Przejdź do zawartości

Journal of Popular Music Studies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Journal of Popular Music Studies
Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

Wiley

Organ prasowy

International Association for the Study of Popular Music

Tematyka

naukowa

Pierwszy numer

marzec 1988

Redaktor naczelny

Gayle Wald, Oliver Wang

ISSN

1524-2226

1533-1598 (wersja elektroniczna)

Strona internetowa

Journal of Popular Music Studiesczasopismo naukowe wydawane przez amerykański oddział International Association for the Study of Popular Music poświęcone badaniom naukowym nad muzyką rozrywkową.

Gustavus Stadler, jeden z redaktorów JPMS w latach 2010-2013

Członkowie amerykańskiego oddziału International Association for the Study of Popular Music (IASPM), stowarzyszenia naukowego zajmującego się tematyką muzyki popularnej (rozrywkowej), postanowili o rozpoczęciu wydawania czasopisma na zjeździe w Pittsburghu w 1987 roku. Pierwszym redaktorem naczelnym został Steve Jones, wówczas adiunkt na University of Wisconsin–Eau Claire. Nowo powstałe pismo nosiło tytuł Tracking z podtytułem Popular Music Studies. Po wydaniu czterech numerów, na zjeździe w Denton uznano, że bardziej prestiżową nazwą będzie Journal of Popular Music Studies i od piątego numeru pismo wydawane jest pod tym tytułem[1].

Czasopismo publikuje artykuły naukowe i eseje dotyczące muzyki rozrywkowej, zwłaszcza jej wymiaru historycznego, kulturalnego, estetycznego i politycznego, jak również związków nauki o muzyce popularnej z innymi naukami humanistycznymi, zwłaszcza medioznawstwem. Pismo zawiera recenzje książek naukowych, a czasem również koncertów i płyt[2]. W pierwszym zeszycie pierwszego numeru – z wiosny 1988 roku – oprócz aktualności z życia stowarzyszenia i redakcyjnych artykułów wstępnych pojawiły się artykuły poświęcone Kate Bush, Ianowi Andersonowi oraz bardziej ogólnym zagadnieniom dotyczącym muzyki country i rockowej[1].

Obecnie pismo wydawane jest przez wydawnictwo naukowe John Wiley & Sons. Członkom IASPM i jego krajowych oddziałów udostępniane jest na zasadach prenumeraty[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Steve Jones. Tracking: Popular Music Studies. „Journal on media culture”. 3, 2000. (ang.). 
  2. Aim and scope. Wiley Periodicals. [dostęp 2016-05-24]. (ang.).
  3. Society Information. Wiley Periodicals. [dostęp 2016-05-24]. (ang.).