Jezioro Starogrodzkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Starogrodzkie
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowości nadbrzeżne

Chełmno, Starogród Dolny

Region

Dolina Fordońska

Wysokość lustra

ok. 23,5-24,0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

27,3 ha

Głębokość
• maksymalna


5,2 m

Objętość

644,1 tys. m³

Hydrologia
Klasa czystości wody

III (w roku 1990)

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełmno
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chełmno, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Starogrodzkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Starogrodzkie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Starogrodzkie”
Położenie na mapie powiatu chełmińskiego
Mapa konturowa powiatu chełmińskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Starogrodzkie”
Ziemia53°20′20″N 18°22′58″E/53,338889 18,382778

Jezioro Starogrodzkiejezioro w Polsce, położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w granicach administracyjnych Chełmna i gminy wiejskiej Chełmno, na obszarze Doliny Fordońskiej[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro jest starorzeczem Wisły powstałym ostatecznie po wybudowaniu wałów przeciwpowodziowych w XIX w. Położone jest pod krawędzią Wysoczyzny Chełmińskiej. Składa się z dwóch części będących właściwie dwoma osobnymi zbiornikami wodnymi (Jezioro Starogrodzkie Północne i Jezioro Starogrodzkie Południowe), rozdzielonymi wąską groblą z zastawką ograniczającą zanieczyszczenie jeziora północnego[2].

Morfometria[edytuj | edytuj kod]

Łączna długość obu jezior wynosi około 2,5 km, zaś szerokość nie przekracza 200 m. Łączna powierzchnia wynosi 27,3 ha[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na północnym krańcu jeziora znajduje się ośrodek wypoczynkowy, będący popularnym miejscem rekreacji mieszkańców odległego o ok. 2 km Chełmna[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl, 2018 (pol.).
  2. a b c Tadeusz Perlik, Jezioro Starogrodzkie [online], www.pttk.torun.pl (pol.).