Jelena Glebowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jelena Glebowa
Glebowa w 2012 r.
Glebowa w 2012 r.
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1989
Tallinn, Estonia
Wzrost 166 cm
Trener Igor Krokavec, Irina Kononova, Anna Levandi
Klub Medal FSC Tallinn, Anna Levandi FSC

Jelena Glebowa (est. Jelena Glebova, ros. Елена Глебова; ur. 16 czerwca 1989 w Tallinnie) - estońska łyżwiarka figurowa, córka Finki i Rosjanina, startująca w kategorii solistek, pięciokrotna mistrzynii Estonii.

Jej trenerką jest była znakomita łyżwiarka radziecka Anna Levandi. Trenuje w klubie Anna Levandi Figure Skating Club w Tallinnie oraz w Detroit.

Jest najlepszą zawodniczką w historii estońskiego łyżwiarstwa figurowego. Na swoim koncie ma 5 tytułów mistrzyni Estonii seniorek, z czego pierwszy wywalczony w wieku zaledwie 14 lat. Czterokrotnie startowała w mistrzostwach świata, gdzie najlepszy jak dotąd wynik osiągnęła w 2008 roku w Göteborgu, zajmując 15. pozycję. Pięciokrotnie startowała również w mistrzostwach Europy, najlepszy wynik uzyskując w 2010 roku w Tallinnie - 10. miejsce. Pięciokrotnie uczestniczyła w mistrzostwach świata juniorów, a najlepszy rezultat osiągnęła w 2007 roku w Oberstdorfie, gdzie zajęła 6. miejsce. Regularnie startuje także w cyklu zawodów ISU Grand Prix.

Jej brat Ilja Glebov jest również łyżwiarzem, startującym w kategorii par sportowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]