Jocelyn Burdick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jocelyn Burdick
JocelynBirchBurdick.jpg
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1922
Fargo, Dakota Północna
Senator Stanów Zjednoczonych z Dakoty Północnej
Okres od 16 września 1992
do 14 grudnia 1992
Przynależność polityczna Partia Demkratyczna (D-NPL)
Poprzednik Quentin N. Burdick
Następca Kent Conrad

Jocelyn Birch Burdick (ur. 6 lutego 1922) – żona amerykańskiego polityka i wieloletniego senatora ze stanu Dakota Północna Quentina N. Burdicka (członka Partii Demokratycznej oraz North Dakota Democratic NPL Party).

Urodziła się w Fargo w Dakocie Północnej, ukończyła Fargo Central High School w roku 1939, uczęszczała do Principia College w Elsah (Illinois) i skończyła Northwestern University w roku 1943. Pracowała potem m.in. jako spikerka radiowa w Moorhead (Minnesota). W latach 1964, 1970, 1976 i 1982 brała aktywny udział jako wolontariuszka Democratic NPL Party w kampaniach wyborczych swego męża do Senatu.

Po śmierci męża została, starym zwyczajem, mianowana przez gubernatora stanu George’a A. Sinnera na jego miejsce do czasu wyłonienia następcy w przedterminowych wyborach, przewidzianych w tym samym roku. Objęła stanowisko dnia 16 września 1992. Nie starała się o własną kadencję, a jej miejsce zajął Kent Conrad, obejmując urząd dnia 14 grudnia tegoż samego roku. Obecnie mieszka w rodzinnym Fargo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
  • Biografia w Women in Congress (ang.)