Jezioro Boczne (powiat giżycki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Boczne
Ilustracja
Po lewej stronie Jezioro Boczne, po prawej Niegocin
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Bogaczewo, Rydzewo

Region

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Morfometria
Powierzchnia

183 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3 km
0,9 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


8,7 m
17 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Giżycko
Mapa konturowa gminy wiejskiej Giżycko, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Boczne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Boczne”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Boczne”
Położenie na mapie powiatu giżyckiego
Mapa konturowa powiatu giżyckiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Boczne”
Ziemia53°57′40″N 21°45′02″E/53,961111 21,750556

Jezioro Boczne (niem. Saitensee) – jezioro w Polsce położone w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. giżyckim, w gm. Giżycko. Stanowi południowo-zachodnią odnogę Jeziora Niegocin.

Jezioro Boczne nazwę zawdzięcza swoim rozmiarom. Ma powierzchnię 183,3 ha. Jego długość wynosi 3 km, szerokość blisko 900 m. Współczynnik rozwinięcia linii brzegowej tego jeziora jest równy 1,7. Głębokość maksymalna dochodzi do 17 m, a głębokość średnia to 8,7 m.

Na zachodnim brzegu jeziora rozciąga się wieś Bogaczewo, a na przeciwległym brzegu znajduje się wieś Rydzewo. Jezioro to jest częścią szlaku żeglugowego Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro Boczne na południu łączy się poprzez Kanał Kula z Jeziorem Jagodne.

Czystość wód[edytuj | edytuj kod]

Wody jeziora Boczne należą do silnie zeutrofizowanych. Czystość tych wód jest w dużym stopniu uzależniona od czystości wód jeziora Niegocin. W jeziorze dość niekorzystne są warunki tlenowe, wysoki pułap siarkowodoru, masowe zakwity sinic, niska przezroczystość wody oraz wysokie ilości związków azotowych i fosforanowych, ogrzewanie wody latem przyspiesza przebieg procesów fizykochemicznych. Jezioro Boczne jest silnie przeżyźnionym, bardzo podatnym na degradację jeziorem, znaczący wpływ Niegocina na stan czystości Jeziora Bocznego oraz na jego układ warstw termicznych. Uzyskanie poprawy stanu jeziora zależy od poprawy jakości wód jeziora Niegocin. Jezioro jest zasobne w związki biogenne, stężenie fosforanów i fosforu ogólnego odpowiada wartościom pozaklasowym, natomiast stężenie azotu odpowiada wartościom trzeciej klasy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S.Kulczyk, E.Tomczyk, T.Krzywicki, Kraina Wielkich Jezior, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]