Kent Conrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kent Conrad
Kent Conrad official portrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1948
Bismarck, Dakota Północna
Senator Stanów Zjednoczonych 3. klasy z Dakoty Północnej
Okres od 6 stycznia 1987
do 5 grudnia 1992
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna (D-NPL)
Poprzednik Mark Andrews
Następca Byron Dorgan
Senator Stanów Zjednoczonych 1. klasy z Dakoty Północnej
Okres od 5 grudnia 1992
Poprzednik Jocelyn Burdick

Kent Conrad, urodzony jako Gaylord Kent Conrad (ur. 12 marca 1948) – obecnie starszy senator Stanów Zjednoczonych ze stanu Dakota Północna, działacz Partii Demokratycznej oraz, na szczeblu stanu, North Dakota Democratic NPL Party.

Urodzony w Bismarck w rodzinie pochodzenia niemieckiego Conrad został osierocony w młodym wieku i wzięty na wychowanie przez swoich dziadków. Ukończył Phillips Exeter Academy oraz, co ciekawe, uczęszczał też kilka lat do szkoły średniej w Trypolisie w Libii.

Po ukończeniu uczelni zaczął karierę polityczną jako asystent stanowego komisarza ds. podatków i późniejszego kolegi w Senacie Byrona Dorgana, którego stanowisko zajął w roku 1980, piastując jego do czasu pierwszego wyścigu do Senatu w roku 1986.

Wybrany został na to stanowisko, pokonując zasiadającego republikanina Marka Andrewsa. W czasie kampanii przyrzekł, że nie będzie starał się o odnowienie tego mandatu, jeżeli deficyt budżetowy, bardzo wysoki w okresie administracji prezydentów Ronalda Reagana i George’a H.W. Busha, nie obniży się podczas jego kadencji. Deficyt nie spadł, i z tego tytułu zrezygnował z ponownej walki, a prawybory (i wybory właściwe) wygrał Dorgan.

Jednakże Conrad dostał niezwykłą szansę pozostania w Senacie, kiedy zajmujący drugie miejsce w Senacie obok niego kolega partyjny Quentin N. Burdick zmarł nagle we wrześniu 1992. Gubernator mianował na jego miejsce wdowę po nim Jocelyn Burdick, ale prawybory przed specjalnymi wyborami wygrał Conrad, wygrywając i wybory. Jest więc jedyną osobą, która w tym samym dniu zajmowała dwa mandaty senackie. Zaprzysiężono go w grudniu 1992, a na miejsce, z którego zrezygnował, mianowano Dorgana, który w ten z sposób zasiadł w Senacie przez kilka tygodni upływającej kadencji. Conrad zasiada w izbie wyższej Kongresu do chwili obecnej. Wybierano go ponownie w latach 1994, 2000 i 2006.

Jako senator należy do umiarkowanych demokratów. Popiera m.in. ograniczenia w prawie do przerywania ciąży oraz zachowanie pełnego prawa do posiadania broni palnej. W styczniu 2006 roku, jako jeden z tylko czterech (innymi byli Robert Byrd, Ben Nelson i Ken Salazar) demokratów w Senacie głosował za zatwierdzeniem Samuela Alito jako sędziego Sądu Najwyższego. Mimo tego ostatniego faktu zalicza się do krytyków polityki prezydenta George’a W. Busha w sprawach gospodarczych (jest najwyższym rangą demokratą w komisji ds. budżetu) i zagranicznej (jako jeden z zaledwie 23 senatorów, w tym 21 demokratów, jednego republikanina i jednego niezależnego, głosował przeciwko prezydenckiemu planowi inwazji na Irak w 2002 roku).

W kwietniu 2006 roku został zaliczony przez tygodnik Time do „10 najlepszych senatorów w USA”.

W listopadzie 2006 został wybrany na kolejną kadencję.

Jest obecnie jedynym unitarianinem w Senacie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Mark Andrews
Senator z Dakoty Północnej
(klasa 3)

1987-1992
Następca
Byron Dorgan
Poprzednik
Jocelyn Burdick
Senator z Dakoty Północnej
(klasa 1)

od 1992
Następca
obecnie