Joshua Humphreys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joshua Humphreys
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1751
Haverford
Data i miejsce śmierci 12 stycznia 1838
Haverford
Zawód, zajęcie szkutnik

Joshua Humphreys (ur. 17 czerwca 1751 w Haverford, zm. 12 stycznia 1838 tamże) – amerykański szkutnik, konstruktor i budowniczy okrętów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości Humphreys terminował w Filadelfii. Podczas wojny o niepodległość pracował jako projektant i odegrał wiodącą rolę w opracowaniu fregaty USS „Randolph” oraz innego, nigdy niezbudowanego okrętu o 74 działach.

Po wojnie wrócił do Filadelfii. Kiedy kongres zatwierdził ustawę morską mający na celu budowę sześciu fregat został powołany do roli głównego nadzorcy.

Pierwszy z okrętów, „United States” był wodowany 10 maja 1797 roku. Wszystkie sześć fregat brało udział w wojnie brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Był synem Joshuy Humphreysa i Sary Williams oraz wnukiem Daniela Humphreysa i Hanny Wynne (córki Thomasa Wynne'a)[1]. Jego brat, Charles Humphreys był młynarzem i politykiem – członkiem Kongresu kontynentalnego. Zamieszkiwał historyczną dziś rezydencję Pont Reading. Syn – Samuel Humphreys poszedł w ślady ojca i został szkutnikiem, a wnuk – Andrew Humphreys walczył po stronie unii w wojnie secesyjnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Humphreys (ang.). [dostęp 14/01/2012].