Jerzy Lawina-Świętochowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Lawina-Świętochowski, pseud. Bam-Bino (ur. 6 grudnia 1906 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1946 w Bydgoszczy[1]) – polski kompozytor, aranżer, autor tekstów, librecista, piosenkarz.

Absolwent Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie. Współpracował z teatrem „Lutnia” w Wilnie, tam też napisał swą pierwszą operetkę Rajski ptak.

W latach 1929–1931 był autorem w „Rewii Wileńskiej” – napisał m.in. słowa i muzykę do rewii "Złote Wilno", programu "Czego pan chce" oraz muzykę do komedii Paula Leoné’a "Na fali eteru".

W grudniu 1936 w studio „Syreny Record” dokonał nagrań wokalnych w duecie z Olą Obarską.

2 sierpnia 1939 wystawił w teatrze „8.15” w Warszawie pierwszą polską operetkę morską „Panna Wodna”. Drugą operetkę o tematyce morskiej – „Hel” – skomponował w czasie II wojny światowej. W 1940 akompaniował jako pianista w teatrzyku Na Antresoli w Warszawie. W 1944 wstąpił do I Armii Wojska Polskiego, z którą przebył szlak bojowy do Berlina.

Po wojnie zajął się komponowaniem, pracę przerwała nagła śmierć.

Największą popularnością spośród jego utworów cieszy się tango „Morze” z operetki Panna Wodna, włączone do repertuaru m.in. Zbigniewa Rawicza (pierwsze nagranie w 1948 dla wytwórni „Muza”), Ireny Santor i Barbary Muszyńskiej.

Kawaler krzyża Virtuti Militari za zasługi wojenne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lucjan Kydryński: Przewodnik operetkowy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1986, s. 280. ISBN 83-224-0316-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]