Jordana Brewster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jordana Brewster
Ilustracja
Brewster podczas premiery filmu Szybko i wściekle (2009)
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1980
Panama

Jordana Brewster (ur. 26 kwietnia 1980 w Panamie) – amerykańska aktorka pochodzenia brazylijsko-panamskiego. Wystąpiła w Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną: Początek oraz Szybkich i wściekłych. Pojawiła się również w dreszczowcu Roberta Rodrigueza Oni oraz chwalonym przez krytykę serialu The '60s.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Maria João (z domu Leal de Sousa) i Aldena Brewstera, amerykańskiego bankiera inwestycyjnego. Jej dziadek ze strony ojca, Kingman Brewster junior był pedagogiem, dyplomatą i dyrektorem Uniwersytetu Yale’a (w New Haven). Gdy miała dwa miesiące, jej ojciec przeniósł się wraz z nią z Panamy do Londynu, gdzie spędziła 6 lat. Następnie przeprowadziła się do swojej matki, do Rio de Janeiro, gdzie uczyła się mówić po portugalsku. Wyjechała z Brazylii w wieku 10 lat, osiedliła się na Manhattanie, gdzie żyła przez następne 15 lat. Studiowała w klasztorze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Jorku, tam też ukończyła Professional Children's School. Potem studiowała na Uniwersytecie Yale’a, który ukończyła w 2003 z tytułem licencjata.

Media[edytuj | edytuj kod]

W 2002 czasopismo Stuff umieściło ją na 96 pozycji najgorętszych kobiet w ich zestawieniu 102 najseksowniejszych kobiet na świecie. W 2005 znalazła się na 54 pozycji w zestawieniu „Hot 100” czasopisma Maxim, lecz w 2006 spadła na 59 pozycję tego samego zestawienia. W 2009 wzniosła się na 9 pozycję zestawienia „Hot 100”, dzięki sesji dla czasopisma Maxim związanej z popularnością Szybko i wściekle, która odbyła się w maju 2009 (Life in the Fast Lane). Zajęła 8 miejsce w „100 Hottest Women” afterellen.com w 2007, a 22 miejsce w 2008.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Obecnie mieszka w Los Angeles z mężem, producentem filmowym, Andrew Formem, którego poznała na planie Teksańskiej masakry piłą mechaniczną: Początek, gdzie pracował jako producent. Zapowiedzieli zaręczyny 4 listopada 2006. Poślubiła Forma na prywatnej ceremonii na Bahamach 6 maja 2007.

W wywiadzie powiedziała, że Gossip Girl, The Office i Dr. House to jej ulubione seriale telewizyjne.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]