Jordana Brewster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jordana Brewster
Ilustracja
Brewster podczas premiery filmu Szybko i wściekle w 2009 roku
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1980
Panama

Jordana Brewster (ur. 26 kwietnia 1980 w mieście Panama w Panamie) – amerykańska aktorka brazylijsko-panamskiego pochodzenia. Wystąpiła w kilku popularnych filmach kinowych, jak Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek czy Szybcy i wściekli. Pojawiła się również w dreszczowcu Roberta Rodrigueza Oni oraz chwalonym przez krytykę serialu The '60s. Jest żoną producenta filmowego Andrew Forma.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Brewster urodziła się w Panamie, jako córka Maria João (z domu Leal de Sousa) i Aldena Brewstera, amerykańskiego bankiera inwestycyjnego. Jej dziadek ze strony ojca, Kingman Brewster Jr. był pedagogiem, dyplomatą i dyrektorem Yale University. Brewster opuściła Panamę, gdy miała 2 miesiące, przeniosła się do Londynu, gdzie spędziła 6 lat, zanim przeniosła się do swojej matki do Rio de Janeiro, w Brazylii, gdzie uczyła się mówić po portugalsku. Mówi płynnie po angielsku i portugalsku. Wyjechała z Brazylii w wieku 10 lat, osiedliła się na Manhattanie, gdzie żyła przez następne 15 lat. Brewster studiowała w klasztorze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Jorku, ukończyła szkołę Professional Children's w Nowym Jorku. Potem studiowała na Yale University w New Haven, Connecticut, którą ukończyła w 2003 roku z tytułem licencjata w języku angielskim.

Media[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku, magazyn Stuff umieścił ją na 96 pozycji najgorętszych kobiet w ich zestawieniu "102 Najseksowniejszych Kobiet na Świecie". W 2005 roku, znalazła się na 54 pozycji w zestawieniu „Hot 100”, magazynu Maxim, lecz w 2006 roku, spadła na 59 pozycję tego samego zestawienia. W 2009 roku wzniosła się na 9 pozycję zestawienia „Hot 100”, dzięki sesji dla magazynu Maxim związanej z popularnością Szybko i wściekle, która odbyła się w maju 2009 roku "Life in the Fast Lane"). Zajęła 8 miejsce na afterellen.com's "100 Hottest Women" w 2007 roku, a 22 miejsce w 2008 roku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Obecnie mieszka w Los Angeles z mężem, producentem filmowym, Andrew Formem, którego poznała na planie Teksańskiej masakry piłą mechaniczną: Początek, gdzie pracował jako producent. Zapowiedzieli zaręczyny w dniu 4 listopada 2006 roku. Poślubiła Forma na prywatnej ceremonii na Bahamach w dniu 6 maja 2007 roku.

W wywiadzie powiedziała, że Gossip Girl, The Office i Dr. House to jej ulubione seriale telewizyjne.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]