Przejdź do zawartości

Jaskinia piaskowcowa w Puszczykowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia piaskowcowa w Puszczykowie
(nieistniejąca)
Ilustracja
Pozostałości słupów w Muzeum WPN
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Położenie

Puszczykowo, żwirownia przy ul. Jarosławskiej

Data odkrycia

1991

Kod

(nr inwentarzowy PIG) NP-1Ex

Położenie na mapie Puszczykowa
Mapa konturowa Puszczykowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia piaskowcowa w Puszczykowie(nieistniejąca)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jaskinia piaskowcowa w Puszczykowie(nieistniejąca)”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia piaskowcowa w Puszczykowie(nieistniejąca)”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia piaskowcowa w Puszczykowie(nieistniejąca)”
Ziemia52°16′44″N 16°50′29″E/52,278750 16,841433

Jaskinia piaskowcowa w Puszczykowie – nieistniejąca jaskinia, która znajdowała się w Puszczykowie, na terenie żwirowni przy ul. Jarosławskiej.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Jaskinię odkryto w 1991 w czasie prac eksploatacyjnych przy pozyskiwaniu żwiru. Była jedną z większych tego typu form w Polsce. Powstała poprzez wypłukanie przez wodę wapiennego lepiszcza w piaskowcu. Partie bardziej odporne zostały zachowane tworząc słupy podtrzymujące strop jaskini. Mimo interwencji pracowników parku narodowego, prac wydobywczych nie przerwano i w wyniku tego forma geologiczna uległa całkowitej zagładzie. Pozostałości prezentowane są w lapidarium przy Muzeum Przyrodniczym Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach[1]. Działania wydobywcze prywatnych właścicieli na terenach przy ul. Jarosławskiej prowadzone były już od okresu międzywojennego, zawsze w sposób nie w pełni legalny[2].

Według badań przeprowadzonych przez specjalistów Instytutu Geologii UAM forma ta nie była w ścisłym znaczeniu jaskinią, ale niszami lub okapa­mi, które powstały na zboczu odsłoniętej odkrywki. Duża wartość znaleziska polegała jednak na odnalezieniu pierwszej w dawnym województwie poznańskim czwartorzędowej kalcytacji piaskowców pod gliną ostatniego zlodowacenia[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]