Jeff Dunham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeff Dunham
Jeff Dunham i Achmed - martwy terrorysta
Jeff Dunham i Achmed - martwy terrorysta
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1962
Stany Zjednoczone Dallas, Teksas
Zawód aktor, brzuchomówca, komik

Jeff Dunham (ur. 18 kwietnia 1962 w Dallas w stanie Teksas) – amerykański brzuchomówca i komik sceniczny (z gatunku tzw. stand-up).

Kariera zawodowa[edytuj]

Na koncie ma liczne występy telewizyjne, między innymi na kanale Comedy Central oraz w programie The Tonight Show. Jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. (dwukrotnie) tytuł Brzuchomówcy Roku oraz Najlepszego Komika Scenicznego, przyznawanego przez American Comedy Award.

Najczęściej używane przez Dunhama kukiełki to: stworek (woozle) Peanut, zgorzkniały stary facet Walter, mówiąca papryka José Jalapeño na patyku (on a stick), martwy terrorysta Achmed, czarnoskóry impresario Sweet Daddy Dee, biały przedstawiciel niższej klasy Bubba J., superbohater Melvin, Diane i Achmed Junior.

Pierwsze DVD z występem Dunhama pt. Arguing with Myself (Kłócąc się z samym sobą) zostało wydane w 2006 r., drugie pt. Spark of Insanity (Iskra szaleństwa) w 2007 r., trzecie pt. Jeff Dunham's Very Special Christmas Special w 2008 r., czwarte pt. Controlled Chaos w 2011 r., piąte pt. Minding the Monsters w 2012 r.

W 2009 r. występował na kanale Comedy Central w cyklicznym programie firmowanym jego nazwiskiem pt. The Jeff Dunham Show. Po wyemitowaniu 7 odcinków produkcję zakończono.

Wraz z Walterem wystąpił w serialu Słoneczna Sonny w odcinku Hard to Hart.

Życie prywatne[edytuj]

W latach 1994-2008 był mężem Paige Brown Dunham. Ma trzy córki: Bree, Ashlyn i Kenna. Ma golden retrievera o imieniu Bill i trzy chihuahua o imionach: Darby, Jake i Rusty. W swoim występie pt. Spark of Insanity (2007) powiedział, że jego córki mają 9, 11 i 15 lat.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]