Jelena Glebowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jelena Glebova podczas występu na mistrzostwach świata juniorów, Kitchener 2005

Jelena Glebowa (est. Jelena Glebova, ros. Елена Глебова; ur. 16 czerwca 1989 w Tallinnie) - estońska łyżwiarka figurowa, córka Finki i Rosjanina, startująca w kategorii solistek, pięciokrotna mistrzynii Estonii.

Jej trenerką jest była znakomita łyżwiarka radziecka Anna Levandi. Trenuje w klubie Anna Levandi Figure Skating Club w Tallinnie oraz w Detroit.

Jest najlepszą zawodniczką w historii estońskiego łyżwiarstwa figurowego. Na swoim koncie ma 5 tytułów mistrzyni Estonii seniorek, z czego pierwszy wywalczony w wieku zaledwie 14 lat. Czterokrotnie startowała w mistrzostwach świata, gdzie najlepszy jak dotąd wynik osiągnęła w 2008 roku w Göteborgu, zajmując 15. pozycję. Pięciokrotnie startowała również w mistrzostwach Europy, najlepszy wynik uzyskując w 2010 roku w Tallinnie - 10. miejsce. Pięciokrotnie uczestniczyła w mistrzostwach świata juniorów, a najlepszy rezultat osiągnęła w 2007 roku w Oberstdorfie, gdzie zajęła 6. miejsce. Regularnie startuje także w cyklu zawodów ISU Grand Prix.

Jej brat Ilja Glebov jest również łyżwiarzem, startującym w kategorii par sportowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]