Josephine Cochrane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Josephine Cochrane
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 marca 1839
Hrabstwo Ashtabula, Ohio

Data i miejsce śmierci

3 sierpnia 1913
Chicago, Illinois

Miejsce spoczynku

Glenwood Cemetery, Shelbyville, Illinois

Zawód, zajęcie

wynalazczyni, przedsiębiorczyni

Josephine Cochrane (ur. 8 marca 1839, zm. 3 sierpnia 1913 w Chicago) – amerykańska gospodyni domowa, przedsiębiorczyni, współwynalazczyni pierwszej napędzanej manualnie zmywarki do naczyń, która trafiła do sprzedaży.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata życia Josephine Cochrane nie są znane. Po śmierci matki i wyprowadzce siostry mieszkała z ojcem w Ohio i Indianie. Ojciec jako inżynier prawdopodobnie zaznajomił ją z podstawami mechaniki. Początkowo uczyła się w prywatnym liceum, ale po jego pożarze zamieszkała z siostrą w Shelbyville w Illinois.

W wieku 19 lat wzięła ślub z Williamem Cochranem, który powrócił do Shelbyville z Kalifornii, gdzie bezskutecznie poszukiwał złota. Cochran otworzył w Shelbyville firmę, dzięki której dobrze mu się powodziło. W 1870 roku para wprowadziła się do rezydencji[1], odtąd Josephine Cochrane często udzielała się towarzysko, ale w związku z licznie organizowanymi przyjęciami miała problemy ze służbą, która zmywając naczynia często je tłukła. By zapobiec niszczeniu zastawy wykonanej z kosztownej porcelany, Cochrane zaczęła myśleć nad skonstruowaniem urządzenia zmywającego naczynia, a jednocześnie zmywała je osobiście[2].

W tym czasie jej mąż udzielał się w Partii Demokratycznej i zyskiwał coraz wyższą pozycję. Zmarł jednak w 1883 roku, pozostawiając żonę z długami[1].

Po śmierci męża zatrudniła mechanika George'a Buttersa do pomocy w gospodarstwie. Wspólnie z nim skonstruowała pierwszą zmywarkę do naczyń, którą opatentowano 28 grudnia 1886 roku. Pierwszy egzemplarz został zainstalowany w domu Josephine Cochrane. Po opracowaniu urządzenia założyli wspólnie przedsiębiorstwo produkujące zmywarki. Konstrukcja urządzeń przypominała współcześnie używane zmywarki. Początkowo zmywarki były napędzane ręcznie, kolejne modele wyposażono w silnik parowy[2]. Pierwsze egzemplarze firma produkowała na potrzeby znajomych i przyjaciół założycielki. Cochrane reklamowała także swój wynalazek w lokalnej prasie, dzięki czemu zainteresowały się nim pierwsze restauracje i hotele[3].

Cochrane zaprezentowała swój wynalazek na Wystawie Światowej w Chicago w 1893 roku, została tam nagrodzona za projekt i trwałość urządzenia[3]. Firma zaczęła zwiększać obroty dopiero w ostatnich latach przed jej śmiercią. Po śmierci Cochrane jej firma trafiła (1926) w ręce The Hobart Manufacturing Company, która w latach 40. XX w. spopularyzowała wynalazek[4]. THMC od 1949 sprzedawała artykuły gospodarstwa domowego pod marką KitchenAid. Obecnie marka należy do koncernu Whirlpool[2].

Cochrane zmarła w 1913 roku, została pochowana na Glenwood Cemetery w Shelbyville[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Josephine Cochrane była córką Johna Garisa i Irene Fitch Garis. Od 1858 roku była żoną Williama Cochrana (ur. 1831, zm. 1883), para miała córkę Katharine i syna Halliego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Debbie Foulkes: JOSEPHINE COCHRANE (1839–1913) Invented the Dishwasher. [dostęp 2013-02-07]. (ang.).
  2. a b c d e Josephine Cochrane w bazie Notable Names Database (ang.)
  3. a b Dishwashing Machine. [w:] Inventor of the Week Archive [on-line]. Massachusetts Institute of Technology. MIT School of Engineering, 2004. [dostęp 2013-02-08]. (ang.).
  4. Johanna Brenner: Josephine Cochrane. [dostęp 2013-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-08)]. (ang.).