John William Godward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nerissa, 1906

John William Godward (ur. 9 sierpnia 1861, zm. 13 grudnia 1922) – angielski malarz reprezentujący schyłek wiktoriańskiego neoklasycyzmu, jego twórczość często kojarzona jest z prerafaelitami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się i wychował w Wilton Grove w pobliżu Wimbledonu, w rodzinie szanowanego londyńskiego urzędnika. Wbrew woli rodziny zajął się malarstwem. Wystawiał od 1887 w Royal Academy. W 1912 zerwał wszelkie kontakty z rodziną i wyjechał do Włoch, gdzie zajął się studiowaniem sztuki antycznej. Utrzymywał bliskie kontakty z braćmi Roberto i Augusto Bompiani, mieszkał w Rzymie w pobliżu ogrodów Borghese. W 1919 z powodu kłopotów ze zdrowiem powrócił do Anglii. Schyłek neoklasycyzmu i wzrost znaczenia awangardy artystycznej w Europie doprowadził go do samobójstwa trzy lata później. W liście pożegnalnym miał napisać, że świat jest za mały dla mnie i Picassa. Po śmierci artysty rodzina zniszczyła wszystkie jego dokumenty i fotografie, tak że nie ocalała jego żadna pewna podobizna[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Godward malował przede wszystkim piękne i wyidealizowane kobiety w antycznym otoczeniu. Głównym źródłem jego inspiracji była klasyczna cywilizacja, a szczególnie sztuka starożytnego Rzymu. Prace artysty odznaczają się drobiazgową dokładnością i popartą głębokimi studiami perfekcją w oddawaniu szczegółów architektury, odzieży i roślin. Pomimo że sam malarz uważał się za neoklasyka bliskiego twórczości Frederica Leightona, to tematyka, kolorystyka i kompozycja jego prac nasuwa skojarzenia z prerafaelitami i twórczością Lawrencea Alma-Tadema.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]