José María Morelos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
José María Morelos
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 września 1765
Valladolid

Data i miejsce śmierci

22 grudnia 1815
Ecatepec de Morelos

podpis

José María Morelos y Pavón (ur. 30 września 1765 w Valladolid; zm. 22 grudnia 1815 w Ecatepec de Morelos) – meksykański ksiądz katolicki, jeden z głównych przywódców walk o niepodległość Meksyku okresu 1811-1815, proboszcz parafii w Carácuaro[1].

José María Morelos urodził się w biednej rodzinie, do 25 roku życia pracował jako pastuch i poganiacz mułów. Później rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Colegio de San Nicolás w Valladolid. Jako kapłan służył głównie w ubogich parafiach wśród Indian i Metysów. Na początku 1811 przyłączył się do powstańców Miguela Hidalgo y Costilli, po jego pojmaniu i straceniu przez rojalistów objął dowództwo nad siłami rebelianckimi w południowym Meksyku. W okresie od 1812 do 1815 udało mu się opanować większość terenu na południowy zachód od stolicy. Ze względu na niewielką liczbę powstańców prowadził z Hiszpanami walkę podjazdową.

W 1813 José María Morelos zwołał Kongres w Chilpancingo, który miał powołać rząd i uchwalić konstytucję. W listopadzie Kongres ogłosił Meksyk niepodległym państwem, a w październiku 1814 w Apatzingán ogłoszona zostaje pierwsza niepodległościowa[1] konstytucja. Armia Morelosa musiała ochraniać delegatów Kongresu i przemieszczać się z miejsca na miejsce. W pewnym momencie Hiszpanom udało się wytropić Morelosa. Większości członków rządu rewolucyjnego udało się zbiec, ale osłaniający ucieczkę jako członek straży tylnej Morelos został ostatecznie pojmany w Texmalaca[1]. Rojaliści pozbawili go dystynkcji kapłańskich i rozstrzelali.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kościół katolicki w Meksyku.. „L’Osservatore Romano”. Numer 1/1993 (149) rok XIV (polskie), s. 16. Mario Agnes – redaktor naczelny; Czesław Drążek - redaktor wydania polskiego. L’Osservatore Romano.