Juan Florentin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jean Florentin (wymieniany pod nazwiskiem Fleury lub Florin) (ur. ?, zm. 1527 roku) – francuski kaper, żeglarz, pirat. Zdobył statki ze złotem Montezumy.

Jean Fleury służył jako kaper u Jean Ango podczas wojen włoskich. w latach 1494 - 1549. W tym czasie mieszkał w Dieppe. W 1523 roku, u wybrzeży Portugalii zdobył dwa statki dowodzone przez Alonso de Avilę. Statki były załadowane skarbami Azteków wysłanymi z Veracruz przez Hernána Cortésa dla cesarza Karola V. Przewoziły również relacje z podbojów i prośbę o nominację Korteza na gubernatora Nowej Hiszpanii. Łupy zostały oszacowane na 150 000 dukatów, ponadto zawierały perły wadze 680 funtów, szmaragdy, biżuteria, złoto w sztabach.

Korsarska działalność Fleury'ego na szkodę korony hiszpańskiej zaowocowała wystawienia mu listu gończego a za jego głowę wyznaczono nagrodę. 3 października 1527 roku okręt Fleury'ego został osaczony przez sześć baskijskich galeonów. Bitwa u Przylądka Świętego Wincentego trwała od 8 rano do 2 po południu i zakończyła się klęską korsarza. Jego statek został zatopiony a on sam dostał się do niewoli. Został przewieziony do portu Colmenar de Arenas, gdzie mimo proponowanego okupu ( 30 tys. dukatów) został na rozkaz cesarza ścięty.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Mickiewicz, W. Mickiewicz: Słownik odkrywców i zdobywców. Poznań: ATENA, 1996. ISBN 83-85414029-0.