Joseph Raphson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joseph Raphson
Data urodzenia

1648?

Data śmierci

1715?

Zawód, zajęcie

matematyk

Narodowość

angielska

Alma Mater

Uniwersytet Cambridge

podpis
Obligacja podpisana przez Josepha Raphsona na jego wstęp do królewskiego społeczeństwa

Joseph Raphson – angielski matematyk znany jako współautor metody Newtona-Raphsona.

Mało wiadomo o jego życiu – nieznane są nawet dokładne daty jego narodzin i śmierci. Historyk Florian Cajori stwierdził, że przypuszczalne daty to 1648–1715.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Raphson studiował w Jesus College na Uniwersytecie Cambridge, uzyskując tytuł magistra w roku 1692[1]. 30 listopada 1689 przyjął złożoną przez Edmonda Halleya propozycję członkostwa Royal Society.

Największą pracą Rahpsona jest Analysis Aequationum Universalis (łac. Analiza równania powszechnego), która została opublikowana w roku 1690. Przedstawił on w niej metodę nazwaną później metodą Newtona-Raphsona. Isaac Newton opisał bardzo podobny wzór w swoim dziele Method of Fluxions napisanym w 1671 roku, ale jego praca została opublikowana dopiero w roku 1736, a więc około 50 lat po analizie Raphsona. Jednak wersja Raphsona była dużo prostsza od rozwiązania Newtona i dlatego to raczej jego uważa się za jej autora.

Raphson zagorzale twierdził, że to Newton, a nie Gottfried Wilhelm Leibniz, był jedynym twórcą rachunku całkowego. Przetłumaczył z łaciny na język angielski Arithmetica Universalis Newtona. Raphson wydaje się być tym, który wymyślił słowo panteizm, w pracy De spatio reali (łac. Przestrzeń rzeczywista), która została opublikowana w 1697.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joseph RALPHSON. A Cambridge Alumni Database. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]