Kontradmirał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oznaki stopnia:
Czapka kontradmirał m.PNG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst kontradmirał.svg
insygnia
POL PMW pagon1 kontradmirał.svg
Naramiennik
POL PMW pagonold kontradmirał.svg
(1952–1956)
POL PMW pagon2 kontradmirał.svg
„lewy przód”
Flaga rangowa kontradmirała

Kontradmirał (kadm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi brygady w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Słowo „admirał” wywodzi się od arabskiego określenia Amir el-Bahr lub też Emir el-Bahr, oznaczającego pana morza – dowódcę morskiego. W XII wieku Wenecjanie i Genueńczycy zaczęli stosować tytuł admirała, jako dowodzącego flotą podczas bitwy. Następnie wprowadzono do użycia zróżnicowanie wśród admirałów, i tak: admirał dowodził flotą wojenną, wiceadmirał był zastępcą dowodzącego marynarką wojenną, a kontradmirał – starszym na redzie (najstarszym dowódcą spośród dowódców zakotwiczonych okrętów). W niektórych państwach używany był także tytuł admirała floty, oznaczający stałego dowódcę całej marynarki wojennej, który swe obowiązki sprawował także w czasie pokoju.

Dowództwa flot zaczęto nazywać admiralicjami, które w niektórych państwach przetrwały aż do współczesności i oznaczają ministerstwa (np. Admiralicja Brytyjska) lub dowództwa sił morskich (Admiralicja Federacji Rosyjskiej). Tytuły admiralskie przekształciły się w XIII-wiecznej Francji w stopnie wojskowe. W późniejszym czasie podobne transformacje nastąpiły w innych krajach.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce stopień kontradmirała powstał w 1921, wraz z innymi stopniami Marynarki Wojennej. Wcześniej, od 1918, używano zapożyczonego z Wojsk Lądowych stopnia generała podporucznika marynarki. Od momentu powstania znajduje się w hierarchii między komandorem, a wiceadmirałem i jest odpowiednikiem generała brygady w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych.

Stopień wojskowy kontradmirała jest zaszeregowany dla grup uposażenia nr 17-17B. W kodzie NATO określony jest jako OF-06.

Jego odpowiednikami w marynarkach wojennych innych państw są m.in.: