Jean Dominique Cassini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean Dominique Cassini
Ilustracja
Jean Dominique Cassini na litografii Boilly'ego
Państwo działania

 Francja

Data i miejsce urodzenia

30 czerwca 1748
Paryż

Data i miejsce śmierci

18 października 1845
Thury-sous-Clermont

Specjalność: astronomia, kartografia
Uczelnia/Instytut/Instytucja

Obserwatorium Paryskie

Jean Dominique Cassini (ur. 30 czerwca 1748 w Paryżu, zm. 18 października 1845 w Thury-sous-Clermont) – francuski kartograf i astronom.

Pochodził ze znanej rodziny astronomów pochodzenia włoskiego. Jego ojcem był César François Cassini de Thury, a pradziadkiem Giovanni Cassini. Został członkiem Francuskiej Akademii Nauk w 1770 roku. Po śmierci ojca był dyrektorem Obserwatorium Paryskiego.

Najważniejszym jego dziełem jest dokończenie po swoim ojcu mapy Francji. Złożona z 182 arkuszy i wykonana w skali 1:86400, charakteryzuje się dużą dokładnością a jej powierzchnia wynosi 11 metrów kwadratowych.

Podczas rewolucji francuskiej był przez siedem miesięcy więziony, ale został uniewinniony. Po reorganizacji akademii został członkiem Instytutu Francji, a Napoleon I Bonaparte mianował go hrabią. Ostatnie lata swego życia spędził w rodzinnym majątku Thury-sous-Clermont. Jego syn Henri był botanikiem i wojskowym.

Napisał: Voyage fart par ordre du roi 1768-1769 pour éprouver les montres marines de Jules Leroy (1770). Opisał historię obserwatorium Cassinich oraz swoich przodków w dziele Mémoires pour servir à l'histoire des sciences (1810). Pod koniec życia wydał tom poezji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]