John Tovey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Cronyn Tovey
Ilustracja
John Cronyn Tovey
Admiral of the Fleet Admiral of the Fleet
Data i miejsce urodzenia

7 marca 1885
Londyn

Data i miejsce śmierci

12 stycznia 1971
Portsmouth

Przebieg służby
Lata służby

1901–1961

Siły zbrojne

 Royal Navy

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Kawaler Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (wojskowy) Order Wybitnej Służby (Wielka Brytania)

John Cronyn Tovey (ur. 7 marca 1885 w Londynie, zm. 12 stycznia 1971 w Portsmouth) – admirał floty Royal Navy.

John C. Tovey wstąpił do Royal Navy w wieku 14 lat. Na początku I wojny światowej służył na krążowniku "Amphion", a później dowodził niszczycielem "Onslow" podczas bitwy jutlandzkiej, po której otrzymał Distinguished Service Order.

W okresie międzywojennym piastował różne mniej istotne funkcje do czasu, gdy w 1932 został mianowany dowódcą okrętu liniowego "Rodney", a krótko po tym został awansowany najpierw do rangi komandora, a następnie kontradmirała. Po wypowiedzeniu przez Włochy wojny w 1940 został wiceadmirałem. W listopadzie 1940 został mianowany dowódcą Home Fleet jako pełniący obowiązki rangi admirała, co czynił z tymi uprawnieniami do 1942. W tym czasie doszło do kilku starć z Dudley`em Poundem i Winstonem Churchillem.

Jego największym osiągnięciem tamtego okresu było zatopienie pancernika "Bismarck"[1].

Od czerwca 1943 Tovey był odpowiedzialny za kontrolę konwojów na wschodnim wybrzeżu i organizację operacji rozminowywania. Kilka miesięcy później został mianowany admirałem floty

John C. Tovey przeszedł z czynnej służby na emeryturę w 1946[1], a pomimo to pozostał na liście jako aktywny admirał floty do końca życia. Również w 1946 został mu przyznany tytuł szlachecki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b S. Żerko, Biograficzny leksykon II wojny światowej, Poznań 2013, s. 417.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]