Jezioro Białe Sosnowickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Białe Sosnowickie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Libiszów

Region

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie

Wysokość lustra

154 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1,448 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


1,3 m
2,7 m

Objętość

0,002018 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Kanał Wieprz-Krzna

Rzeki wypływające

Konotopa

Rodzaj jeziora

krasowe

Położenie na mapie gminy Sosnowica
Mapa konturowa gminy Sosnowica, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Białe Sosnowickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Białe Sosnowickie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Białe Sosnowickie”
Położenie na mapie powiatu parczewskiego
Mapa konturowa powiatu parczewskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Białe Sosnowickie”
Ziemia51°32′02,88″N 23°02′49,33″E/51,534133 23,047036

Jezioro Białe Sosnowickie[1], Jezioro Libiszowskiejezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w pobliżu miejscowości Libiszów w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim.

Długość linii brzegowej jeziora wynosi 5426 m.[1] W części środkowej jeziora znajdują się dwie wyspy znaczniejszych rozmiarów (240mX190m i 200mX100m)[2], połączone z brzegiem pomostem z trzciny. Wyspa znajduje się również przy południowo-wschodnim brzegu jeziora, ma ona wymiary 100mX60m.[2] Jezioro reprezentuje linowo-szczupakowy typ rybacki. Brzegi jeziora stanowią siedlisko dla wielu gatunków ptaków, m.in. czernicy i cyraneczki[1]. Na torfowiskach w pobliżu jeziora znajduje się największe w Polsce stanowisko wierzby borówkolistnej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Sosnowica-turystyka-jeziora.
  2. a b Google earth