Jezioro Kruszyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kruszyńskie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Peplin, Kruszyn
Region Równina Charzykowska
Wysokość lustra 143,5 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 4,61 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3,4 km
1,8 km
Głębokość
• maksymalna

10 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Zbrzyca
Rzeki wypływające Zbrzyca
Rodzaj jeziora wytopiskowe
Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruszyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruszyńskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruszyńskie”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruszyńskie”
Ziemia53°59′33″N 17°36′34″E/53,992500 17,609444

Jezioro Kruszyńskie (kaszb. Krëszińsczé Jezoro) – przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w obrębie Kaszub Południowych (na obszarze województwa pomorskiego). Kruszyńskie zajmuje powierzchnię 461,3 ha i jest otoczone lasami Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne. Miejscowości nadjeziorne to Peplin, Windorp, Kruszyn i Gapowo. Przez jezioro przepływa rzeka Zbrzyca będąca szlakiem kajakowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]