Kent Conrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kent Conrad
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1948
Bismarck
Senator Stanów Zjednoczonych 3. klasy
z Dakoty Północnej
Okres od 6 stycznia 1987
do 5 grudnia 1992
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna (D-NPL)
Poprzednik Mark Andrews
Następca Byron Dorgan
Senator Stanów Zjednoczonych 1. klasy
z Dakoty Północnej
Okres od 5 grudnia 1992
do 3 stycznia 2013
Poprzednik Jocelyn Burdick
Następca Heidi Heitkamp
Kent Conrad Signature.svg

Gaylord Kent Conrad (ur. 12 marca 1948 w Bismarck) – senator Stanów Zjednoczonych ze stanu Dakota Północna, działacz Partii Demokratycznej oraz, na szczeblu stanu, North Dakota Democratic NPL Party.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Bismarck w rodzinie pochodzenia niemieckiego, Conrad został osierocony w młodym wieku i wzięty na wychowanie przez swoich dziadków. Ukończył Phillips Exeter Academy oraz, co ciekawe, uczęszczał też kilka lat do szkoły średniej w Trypolisie w Libii.

Po ukończeniu uczelni zaczął karierę polityczną jako asystent stanowego komisarza ds. podatków i późniejszego kolegi w Senacie Byrona Dorgana, którego stanowisko zajął w roku 1980, piastując jego do czasu pierwszego wyścigu do Senatu w 1986.

Wybrany został na to stanowisko, pokonując zasiadającego republikanina Marka Andrewsa. W czasie kampanii przyrzekł, że nie będzie starał się o odnowienie tego mandatu, jeżeli deficyt budżetowy, bardzo wysoki w okresie administracji prezydentów Ronalda Reagana i George’a H.W. Busha, nie obniży się podczas jego kadencji. Deficyt nie spadł, i z tego tytułu zrezygnował z ponownej walki, a prawybory (i wybory właściwe) wygrał Dorgan.

Jednakże Conrad dostał niezwykłą szansę pozostania w Senacie, kiedy zajmujący drugie miejsce w Senacie obok niego kolega partyjny Quentin N. Burdick zmarł nagle we wrześniu 1992. Gubernator mianował na jego miejsce wdowę po nim Jocelyn Burdick, ale prawybory przed specjalnymi wyborami wygrał Conrad, wygrywając i wybory. Jest więc jedyną osobą, która w tym samym dniu zajmowała dwa mandaty senackie. Zaprzysiężono go w grudniu 1992, a na miejsce, z którego zrezygnował, mianowano Dorgana, który w ten z sposób zasiadł w Senacie przez kilka tygodni upływającej kadencji. Conrad zasiada w izbie wyższej Kongresu do chwili obecnej. Wybierano go ponownie w latach 1994, 2000 i 2006.

Jako senator należy do umiarkowanych demokratów. Popiera m.in. ograniczenia w prawie do przerywania ciąży oraz zachowanie pełnego prawa do posiadania broni palnej. W styczniu 2006, jako jeden z tylko czterech (innymi byli Robert Byrd, Ben Nelson i Ken Salazar) demokratów w Senacie głosował za zatwierdzeniem Samuela Alito jako sędziego Sądu Najwyższego. Mimo tego ostatniego faktu zalicza się do krytyków polityki prezydenta George’a W. Busha w sprawach gospodarczych (jest najwyższym rangą demokratą w komisji ds. budżetu) i zagranicznej (jako jeden z zaledwie 23 senatorów, w tym 21 demokratów, jednego republikanina i jednego niezależnego, głosował przeciwko prezydenckiemu planowi inwazji na Irak w 2002.

W kwietniu 2006 został zaliczony przez tygodnik „Time” do „10 najlepszych senatorów w USA”.

W listopadzie 2006 został wybrany na kolejną kadencję, nie ubiegał się o kolejną reelekcję w 2012. W chwili złożenia mandatu był jedynym unitarianinem w Senacie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]