Jeff Dunham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeff Dunham
Ilustracja
Jeff Dunham i Achmed - martwy terrorysta
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1962
Dallas, Teksas
Zawód aktor, brzuchomówca, komik

Jeff Dunham (ur. 18 kwietnia 1962 w Dallas w stanie Teksas) – amerykański brzuchomówca i komik sceniczny (z gatunku tzw. stand-up).

Kariera zawodowa[edytuj]

Na koncie ma liczne występy telewizyjne, między innymi na kanale Comedy Central oraz w programie The Tonight Show. Jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. (dwukrotnie) tytuł Brzuchomówcy roku oraz Najlepszego komika scenicznego podczas gali wręczenia American Comedy Award.

Najczęściej używane przez Jeffa Dunhama kukiełki to: stworek Peanut, zgorzkniały, stary mężczyzna o imieniu Walter, mówiąca papryka „José Jalapeño na patyku”, martwy terrorysta Achmed, czarnoskóry impresario Sweet Daddy Dee, biały przedstawiciel niższej klasy Bubba J., superbohater Melvin, Diane i Achmed Junior.

Pierwsze DVD z występem Jeffa Dunhama pt. Arguing with Myself (Kłócąc się z samym sobą) zostało wydane w 2006 roku, drugie pt. Spark of Insanity (Iskra szaleństwa) w 2007 roku, trzecie pt. Jeff Dunham's Very Special Christmas Special w 2008 roku, czwarte pt. Controlled Chaos w 2011 roku, a piąte pt. Minding the Monsters w 2012 roku.

W 2009 roku Jeff Dunham występował na kanale Comedy Central w cyklicznym programie firmowanym jego nazwiskiem pt. The Jeff Dunham Show. Po wyemitowaniu siedmiu odcinków produkcję zakończono.

Wraz z Walterem wystąpił w serialu Słoneczna Sonny w odcinku Hard to Hart.

Życie prywatne[edytuj]

W latach 1994-2008 był mężem Paige Brown Dunham. Ma trzy córki: Bree, Ashlyn i Kenna. W swoim występie pt. Spark of Insanity z 2007 roku przyznał, że jego córki mają 9, 11 i 15 lat.

Ma golden retrievera o imieniu Bill i trzy chihuahua o imionach: Darby, Jake i Rusty.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]