Judyta (postać biblijna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Judyta autorstwa Lucasa Crancha Starszego

Judyta hebr. יְהוּדִית – postać bibiljna, bohaterka Księgi Judyty (por. np. Jdt 8,1-4 [1]).

Judyta była córką Merariego z pokolenia Symeona. Wcześnie owdowiała, dlatego cały czas nosiła po śmierci męża na sobie wór opadający na biodra, jej mężem był Manasses z Betulii. Miała 14 synów. Była piękna, bogata, bardzo pobożna, pomagała ludziom potrzebującym.

Księga Judyty opowiada, iż w czasie najazdu wojsk asyryjskich na Izrael, ich wódz Holofernes rozpoczął oblężenie miasta Betulii. Wydawało się, że nic nie uratuje ani miasta, ani kraju. Wówczas Judyta postanawia sama obronić miasto. Po wieczornej modlitwie udaje się do obozu Asyryjczyków. Wyjaśnia im, że opuściła miasto chcąc ocalić życie. Kiedy zaprowadzono ją przed oblicze Holofernesa, ten zakochał się w niej będąc pod wrażeniem jej urody i zabrał ją do swojego namiotu. Czwartego dnia po wielkiej uczcie, kiedy Holofernes spał, Judyta ucięła mu głowę. Następnie włożyła ją do kosza i powróciła do Betulii. O świcie wywieszono głowę na murach miasta. Gdy ją ujrzało wojsko asyryjskie, uciekło w popłochu. Izraelici rzucili się w pogoni za nimi i ich rozgromili.

Opowieść o Judycie nie znajduje potwierdzenia w faktach historycznych. Motyw kobiety, która pięknie umalowana i wystrojona udaje się do obozu wroga aby podstępem dokonać krwawej rozprawy, mógł zostać zaczerpnięty z mitologii ugaryckiej. W spisanej jeszcze w epoce brązu "Opowieści o Aghacie"[1], królewska córka Paghat mści się w taki właśnie sposób na niejakim Yatpanie, sprawcy śmierci brata Paghat.

W tradycji kościelnej Judyta jest typem Maryi, Matki Jezusa. Do jej postaci nawiązują Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny oraz La Betulia Liberata.

Judyta zabija Holofernesa, rzeźba Donatella

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • P. Calvocoressi, Kto jest kim w Biblii, Łódź 1992; M. Bocian, Leksykon postaci biblijnych, Kraków 1998; A. M. Misiak, Judyta - postać bez granic, Gdańsk 2006; Ch. de Capoa, Stary Testament. Postacie i epizody, Warszawa 2007.


Ojciec
Merari
Gutenberg Bible.jpg Postać biblijna
Występuje w księgach: Księga Judyty
Gutenberg Bible.jpg Potomstwo
14 synów