Jezioro Czterech Kantonów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panorama Jeziora Czterech Kantonów
Panorama Jeziora Czterech Kantonów


Jezioro Czterech Kantonów
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze jeziora w okolicach Lucerny
Położenie
Państwo

 Szwajcaria

Miejscowości nadbrzeżne

Lucerna

Wysokość lustra

433 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

115,2 km²

Wymiary
• max długość


38 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


104 m
214 m

Objętość

14,5 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Reuss

Rzeki wypływające

Reuss

Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czterech Kantonów”
Ziemia47°01′10″N 8°24′04″E/47,019444 8,401111
Mapka jeziora
Mapa jeziora

Jezioro Czterech Kantonów (niem. Vierwaldstättersee; nieoficjalnie: fr. Lac des Quatre Cantons, rm. Lai dals Quatter Chantuns, wł. Lago dei Quattro Cantoni) – jezioro w środkowej części Szwajcarii.

Jezioro zajmuje powierzchnię 114 km², tym samym jest czwartym pod względem wielkości jeziorem Szwajcarii. Ma silnie rozbudowaną linię brzegową z licznymi odnogami. Większość brzegów jeziora jest stroma, w niektórych miejscach góry wznoszą się na wysokość nawet 1500 m nad taflą jeziora.

Nazwa jeziora nawiązuje do czterech kantonów, które położone są nad jeziorem. Spośród nich trzy wchodziły w skład pierwotnej Konfederacji Szwajcarskiej: Uri, Schwyz i Unterwalden; czwartym jest kanton Lucerny. Nad brzegiem jeziora położonych jest również kilka najstarszych szwajcarskich gmin, m.in. Küssnacht, Weggis, Vitznau, Gersau, Brunnen, Altdorf, Buochs czy Treib. Ponadto, na południowo-wschodnim brzegu jeziora położona jest łąka Rütli, na której, według tradycji, powołana została Konfederacja.

Najważniejszą rzeką uchodzącą do jeziora jest rzeka Reuss, która wypływa z jeziora w Lucernie. Ponadto do jeziora uchodzą mniejsze rzeki: Muota, Engelberger Aa oraz Sarner Aa.

Wokół jeziora istnieje połączenie drogowe, aczkolwiek ze względu na kształt jeziora i rzeźbę terenu poruszanie się nim jest utrudnione. Miejscowości nad jeziorem połączone są także połączeniami promowymi.

Jezioro Czterech Kantonów jest popularnym regionem turystycznym, odwiedzanym zarówno przez samych Szwajcarów, jak i turystów zagranicznych. Nad brzegiem jeziora powstało wiele kurortów.

Jezioro widziane z Weggis