Joseph Wagner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Joseph Wagner – (1706-1780) szwajcarski malarz, rysownik i rytownik. Ceniony grafik XVIII wieku.[potrzebny przypis]

Pochodził z Sankt Gallen. Kształcił się w Monachium, we Włoszech, Londynie i Paryżu, m.in. u Jacopo Amigoniego (według jego obrazu rytował m.in. portret carycy Anny). Wagner pracował w Rzymie, Bolonii, Paryżu i Anglii (1733). Jego pierwszym zleceniem w Anglii było wygrawerowanie portretów córki Jerzego II - Anny, Amelii i Karoliny. Po kilku latach spędzonych w Londynie, Wagner wrócił do Wenecji. Od 1739 mieszkał w Wenecji, prowadził wydawnictwo i zakład rytowniczy. Wyspecjalizował się w precyzyjnej grafice reprodukcyjnej, pejzażach i wedutach. Prowadził także galerię sztuki.

W kolejnych latach Wagner malował portrety, sceny biblijne i obrazami z krajobrazami. Wśród jego najbardziej znanych rycin są: "Piotr Wielki, cesarz Rosji", "Święta Rodzina (po Veronese)", "Jan na pustyni", "Spotkanie Jakuba i Racheli" i obraz "Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus". Są one zaprojektowane przez innego znanego malarza włoskiego Francesco Solimena.

W drugiej połowie swojej kariery w Wenecji otworzył szkołę grawerstwa oraz prowadzenie zyskiem wydawnictwa. Do jego uczniów zaliczali się: Charles Joseph Flipart, Beraldi i Francesco Bartolozzi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Wielka Ilustrowana Encyklopedia Gutenberga" (1928-1939)