Jezioro Czterech Kantonów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panorama Jeziora Czterech Kantonów


Jezioro Czterech Kantonów
Mapa jeziora
Mapa jeziora
Państwo  Szwajcaria
Powierzchnia 115,2 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

104 m
214 m
Objętość 14,5 km³
Wysokość lustra 433 m n.p.m.
Rzeki zasilające Reuss
Rzeki wypływające Reuss
Miejscowości nadbrzeżne Lucerna
Położenie na mapie Alp
Mapa lokalizacyjna Alp
Jezioro Czterech Kantonów
Jezioro Czterech Kantonów
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Jezioro Czterech Kantonów
Jezioro Czterech Kantonów
Ziemia 47°01′10″N 8°24′04″E/47,019444 8,401111

Jezioro Czterech Kantonów (niem. Vierwaldstättersee; nieoficjalnie: fr. Lac des Quatre Cantons, ret. Lai dals Quatter Chantuns, wł. Lago dei Quattro Cantoni) – jezioro w środkowej części Szwajcarii.

Jezioro zajmuje powierzchnię 114 km², tym samym jest czwartym pod względem wielkości jeziorem Szwajcarii. Ma silnie rozbudowaną linię brzegową z licznymi odnogami. Większość brzegów jeziora jest stroma, w niektórych miejscach góry wznoszą się na wysokość nawet 1500 m nad taflą jeziora.

Nazwa jeziora nawiązuje do czterech kantonów, które położone są nad jeziorem. Spośród nich trzy wchodziły w skład pierwotnej Konfederacji Szwajcarskiej: Uri, Schwyz i Unterwalden; czwartym jest kanton Lucerny. Nad brzegiem jeziora położonych jest również kilka najstarszych szwajcarskich gmin, m.in. Küssnacht, Weggis, Vitznau, Gersau, Brunnen, Altdorf, Buochs czy Treib. Ponadto, na południowo-wschodnim brzegu jeziora położona jest łąka Rütli, na której, według tradycji, powołana została Konfederacja.

Najważniejszą rzeką uchodzącą do jeziora jest rzeka Reuss, która wypływa z jeziora w Lucernie. Ponadto do jeziora uchodzą mniejsze rzeki: Muota, Engelberger Aa oraz Sarner Aa.

Wokół jeziora istnieje połączenie drogowe, aczkolwiek ze względu na kształt jeziora i rzeźbę terenu poruszanie się nim jest utrudnione. Miejscowości nad jeziorem połączone są także połączeniami promowymi.

Jezioro Czterech Kantonów jest popularnym regionem turystycznym, odwiedzanym zarówno przez samych Szwajcarów, jak i turystów zagranicznych. Nad brzegiem jeziora powstało wiele kurortów.

Jezioro widziane z Weggis