Jezioro Błękitne (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błękitne
Łazduny
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Wysokość lustra

129 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,13 km²

Hydrologia
Rodzaj jeziora

mezotroficzne

Położenie na mapie gminy Orzysz
Mapa konturowa gminy Orzysz, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błękitne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błękitne”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błękitne”
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa konturowa powiatu piskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Błękitne”
Ziemia53°51′15,8″N 21°57′08,0″E/53,854389 21,952222

Jezioro Błękitne inaczej zwane Łazduny, jezioro w Polsce położone na szlaku miejscowości Odoje i Ublik w gminie Orzysz, powiat piski, województwo warmińsko-mazurskie, na północny zachód od Jeziora Przylesie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ma charakter jeziora mezotroficznego. Występują w nim tzw. podwodne łąki ramienicowe. Wzdłuż północnego brzegu jeziora powstał niewielki wąwóz. Krawędzie jego tworzą odkrywkę geologiczną, odsłaniającą gliny zwałowe, z wyraźną domieszką żwiru i kamieni. Natomiast zbocza wąwozu tworzą osobliwy gatunek roślin, takich jak: przylaszczka pospolita, jastrzębiec Lachenala i gruszyczka jednostronna. Wzdłuż brzegu jeziora biegnie szlak rowerowy tzw. "Szwajcaria Orzyska".

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W jeziorze bytuje sielawa i duże egzemplarze okonia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czarek Karpiński, Piękne i zagubione, w: Wiadomości Wędkarskie, nr 2/2003, s. 22, ISSN 0137-8104

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pawlicki R.W., Sikorski P., Wierzba M. "Przewodnik po ścieżkach rowerowych. Ziemia Orzyska." AFW „Mazury” Orzysz 2004 ISBN 83-914508-0-5