollem Sessions” Andrzeja Kowalczyka już są, cgm.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 54. Golden Life – Aqq, www.discogs.com [dostęp 2014-12-25] (ang.).
 55. Marek Kościkiewicz 25 lat później, www.polskieradio.pl [dostęp 2014-12-25] (pol.).
 56. Kasia Matuszyńska, Klara – “Away”, uwolnijmuzyke.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 57. Onet Top Ten: Patrycja Markowska i Artur Gadowski na szczycie, muzyka.onet.pl [dostęp 2014-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-26] (pol.).
 58. Hasiok – Nie Mam Pieniędzy, www.youtube.com [dostęp 2014-12-24] (pol.).
 59. Patrycja Markowska – „Ocean” (gościnnie: Artur Gadowski), www.youtube.com [dostęp 2014-12-25] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]