Jezioro Wojcieszyckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Wojcieszyckie
Położenie
Państwo  Polska
Lokalizacja gmina Kłodawa
Miejscowości nadbrzeżne Wojcieszyce
Wysokość lustra 54 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 10,49 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

570 m
210 m
Głębokość
• maksymalna

8 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora polodowcowe
Położenie na mapie gminy Kłodawa
Mapa konturowa gminy Kłodawa, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wojcieszyckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wojcieszyckie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wojcieszyckie”
Położenie na mapie powiatu gorzowskiego
Mapa konturowa powiatu gorzowskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Wojcieszyckie”
Ziemia52°47′46″N 15°16′04″E/52,796111 15,267778

Wojcieszyckie (niem. Haus See bei Wormsfelde lub Wormsfelder See) – niewielkie polodowcowe jezioro o powierzchni 10,49 ha, położone na Pojezierzu Południowopomorskim, około 3 km na północ od Gorzowa Wielkopolskiego (województwo lubuskie, powiat gorzowski, gmina Kłodawa)[1].

Nad jeziorem rozciąga się wieś Wojcieszyce. Od północy przylega do niego Obszar Chronionego Krajobrazu nr 2 Puszcza Barlinecka[2]. Na brzegu północnowschodnim znajduje się niewielka plaża.

Jezioro jest dzierżawione i zarybiane przez Polski Związek Wędkarski; bezpośrednią opiekę sprawuje nad nim miejscowe koło PZW „Bizon”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Miler, Nasza ziemia. Wojcieszyce gm. Kłodawa, niem. n. Wormsfelde, Ziemia Gorzowska, nr 13 / 27.03.2003
  2. Jan Bieńkowski: Obszar chronionego krajobrazu nr 2 Puszcza Barlinecka. Chronione obiekty przyrody w powiecie gorzowskim. [dostęp 20.07.2015].
  3. Koło PZW "Bizon". Witryna sołectwa Wojcieszyce. [dostęp 25.07.2015].