Jerzy Ryba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jerzy Ryba ps. Jerry (ur. 1909 w Warszawie, zm. po 1941) – polski scenarzysta i recenzent filmowy, autor tekstów piosenek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Henryka Ryby, właściciela żydowskiego teatru Teatru Scala w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim następnie zawodowo pracował jako dziennikarz. Jako recenzent współpracował z tygodnikiem Kino w 1938 był korespondentem tygodnika w Paryżu. Od 1930 pisał teksty piosenek rewiowych, sygnując je jako Jerry. Tłumaczył na język polski teksty piosenek z filmów amerykańskich i niemieckich (m.in. z filmu Karioka). Do najbardziej znanych jego piosenek należą: „Bo to się zwykle tak zaczyna” i „Za późno” (muz. Zygmunt Karasiński, wyk. Olgierd Buczek).

Pod koniec sierpnia 1939 był w Warszawie[1] i uczestniczył w kursie przeciwgazowym.

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w Białymstoku, skąd w grudniu 1939 powrócił do Warszawy. Od października 1940 przebywał w getcie warszawskim. Pracował w jednym z działów Judenratu. Pisał teksty do żywego dziennika[2]. Dostarczał aktualnych tekstów satyrycznych i piosenek dla teatru Femina od chwili jego otwarcia w czerwcu 1941.

Okoliczności jego śmierci pozostają nieznane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. redakcja. Kursy rezerw O.P.L.G.. „Robotnik : organ Polskiej Partyi Socyalistycznej”. R.45 (nr 236), s. 6, 25 sierpnia 1939. Warszawa. 
  2. Tomasz Lerski, Encyklopedia Kultury Polskiej XX Wieku, Muzyka-Teatr-Film, ISBN 83-917189-9-9, Polskie Wydawnictwo Naukowo-Encyklopedyczne, 2008